Форум за християнския светоглед

дискусии по актуални и вечни въпроси
Дата и час: 22 Авг 2019 10:05

Часовете са според зоната UTC + 2 часа

Напиши нова тема Отговори на тема  [ 16 мнения ]  Отиди на страница Предишна  1, 2
Автор Съобщение
 Заглавие:
МнениеПубликувано на: 06 Ное 2008 10:21 
Аватар

Чудесни разсъждения, Анди! В последно време и моят ум се занимава с мисли относно изкушението, само подтикнати от живата библия на отношенията с другите хора. Несравнима с нищо друго привилегия е човек да бъде дарен с дете и да преживее бащинството като изграждащо самия него действие. Освен голямата привилегия обаче родителството е и несравнима отговорност и точно тук идва на преден план разказът за изкушенията.

Както всички знаят, родителите са тези, които представляват за детето еталон и то най-вече еталонът за добро и зло. Родителите налагат ограниченията, които да пазят детето да не падне по стълбите или да изгори ужасно, пъхайки голи кабели в контактите.
Децата, разбира се, водени от собствения си вече вроден инстинкт към бунтуа, опитват всячески да игнорират или заобиколят тези ограничения и (съответно) да пострадат.

Много често чрез малката Яна Бог ми показва преки сравнения и проникновения за моите собствени отношения с Него, макар и аз да съм в другата роля, на детето. Например когато викам "Яна, ела при мен" и протягам ръце да я гушна, тя поглежда към мен, усмихва ми се и тръгва, но секудна по-късно нещо друго я омайва и хоп - 90 градуса завой - Яна вече е тръгнала по друг път. Секунда след това се е сгромолясала на земята и татко й, вместо да й е сърдит за цял живот, че го е пренебрегнала грубо и да я остави на пода да плаче, отива, утешава я и я вдига да стъпи отново на крака. Действието се повтаря по 10 пъти на ден.

Но да се върна на мисълта за изкушението. Забелязал съм колко интересно Яна подхожда към забранените неща, например печката-вентилатор за отопление, която й е забранена да пипа (за да не се изгори или да запали къщата) и тя го знае много добре. Но понеже е на пода и е лесно достъпна, Яна прави следното: първо забелязва обекта. После прави един широ-о-ок обходен завой, гледайки в друга посока, който изненадващо я докарва на една ръка от печката.
В този момент веднага поглежда към мен усмихната да види дали я гледам. Аз й казвам "Яна, не, не можеш да пипаш печката" и тя като добро дете бързо дръпва вече протегнатата малка ръчичка. Секунда по-късно обаче Яна вижда, "че печката е добра за игра и е приятна за очите, печка желана, за да дава забавление" (Битие, 3 глава), протяга отново ръка и докосва печката леко. Вижда, че небето не се сгромолясва над нея и само още секунда по-късно вече дори не чува думите ми "Яна, не!" и вече е цяла легнала върху нея, играейки си с всички копчета и дърпайки я за кабела да я обърне.

През цялото това време Яна знае, че печката е "Къх", т.е гореща и че тате и мама не позволяват и че ще бъде наказана, но въпреки това посяга и се лепва на печката. Всеки път.

Интересно, забелязал съм, че и аз правя същото, само дето не е печка, а нещо друго, по-лъскаво и по-желателно за очите, защото какво разбират те децата от истинските изкушения!

Или, всъщност, разбират... :)

Върнете се в началото
 Профил  

Покажи мненията от миналия:  Сортирай по  
Напиши нова тема Отговори на тема  [ 16 мнения ]  Отиди на страница Предишна  1, 2

Часовете са според зоната UTC + 2 часа