Форум за християнския светоглед

дискусии по актуални и вечни въпроси
Дата и час: 16 Сеп 2019 08:07

Часовете са според зоната UTC + 2 часа

Напиши нова тема Отговори на тема  [ 79 мнения ]  Отиди на страница Предишна  1, 2, 3, 4, 5, 6  Следваща
Автор Съобщение
 Заглавие:
МнениеПубликувано на: 23 Май 2007 10:47 
Аватар

Камен Чернев написа:
И в рамките на твоята блюстителност към истината (Тодоре) - нека минем към спора за протестанство срещу православност и срещу католициъм. Коя е тази инстанция херменевтична или богословска, която ще реши кой е прав и кой трябва да се откаже от своя прочит.

Споровете между православни, католици и протестанти са си вътрешнохристиянски и опират до неразбираеми за невярващ човек детайли относно авторитета на Библията и на Църквата. Разбирам, че понякога се опитваш да подчертаеш различията, за да развиеш тезата си, че пътят към Истината е непрекъсната функция. Не, Камене, тук аналогията със зоологията е доста уместна - разликите между отделните християни са като между булонката, кокершпаньола и санбернара: на пръв поглед са големи, но всички те са кучета. На техен фон Ницше е нещо като латимерия :-) Има дълбока качествена разлика между християните и нехристияните. Пропаст, прокопана от самия Христос: "Който не е с Мен, е против Мен. И който не събира заедно с мен, той разпилява".

Върнете се в началото
 Профил  

Заглавие:
МнениеПубликувано на: 23 Май 2007 14:22 

Разбирам какво казваш. Съгласен съм за смирението. Имай пред вид че това против което Нитче въстава е в основата си побудено от фарисейщината/лижемерието на духовенството. а стига до крайността защото не е смирен , в това спор няма. Как да вярвам че американците са с запазена духовност, пълнят църквите си всяка неделя, а от пред БЕ Ем Ве-та . Противоречие между набожност и охолство. И наивност, която , може би (не ги пзнавам отвътрехората, признавам) води до това че са смирени и се молят като простите селяни за които ти говориш. Блажени нищите духом , блажени смирените. Да му мислят такива дето уж са смирени , ама все питат, като мен.

Върнете се в началото
 Профил  

Заглавие:
МнениеПубликувано на: 23 Май 2007 21:41 
Аватар

Камен Чернев написа:
Как да вярвам че американците са с запазена духовност, пълнят църквите си всяка неделя, а от пред БЕ Ем Ве-та . Противоречие между набожност и охолство. И наивност, която , може би (не ги пзнавам отвътрехората, признавам) води до това че са смирени и се молят като простите селяни за които ти говориш. Блажени нищите духом , блажени смирените. Да му мислят такива дето уж са смирени , ама все питат, като мен.

Чакай, защо противопоставяш охолството на духовността? Такава антиномия е характерна за левичарството, а не за християнството ;-) Не знам някъде в Библията богатството да се осъжда. Има богати и бедни безбожници, както има и богати и бедни вярващи. Осъдително е, ако имаш богатство и се надяваш на него (вместо на Бога) или пък пренебрегваш бедния брат до себе си.

Върнете се в началото
 Профил  

Заглавие:
МнениеПубликувано на: 23 Май 2007 22:34 

именно последното имам пред вид. колко помагаш на ближния си. следя и се мъча да направя сметка държавни и частни дарения от САЩ: делени на брой население и на ГНП САЩ са на некаде след 20 място. иначе общо дават държавно към 15 милиарда, плюс частни големи донации от типа на Бъфет и Гейтс оправят баланса към 30-45 милиарда годишно. но скока става за сметка на големи дарения от няколко "частници'. иначе америка официално( без частните донации) дава под 0.3% от дохода си. западна европа е малко по добре но целта 0.7% е стигната само от няколко развити страни. Това не е достатъчно (аз самия ме е срам, и гледам да стигна 0.7%-1%). За да покажа че изследвам с настървение този въпрос: Дания е на първо място. Но дали хората са дарителни от сърце, или по данъчни причини. и ще излезе че май това е заради някакви странни данъчни трикове. Та не ми казвай че ако давам под 1 % имам право на охолство и набожност без угризения.Не може БМВ да е лесно съвместимо с набожност. Гейтс дава страшно много, нека кара БМВ, ама сулйо и пулйо дето не дават и 0.5%? При него (Бил Гейтс) има ефекта че той като даде половината на дохода си, му остават милиарди, а бедния човек ако даде 1/2 ще остане гладен.
но това е друга тема.
не бягай от въпроса за това ако няма събор където да се мъчат да се разберат всички християнски течения, кой ще е съдията за правилност. като че ли няма отговор на това. предстои ми да питам моите монаси всеки от тях, защо е минал към православната църква, при доминирането на всевъзможни протестантски деноминации наоколо, или католици. досега казаха, ами като се запознали с православието и решили, без да уточняват конкретно.

Върнете се в началото
 Профил  

Заглавие:
МнениеПубликувано на: 24 Май 2007 21:37 

Привет, Камене и Тодоре!
Минавам с БМВ-то само с два въпроса.Бил ли е за протестантсвото някога водещ идеала за възраждането на евангелската бедност(едни ми пишат-възмутили се от папите;Хегел друго твърди - осветили богатството?)?А и за Ницше се сетих - да го поамнистираме малко - не се ли доказа, че най-несмиреното четиво с негово авторство ("Воля за власт") май-май почти не е начевано от него, че сестра му и фашисти са го писали, че самият той през живота си е заявявал активно позицията си срещу антисемитизма (случая Вагнер)-т.е. все пак не е бил все "функция" на казана...?Аз друго си мисля за БМВ-то: не отнема ли много грижи, много време, пък и жена ако имаш,дали се сещаш наистина да отидеш на сватбата(но тук явно трябва да питаме по-сръчните и по-смирените...).
Поздрави!

Върнете се в началото
 Профил  

Заглавие:
МнениеПубликувано на: 25 Май 2007 15:54 

Сестра му може(даже е сигурно) да е компилирала тази книга, но другото си е от него(Нитче), смъртта на Бога и т.н.
За БМВето - то касае въпроса далис дела може да с еспасиш, имаш си БЕЕМВето но правиш индулгиращи дела. Аз мсиля, че не може да си дълбоко вярващ смирен , и в същотовреме да не с е лишаваш от никави удоволствия и имайки си БМВ-то.

Върнете се в началото
 Профил  

Заглавие:
МнениеПубликувано на: 28 Май 2007 11:17 
Аватар

Камен Чернев написа:
Аз мсиля, че не може да си дълбоко вярващ смирен , и в същотовреме да не с е лишаваш от никави удоволствия и имайки си БМВ-то.

Привет, Камене!
Ще повторя още веднъж думите на Тодор, защото са и моята позиция: никъде в Евангелията, в Посланията или където и да е другаде в Словото на Бога не се казва, че богатството е противно на Бога и че е зло, само по себе си. Изследвай подробно и виж! Всичко останало е ДОКТРИНИ, частни мнения и веруюта на отделни християнски общества, лишили се доброволно от светски богатства или какъвто и да е имот, с някакво конкретно посвещение на Бога.

Затова ти и аз можем да се чувстваме възмутени, ако някой кара скъпа кола и има пръстени по себе си, но Бог е, Който отсъжда, не сме ние. В претенцията ни да сме арбитър кое е редно и кое не *според Бога* издигаме себе си като еталон и арбитър, по-високо дори от самия Бог. Което е хитра хватка на дявола, с един куршум убива два заека - хем връзва (потенциално) богатия човек, хем ти в недоволстването и роптаенето си ставаш Богопротивник. Мъдрото е да сме смирени в ума си и да не завиждаме/осъждаме човека до себе си.

В библейска подкрепа на тази теза ще приведа този пасаж, отнася се за ядене, но смятам, че е приложим и за това, защото едно време също са казвали "един истински християнин не би направил (ял) това и това (месо от принесено на идоли)":

Един вярва, че може всичко да яде; а който е слаб във вярата, яде само зеленчук.
3. Който яде, да не презира този, който не яде; и който не яде, да не осъжда този, който яде; защото Бог го е приел.
4. Кой си ти, за да съдиш чужд слуга? Пред своя си господар той стои или пада. Но ще стои, защото Господ е силен да го направи да стои. (Римляни 14)

Фокусирай се върху твоето израстване в познаване на Бога и покоряване Нему, a другите отговарят всеки за себе си!
Бог да ти дава мъдрост чрез Духа Си и да те доведе още по-близо до Него! :))

Върнете се в началото
 Профил  

Заглавие:
МнениеПубликувано на: 28 Май 2007 20:16 

Бласгодаря, Паули. Съгласен съм че в светлината на "не съдете, за да не бъдете съдени' не е моя работа да съдя а да си гледам гредата в моето око. Но нямаш представа(е, може д аимаш, разбира се) какво е да живееш в това общество на излишък. да влезнеш в магазин преливащ със стоки, и да трупаш материални неща та гардеробите(стаи-гардетобни) да пращат. просто цялата култура е да работиш , за да купуваш, не за да спестяваш или даряваш. Н мене дето уж само няколко книги ми трябват, и при мене са се натрупали куп дрехи. Та на фона на този излишък хората не са достатъчно отворени към останалата част на света където бедността е огромна. затова искам да кажа, че религиозната култура американска е в парадоксално съжителство с консуматорството им и везните натежават към второто.
редко ще срещнеш филм с духовност и той ще се окаже, например, европейски.
Човек не би затъвал в консумация, ако е концентриран в духовния си живот. затова винаги ще споря с всеки който твърди че американците са със запазена духовност в сравнение с Европа.

Върнете се в началото
 Профил  

Заглавие:
МнениеПубликувано на: 28 Май 2007 21:00 
Аватар

Познанията ми за американската култура ме карат до голяма степен да се съглася с думите ти, Камене. Мога и да разбера как човек, който живее постоянно в тази среда, но не е произлязъл от нея, може да се отвращава. От друга страна, като познавам положението в България, нека не се самозабравяме и да прекаляваме с критиката си към САЩ. Американците имат и много с какво да се похвалят по отношение на религиозния живот. И като ги критикуваме за консумеризма, да не забравяме колко български църкви и християнски фондации зависят почти изцяло от американски пари. И за да не би да побързаме да припишем това само на протестантите в България, нека да спомена, че уважаваните от мен "Покров Богородичен" получават много голям процент от финансите си от протестантски дарители в САЩ.

Но темата за Америка и нейното християнство така или иначе не се вписва в "Трудни пасажи (идеи) в Библията", така че ако държите да продължите да обсъждате този въпрос, преместете се в друга тема.

Поздрави,

Анди

e-mail: andrewnedelchev@gmail.com
http://andrewnedelchevnews.blogspot.com

Върнете се в началото
 Профил  

Заглавие:
МнениеПубликувано на: 29 Май 2007 10:06 
Аватар

Темата се пренесе ето тук:

http://harta-bg.info/forum/viewtopic.php?p=927

Върнете се в началото
 Профил  

Заглавие:
МнениеПубликувано на: 18 Юни 2007 13:20 

Темата замря. положиха се темелите и сякаш няма въпроси.
Аз имам, та ако може от
"хълма на логиката и изпитаните методи на историческата наука и лексиката, морфологията, херменевтиката."(както писа Паули)
да погледнем на , например , измирането на египетските младенци в навечерието на Изхода (Екзодуса). Обсъждахме Животът на Моисей в манастирското библейско училище. следваме книгата на Григорий от Нисан., може би най- големия от ордоксалните отци на църквата. За младенците само се споменава без обсъждане. От днешна гледна точка деянието е жестоко. Ако няколко "страници" преди това Моисей има откровение и пламтят храсти неизгарящи.. после (се) следват Божиите указания и наказания.
За мене има две възможности - едната е старозаветния бог да е отмъстителен и жесток, за разлика от Новозаветния (това лекторът не прие каза че такова разграничаване на двата зАВЕТА е правено от Марцион, но се води за ерес. втората възможност е тази частт от текста да не се води под раздела "откровения" а да има исторически характер и да е само записано като Божие повеление.
Подобно на всички етнически прочиствания узаконени от Божията заповед разкрила се пред хората - използува се името на Бога за да се легитимират действия водещи до изтребване на невинни хора. И тука лекторът не беше съгласен, каза че това е също против ортодоксалния начин на мислене.
Тук ще вметна въпросът за вината. Според православните (за разлика от протестантите ) човек се ражда невинен, а не всички след Адам са виновни по рождение. Така че египетските младенци са невинни (но...само в рамките на православната вяра)....
Поздрави.
(Допълнителен въпрос не по темата: кое прави една група вярващи "секта'. Защо в България протестантите ги обявяват за секта. а Свидетелите на Йехова секта ли са?. или по неутрално казано "деноминациия". Един православен свещеник обяви протестантите в Америка за секта. Питам го, ама как така - те са 2/3 от всички вярващи, според числеността православните следва да са секта. Изенадах се от ксенофобскат позиция на иначе свеж интелигентен свещеник-който освен това преподава физика в гимназия).

Върнете се в началото
 Профил  

Заглавие:
МнениеПубликувано на: 21 Юни 2007 14:06 
Аватар

Камен Чернев написа:
(Допълнителен въпрос не по темата: кое прави една група вярващи "секта'. ...

По допълнителния въпрос създадох тема тук. По основния ще коментирам по-късно.

Върнете се в началото
 Профил  

Заглавие:
МнениеПубликувано на: 24 Юни 2007 15:27 
Аватар

Камен Чернев написа:
... да погледнем на, например, измирането на египетските младенци в навечерието на Изхода. ... От днешна гледна точка деянието е жестоко. Ако няколко "страници" преди това Моисей има откровение и пламтят храсти неизгарящи.. после (се) следват Божиите указания и наказания.

Измирането на египетските младенци е последният и екстремен епизод от дълго продължилата борба на Бога за свободата на Неговия избран народ. Тази борба се води срещу египетската власт, тя е борба на живот и смърт - и не е свързана с въпроса дали младенците са невинни или не са. Както коментирах току-що в постинга ми относно спасението, спасението на човека няма нищо общо с продължителността на живота му или с това дали е станал невинна жертва на някого. В библейския текст (Изход 11 глава) няма дори намек относно някаква вина на младенците. За сметка на това дебело се подчертава упоритостта и последователното богоборство на фараона, представляващ целия Египет: "сърцето на фараона се закорави" (Изход 7:13, 7:22, 8:15, 8:19, 8:32), "сърцето на фараона бе упорито" (Изход 9:7) и, най-сетне, "Господ закорави сърцето на фараона" (Изход 9:12, 10:32, 10:27). (Много интересно е как Бог накрая "подпечатва" духовното състояние на човека, който отказва да Му се покори, но това е тема на друг разговор.) Последствията понася целият народ... Това сме го виждали не веднъж и дваж в историята, а тези, които са имали "късмета" да живеят при зрелия и презрелия социализъм, са го изпитали на гърба си. Народът страда поради греховете на своите управници; толкова повече, колкото тяхната власт е безконтролна и абсолютна. Така че въпросът с измирането на египетските младенци не е по-различен от този за измирането на милиони в Сталинските лагери или по времето на Културната революция в Китай.

Цитат:
За мене има две възможности - едната е старозаветния бог да е отмъстителен и жесток, за разлика от Новозаветния (това лекторът не прие каза че такова разграничаване на двата Завета е правено от Маркион, но се води за ерес. Втората възможност е тази частт от текста да не се води под раздела "откровения", а да има исторически характер и да е само записано като Божие повеление.

За библейските автори са безспорни две неща: че всичко в историята става според Божията воля и контрол и че упоритото отклонение от Божия път (Божието откровение) влече тежки последствия. В Стария Завет, където спасението на душата и изкуплението е все още смътно, неясно очакване, тези тежки последствия се свързват преди всичко с благоденствието/несгодите на народите и на отделни родове или семейства. Тази идея се утвърждава особено в Синайския завет между Бог и избрания Му народ Израил, където са предвидени благословения (при спазване на Завета, Второзаконие 27 глава) и проклятия (при неспазване на Завета, Второзаконие 28 глава). В Новия Завет обаче ударението пада върху въплътената Божия любов, която в лицето на Исус Христос търси и намира грешника (отделния човек), призовава го към покаяние и го води към спасение чрез вяра. Поради тази смяна на ударението, съвсем естествена предвид извършеното Изкупление, някои повърхностни читатели на Библията правят разграничение между "Бога на Стария Завет" и "Бога на Новия Завет". Като не виждат прогресивния характер на Откровението и не вникват в целокупността на Божия характер. С други думи, Бог не се е променил, а донякъде променя методите Си на работа с човека, в хода на развитието на Откровението. В старозаветния период е било по-важно да се подчертае Божията абсолютна святост (нетърпимост към греха и нечестието), та в новозаветния период посланието на въплътената Любов да бъде разбрано правилно. Защото една любов без святост, без чистота и непримиримост към злото, би била карикатура на Божията. А и детето разбира по-добре и дълбоко любовта и милосърдието на родителя, когато най-напред се е сблъскало със справедливостта и строгостта му. Как ще оценим истински Божията милост, ако преди това не сме разбрали, че сме непоправими грешници и заслужаваме вечно наказание? (В рамките на тази метафора, старозаветният период е ерата на "първоначалното обучение" на човечеството от страна на Бога.)

Върнете се в началото
 Профил  

Заглавие:
МнениеПубликувано на: 24 Юни 2007 15:57 

Привет
Благодаря за отговорите по всички форумни места.
Забележки: В лагерите сибирски хората са пратени от Сталин, не от Бога,; когато Ирод или фараона искат да избиват младенците - е едно, когато става по Божията воля - е друго. или всичките тези избивания са по Божията воля? Като казваш Бог сменя методите си за взаимодействие с хората - мисля че отиваш далече в хипотезите за Божественото.А з бих казал че човек се развива умствено, социално и морално и променя начина си на поведение и на отношение към енигматичното Божество. Библията за тебе, Тодоре, е нещо като обективна истина, където Бог е внимавал за всеки граматически обрат в текста. Аз искам да я виждам все пак като човешки продукт след откровения.

Върнете се в началото
 Профил  

Заглавие:
МнениеПубликувано на: 26 Юни 2007 09:38 
Аватар

Здравей Камене,

Естествено е в една тема за трудните места в Библията да се засегнат фундаментални богословски проблеми. Един от тях е за Божията воля.

Камен Чернев написа:
В лагерите сибирски хората са пратени от Сталин, не от Бога,; когато Ирод или фараона искат да избиват младенците - е едно, когато става по Божията воля - е друго. или всичките тези избивания са по Божията воля?

За човека с теистичен (а не с деистичен) светоглед абсолютно всички събития по света стават по Божията воля. Такъв светоглед изповядват и библейските автори от Стария и Новия Завет. Например, Бог говори чрез пророк Исаия: "Освен Мене няма никой, Аз съм Господ, и няма друг. Аз създавам светлината и творя тъмнината; Правя мир, творя и зло! Аз Господ съм, Който правя всичко това." (45 глава, 6-7 стихове) А ап. Петър казва по повод незаслужените страдания на гонените християни: "Тези, които страдат по Божията воля, нека предават душите си на верния Създател, като вършат добро." (Първото послание на Петър, 4 глава, 19 стих). Но ако за християните е безспорно, че Бог стои зад доброто и злото в този свят, как се съвместява това с Неговия характер, с Неговата любов? Затова традиционно богословието разграничава абсолютна (нравствена) от позволителна Божия воля. Във втория случай, Бог допуска явления и действия, които противоречат на характера Му, в Своята премъдрост и в името на други, често неясни за човека цели. Други християнски мислители, както наскоро гостувалия в България по покана на ХАРТА д-р Bruce Little застъпват становището, че злото е по-скоро част от естествения (и утвърден от Бога) ред след Грехопадението и затова не бива винаги да търсим зад неговите проявления някакъв специален Божий промисъл. Но така или иначе, доктрината за Божието всемогъщество и суверенитет поставя всичко в света под властта на Бога - дори когато изглежда, че злото е безконтролно и всесилно.

В случая с избиването на младенците от Ирод имаме ясно библейско свидетелство за злодеяние, допуснато от Бога в рамките на месианския Му план, който се осъществява въпреки зловещите човешки опити за осуетяването му. Защо Бог е допуснал Сталин да избие толкова милиона хора е въпрос с далеч по-многопластов отговор, който едва ли може да бъде докрай убедителен. Със сигурност, огромното мнозинство жертви са били напълно невинни и едва ли може да се каже защо Бог е допуснал тяхната гибел. Но библейското учение за Бога просто не оставя алтернатива на Неговия контрол над историята. И християните са преминали с тази вяра през много гонения и с цената на много животи. И са намирали утеха от Бога, Който не само допуска злото, но го е победил завинаги на Голготския кръст и движи историята към неговото окончателно отмахване (Страшния съд и Новото творение).

Върнете се в началото
 Профил  

Покажи мненията от миналия:  Сортирай по  
Напиши нова тема Отговори на тема  [ 79 мнения ]  Отиди на страница Предишна  1, 2, 3, 4, 5, 6  Следваща

Часовете са според зоната UTC + 2 часа