Форум за християнския светоглед

дискусии по актуални и вечни въпроси
Дата и час: 22 Авг 2019 08:49

Часовете са според зоната UTC + 2 часа

Напиши нова тема Отговори на тема  [ 50 мнения ]  Отиди на страница Предишна  1, 2, 3, 4
Автор Съобщение
 Заглавие:
МнениеПубликувано на: 23 Май 2009 11:10 

Част от мненията в темата са изтрити от модератора в нарушение на следните правила на форума:

3. Уважението към другите участници във форума и зачитането на личното им достойнство са задължителни. Забраняват се: каквито и да било лични нападки, нецензурни изрази, всякакви изявления със сексуален подтекст, преднамереното използване на жаргон или диалект, грубости от какъвто и да е характер.

4. Необходимо е сериозно отношение към зададената тема, с цел постигането на смислен дебат. Моля, подкрепяйте позицията си с добре обмислени аргументи. В дебатите не са разрешени неконструктивни и общи изявления като: Подобно, Аз също, Не съм съгласен, Така правят всички и пр. Подобна позиция ще се счита за неаргументирана и без значение за развитието на дебата.

5. Придържайте се към зададената тема! Започналата дискусия не бива де се разводнява с въпроси от друг характер или да бъде самоволно насочвана в друга посока. Ако се вълнувате от конкретна тема, която не присъства във форума, можете да я откриете. С това право разполагате, и когато в хода на дискусиите е бил поставен на обсъждане въпрос, встрани от разискваната тема.

6. Формулирайте ясно и точно темите, които поставяте за обсъждане във форума.

Върнете се в началото
 Профил  

Заглавие:
МнениеПубликувано на: 23 Май 2009 11:47 

Понеже смятам, че темата не заслужава да бъде заключена, предприемам минимална модераторска намеса с цел да бъде все пак четима.

Яворе, моля те да прочетеш внимарелно точки 3-6 от правилата на форума (дадени по-горе), с които си се съгласил при регистрацията и те моля да се постараеш да се придържаш към тях.

За да се избергат недоразумения: Аргументация означава да се обясни защо мисля така, а не как мисля. Логическата последователност на дадено становище не го прави аргументирано. Нужно е да се покаже съгласуваност с факти и дани.

От тук нататък приемам ролята на активен модератор в тази тема и се лишавам от участие в дискусията. Имам правото да прекъсвам участниците (чрез изтриване на мнения или части от мнения) и да задавам насочващи въпроси (само когато е необходимо).

Яворе, за да продължим дискусията, моля, обясни защо смяташ, че изразът "да различава между добро и зло" в молбата на Соломон към Бога за мъдрост да съди народа си (3 Царе 3:9) може да се приложи в случая на Битие 2 и 3 глави. И как това подкрепя становището ти, че забраната за ядене от плода на дървото за познаване на добро и зло в градината е предвидена да бъде временна.

Върнете се в началото
 Профил  

Заглавие:
МнениеПубликувано на: 24 Май 2009 23:45 
Аватар

Здравейте!

Само в рамките на една седмица страстите се разгоряха невероятно. Крайно време е да се намеся. :-)

Първо, отсега нататък преди да се предприема модерация (по-конкретно имам предвид триене на цели или части от мнения) модераторът изрично ще съобщава за предстоящите действия в съответната тема, за да може участниците да си копират въпросните съобщения, ако имат желание за това. Главен модератор на раздел "Богословие и философия" съм аз, така че всякакви препоръки, забележки, оплаквания и препоръки може да адресирате до мен в тема "СЪОБЩЕНИЕ: Добре дошли!" или в лично съобщение.

Между другото, в горепосочената тема "СЪОБЩЕНИЕ: Добре дошли!" ще намерите следните думи:

Цитат:
Искреното задаване на въпроси в нашия форум е основна ценност, а не препятствие. Никой от нас не би претендирал, че има пълен отговор на всички въпроси, но сме ръководени от убеждението, че в своето Откровение (шестте и шест книги на Библията) Бог ни е дал достатъчна основа за увеличаване на познанието ни за Него, както и за Вселената, която обитаваме. Надявам се тези дискусии да доведат точно до това!

Второ, тук е мястото да кажа, че основното, Яворе, което така възмущава и отблъсква в твоите мнения е тона, който сякаш приема за даденост, че твоето мнение е окончателно, най-правилно и не е възможно да има информация, която ти е неизвестна и би могла да опровергае твоите становища. Такава нагласа по дефиниция обезсмисля всякакви дискусии и дебати. Ако ти не си готов да допуснеш, че има неща, които не знаеш, и които може би дискредитират твоите богословски позиции, няма за какво да дискутираме. Защото пък аз смятам, че знанията ми дават основания да смятам някои от твоите становища за погрешни. При положение обаче, че ти дори не допускаш това за възможно, няма за какво да говорим. Вече писах - в такъв случай само ще се надвикваме с позициите си без реално общуване.

Трето, държа да уточня, че и аз, Тодор, Ивайло и Павел също отговаряхме въз основа на презумпции и предубеждения. Естеството на писмената реч е такова, че позволява груби неразбирания. Ние възприехме твоите мнения като агресивни, неуважителни, недопускащи различно от твоето мнение и невъзпитани. Давам си сметка обаче, че за кръговете, от които си част това е норма и може би не си искал да изразиш точно това. Освен това смятам, че донякъде и Иво, Тодор и Павел имат вина за нагнетяването на атмосферата, с това, че също поддържаха дискусията на висока скорост. Някой вече предупреди за това. В интернет, особено когато се обсъждат сериозни и тежки теми като богословието, например, е удачно да се оставя достатъчно време за размисъл и сериозен отговор, Чат-скоростта е нежелателна, тъй като различните участници в дискусията разполагат с различно време и възможност за реагиране. По тази причина, от този момент нататък въвеждам правилото между две мнения от един и същ участник да има интервал от поне 24 часа.

Смятам, че дискусията е ценна, но проблемът е, че до този момент изглежда сякаш говорим на различни езици. В такива случаи единственият правилен подход е да започнем да си задаваме въпроси, за да сме сигурни, че всеки разбира другия. Ще дам пример и ще започна първи. Въпросите ми са насочени към Явор, защото имам основания да смятам, че разбирам по-добре какво имат предвид Тодор, Иво и Павел.

Явор, би ли ми казал дали следния абзац коректно представя разбирането ти?

Човешкият ум е покварен, така че никой не може да стигне до истинско знание за Бога или действителността посредством аргументи или доказателства. Никой не може да претендира и за обективност, тъй като всички сме субективни и прецеждаме всичко през рамката на своите презумпции. Въпросът не е кой гледа през идеологически очила или не, а чия светогледна рамка предоставя най-кохерентна представа за действителността. Според теб това е рамката на заветното богословие и по-специално трактовката на реконструкционизма, с конкретен наблег върху господството на човека над творението (т. нар. dominion theology). По тази причина, отговорът на въпроса какво точно е дървото (или дърветата), от което (които) Адам и Ева не трябва да ядат, според теб ще се намери не чрез екзегетичен анализ на текста, а в рамките на богословската ти рамка. Също по тази причина не те притеснява, че Библията нищо не казва по въпроса дали Бог е щял по-късно да им даде от дървото или не, тъй като богословската ти рамка предполага, че Бог действително е щял да го направи.

Правилно ли съм разбрал разбиранията ти? Ще питам още после.

Поздрави,

Анди

e-mail: andrewnedelchev@gmail.com
http://andrewnedelchevnews.blogspot.com

Върнете се в началото
 Профил  

Заглавие:
МнениеПубликувано на: 25 Май 2009 16:29 

Аз не искам да се намесвам в дискусията, само да я чета. Но това тук заслужава да се коментира:

andynedelchev написа:
Второ, тук е мястото да кажа, че основното, Яворе, което така възмущава и отблъсква в твоите мнения е тона, който сякаш приема за даденост, че твоето мнение е окончателно, най-правилно и не е възможно да има информация, която ти е неизвестна и би могла да опровергае твоите становища. Такава нагласа по дефиниция обезсмисля всякакви дискусии и дебати. Ако ти не си готов да допуснеш, че има неща, които не знаеш, и които може би дискредитират твоите богословски позиции, няма за какво да дискутираме. Защото пък аз смятам, че знанията ми дават основания да смятам някои от твоите становища за погрешни. При положение обаче, че ти дори не допускаш това за възможно, няма за какво да говорим. Вече писах - в такъв случай само ще се надвикваме с позициите си без реално общуване.

Този абзац е опит за психологически портрет на Явор, при това на основата на чисто субективни възприятия. Лошото е, че такова субективно характеризиране идва от модератор, който би трябвало да бъде обективен. Няма как да се определи "тонът" от писмена дискусия. Убедеността на човека в позицията, която защитава, не може да бъде аргумент против неговата позиция.

Явор вече на два пъти заяви, че психологическото портретизиране не може да е част от дискусията, и все пак то продължава, и дори се използва от модератор като оправдание за изтриване на неговите мнения. Излиза, че субективното възприятие за "тона" на Явор е валиден аргумент за да бъде той модериран.

В ChurchBG.com не възпирахме хората от изразяване на субективни мнения, нито от психологическо портретизиране на опонентите. Това, което избягвахме, е да си позволяваме като модератори да позволяваме нашите психологически портрети на нашите опоненти да влияят върху модерирането. Имаше повече свобода на изразяването на участниците, и по-малко свобода за действие на модераторите. Предпочитахме да позволяваме повече кал и бъркотия, за да можем да сме сигурни, че нашите легалистични правила няма да попречат на някои наистина добри мнения да бъдат написани.

ChurchBG.com имаше много по-малко модериране на мнения на опоненти, отколкото тук в този форум. Аз всъщност бях малцинство там в сравнение с опонентите. Ивайло и аз имахме негласно правило, че нов участник не се модерира известно време (освен когато пише нецензурни неща), докато навлезе в дебатите и има възможност да даде най-доброто от себе си - и най-лошото, ако желае. Решението за модериране беше дълга процедура между нас двамата; и от мненията на двамата ни се приемаше онова, което дава повече свобода на участника. Имаше безсмислени теми, имаше разгорещени теми, но имаше и много смислени теми, които не се срещаха - и все още не се срещат - в никой друг християнски форум на български език.

Накратко, въпреки претенциите на модераторите в този форум, отношението спрямо Явор от самото начало е целенасочено обидно към него, използващо психологически портрети. Модераторът затвърди и легитимира това поведение като сам направи психологически портрет на Явор, и то в позицията си на модератор, а не на обикновен участник, което за мен като модератор в ChurchBG.com би било недопустимо.

Това ме води до извода, че този форум е специално предназначен да бъде доминиран от онези, които имат теологични позиции сходни с тези на създателите на форума, или поне не ги предизвикват. Явор е първият, който отправи такова пряко предизвикателство, и веднага получи психологически портрети и беше модериран. За сравнение, в ChurchBG.com активните опоненти на позицията на създателя на форума имаха числено превъзходство приблизително 10:1 (ДЕСЕТ КЪМ ЕДНО), и само малка част от тях бяха модерирани, и никой не е бил модериран през първите няколко месеца от регистрацията си във форума, освен за нецензурни думи.

Върнете се в началото
 Профил  

Заглавие:
МнениеПубликувано на: 26 Май 2009 00:20 

Здравейте, Божидаре!

Нядявам се, нямате против да ви отговоря в друга тема:

Относно модерирането

Върнете се в началото
 Профил  

Покажи мненията от миналия:  Сортирай по  
Напиши нова тема Отговори на тема  [ 50 мнения ]  Отиди на страница Предишна  1, 2, 3, 4

Часовете са според зоната UTC + 2 часа