Форум за християнския светоглед

дискусии по актуални и вечни въпроси
Дата и час: 22 Авг 2019 09:21

Часовете са според зоната UTC + 2 часа

Напиши нова тема Отговори на тема  [ 3 мнения ] 
Автор Съобщение
 Заглавие: Относно Йехова
МнениеПубликувано на: 19 Май 2009 20:11 
Аватар

Моля да ми обясните :
Бях чела че "Йехова" е съчетание от първите букви на "Аз Съм Този, Който Съм" и го казах на един познат евреин, а той ми отговори следното:
" Не си права. Той има много (към 70 ама не съм сигурен) имена но никое не се произнася дословно, поне от религиозните. Примери:

1. Пише се ה
(буквата "хей") но се произнася "ха'шем", в превод - ИМЕТО.

2. Пише се אלוהים
Би трябвало да се произнася "елохим" но се произнася "елоКим"

П.С. Може би едно от имената му е както ти пишеш "Аз Съм Този, Който Съм" но никакво съчетание на тези букви не съвпада с Йехова на иврит. Аз Съм Този, Който Съм на иврит звучи - ани зе ше ани. Два пъти А (алеф) едно Ш което липсва..."

Кажете ми кое е вярното ...моля

Върнете се в началото
 Профил  

Заглавие:
МнениеПубликувано на: 20 Май 2009 10:56 
Аватар

Привет Авигея!

Знаеш, че в староеврейския език няма гласни. "Огласяването" (прибавяне на точици и чертици за обозначаване на гласни) на старозаветните текстове е станало чак през IХ век след Христа от т.н. мазорети: юдейски книжници, посветили живота си да преписват старателно и да запазят Божието откровение с цел то да се разбира правилно.

Едно от имената на Бога в Стария Завет е YHWH, което се превежда "Аз съм, Който съм" и понякога се нарича "свещеният Тетраграматон (четирибуквие)". Но никой не може да каже с пълна сигурност кои са били гласните между въпросните 4 съгласни. (С най-голяма популярност между изследователите днес се приема теорията, че името се е произнасяло Yahweh, Яхве.) "Йехова" е изкуствено възникнала конструкция-комбинация между YHWH и гласните от Adonai (Господ), едно от другите имена на Бога в Стария завет. От страхопочитание и боязън да не би да нарушат Третата заповед ("не споменавай напразно името на Господа, твоя Бог"), религиозните юдеи произнасяли Adonai вместо YHWH, когато четели свещения текст в синагогата. За да не забравят да правят това, преписвачите започнали да слагат означенията за гласните от Аdonai под Тетраграматона. Така възникнало съчетанието Йехова.

Макар че имената на Бога в Стария Завет са много, единствено името YHWH се ползва със свещен статут, защото това е заветното име на Бога, с което Той се е открил на Авраам и на Мойсей.

Върнете се в началото
 Профил  

Заглавие:
МнениеПубликувано на: 20 Май 2009 23:48 
Аватар

Много, много ти благодаря :)
Изключително си любезен

Върнете се в началото
 Профил  

Покажи мненията от миналия:  Сортирай по  
Напиши нова тема Отговори на тема  [ 3 мнения ] 

Часовете са според зоната UTC + 2 часа