Форум за християнския светоглед

дискусии по актуални и вечни въпроси
Дата и час: 21 Авг 2019 11:01

Часовете са според зоната UTC + 2 часа

Напиши нова тема Отговори на тема  [ 24 мнения ]  Отиди на страница 1, 2  Следваща
Автор Съобщение
МнениеПубликувано на: 31 Май 2010 20:15 

Провокиран съм да отворя тема за братската любов от това ,което прочетох в "из чаршията" за тълкуване на библията...След пролятата кръв на кръста Бог казва ,че закона се състои в две точки. Да обичаш Бог и да обичаш ближния. Но обичта към Бог,когото не сме видели се проявява в обичта към ближния. Ако не обичаме ближния,как да кажем-обичаме Бог? Има ли в България обич в тялото христово,или лъжем себе си?

Върнете се в началото
 Профил  

Заглавие: 1 Йоаново 3-14
МнениеПубликувано на: 31 Май 2010 21:46 

Ние знаем ,че сме преминали от смърт в живот,защото обичаме братята.Който не обича остава в смърт.15 Всеки ,който мрази брата си е човекоубииец......... Тежко е това слово.

Върнете се в началото
 Профил  

Заглавие: Re: 1 Йоаново 3-14
МнениеПубликувано на: 01 Юни 2010 08:40 
Аватар

Според мен любовта е ключовото и единственото нещо, което е истинският Божий печат върху Неговите хора. Напълно съм съгласен с теб, aabbaa, че не можем да обичаме Бога, ако не се обичаме един друг като братя.

Любовта обаче има една много важна роля - да търси най-доброто за този, към когото е насочена. Дори когато процесът, през който трябва да се мине, за да израсне човек в дадено нещо, е болезнен.

Предполагам си се почувствал засегнат от думите в блога на Анди, затова и пишеш тук. Моля те за прошка, ако някоя от думите ми те е засегнала и обидила!

Намерението ми (а предполагам и на останалите писали) е не да уязвят някого конкретно, а да се коригира нещо, което е слабост. Запитай се дали виждаш едното или другото в думите на хората там, как ги оценяваш?

Върнете се в началото
 Профил  

Заглавие: Паули
МнениеПубликувано на: 01 Юни 2010 11:08 

Твоето изказване там изобщо не е насочено срещу някого.Тъй,че за каква прошка говориш.Насмешката на Неделчев /ха,ха/ е малко дразнеща.Иаче,Бог ни учи цял живот.Аз не се обиждам,исках Анди да коментира ,просто,пратих му личен e mail но без отговор.Затова пуснах извадка.Уроците продължават.Бог да благослови братята.

Върнете се в началото
 Профил  

Заглавие:
МнениеПубликувано на: 01 Юни 2010 14:10 
Аватар

aabbaa, отговорих ти в другата тема:
http://harta-bg.info/forum/viewtopic.php?p=2893#2893

Що се отнася до обичта между братята, добра тема. Може би бих се включил, ако се развие. На този етап Павката е казал всичко, което и аз бих изразил по темата.

e-mail: andrewnedelchev@gmail.com
http://andrewnedelchevnews.blogspot.com

Върнете се в началото
 Профил  

Заглавие: Предлагам
МнениеПубликувано на: 02 Юни 2010 18:32 

Да си припомним 1 Коринтяьн13. Може ли да имаме такава любов.

Върнете се в началото
 Профил  

Заглавие:
МнениеПубликувано на: 02 Юни 2010 20:21 

Добро предложение, aabbaa!

Аз ще се спра само на началото на тази глава. Първото, което ми прави впечатление, е, че ап. Павел поставя любовта по-високо дори и от вярата. Колко често си спомняме за това? Колко често забравяме, че вяра без любов е мъртва? Това е нещо, върху което може да разсъждаваме...Всяка вяра в крайна сметка има тенденциите да се превръща в затворена система, във формален его-паспорт за небето. А тук посланието е ясно - само любовта, освободена от сметки, живее вечно.

Второто, което си мислех, четейки началото на тази глава, е акцентът, който изниква в съзнанието ми - акцентът върху малките, почти "незабележими" актове на доброта и милосърдие. Павел казва, че и да раздаде целият си имот на сиромасите (очевидно ГОЛЯМ акт на милосърдие), ако това е направено без любов, може да се окаже, че е безсмислено за душата. Ние, мъжете, сме царе на големите дела и големите думи понякога. Дали обаче Бог не се интересува безкрайно повече от малките жестове на доброта - усмивката на любим човек; минутките търпение, проявени към приятел, когато той е в труден момент; мъркането на котката в скута ти; ласката към детето, която му казва: "радвам се, че те има"; измиването на чиниите ей така, за кеф....Все такива дребни, незабележими неща...

- И да бъдеш благодарен на Бог за всичко, което ти е дал.
- Само това ли?
- Да, само това. (Mitch Albom, Have a little faith)

Върнете се в началото
 Профил  

Заглавие: така е
МнениеПубликувано на: 02 Юни 2010 21:34 

Малките жестове на внимание,са много важни.Една добра дума,цвете,подарък.САМАТА ЛЮБОВ явно също се показва с дела.Явно не е само чувство.Всяко изречение в тази глава трябва да се разглежда ,толкова много неща са казани.Любовта дълго търпи и е милостива,не завижда ,не се превъзнася,не се гордее.Какво да добавя-мисля,че тези неща не ги виждаме сред нас.Набляга се в проповедите ,че Исус ни обича.Малко се набляга на обичта между християните и към близките,към хората. С дела се показва обич.

Върнете се в началото
 Профил  

Заглавие: Re: така е
МнениеПубликувано на: 03 Юни 2010 08:25 
Аватар

Напълно съм съгласен, че любовта е тази, която е главната! Ако не обичаме братята си в Христос и ближните си (каквито и да са те), наистина не сме познали Бога.

Може би любовта има върховенство над надеждата и вярата (както казва Павел там), но това не ги обезсилва или обезсмисля - просто те ще преминат и ще станат ненужни, когато Христос се върне отново на земята, а любовта ще пребъде и във вечността. Затова аз бих казал, че не всяка вяра, а *вярата без любов* е затворена и суха система по думите на Полиандър.

Върнете се в началото
 Профил  

Заглавие:
МнениеПубликувано на: 03 Юни 2010 15:02 

Напълно съгласен съм с теб, Паули! :)

Аз имах предвид САМО вярата, лишена от божествена любов. Иначе в повечето свръхсетивни истини ние е хубаво да имаме ВЯРА, за която ти правилно си посочвал, че е еквивалентна на твърда увереност. Аз все пак си запазвам мнението, че до други истини стигаме постепенно и чрез естественото си любопитство и здравословна доза съмнение (оставащо в рамките на добрите нрави).

Интересен ми изглежда въпросът за отношението между любовта и вярата, който се опитах да начена. Защо все пак ап. Павел поставя любовта най-високо. Не е ли защото божествената и безкористна любов ме мотивира да спазвам обещанията си към Бог и хората (да не мразя, да не крада, да правя малки и незабележими действия на доброта и милосърдие и други такива), а не толкова абстрактната вяра? Какво мислите?

- И да бъдеш благодарен на Бог за всичко, което ти е дал.
- Само това ли?
- Да, само това. (Mitch Albom, Have a little faith)

Върнете се в началото
 Профил  

Заглавие:
МнениеПубликувано на: 03 Юни 2010 15:30 
Аватар

Моето предположение е, че това извира от самата същност на Бога, Който ни е създал. Неговата същност Е любов и това дори все още ми е трудно да схвана напълно, без да тръгна по познатия път на сантименталностите на поетите, които стигат до крайността да кажат, че Любовта е бог (разменяйки главните букви).

Докато самата Божия същност е любов, то вярата (частта, която не обхваща доверието в Него) е само начинът връзката с Бога да е още оттук, на земята. Това е временно състояние и затова Павел казва на края на 13 глава на Коринтяни, че сега виждаме неясно като в метален излъскан поднос (Бога), а след това ще (Го) виждаме ясно и вяра няма да е необходима, защото ще *знаем*.

Същото е и за надеждата според мен: когато дете получи желания подарък за рождения си ден, то вече няма нужда от надежда, че ще го има. Това много опростено казано, разбира се :)

Върнете се в началото
 Профил  

Заглавие: не е обич
МнениеПубликувано на: 03 Юни 2010 20:45 

Да си нов в църква и никой да не ти каже едно здравей.Да си нов въф във форум и всички да те атакуват.Да си някой в светските неща и да си мислиш,че това трябва да е същото в тялото христово.Да си никой в светските неща и да се правиш на велик сред братята.Да не зачиташ мнението на другите/освен ,когато е антихристско/. Да ти иска,бедния/безкористно/ и ти да го отпратиш.Да си искрен ,а да ти се присмеят. Да видиш някой ,че греши/явно/ и да не му кажеш.Да знаеш ,че брата е прав,а да го изкараш,че не е щото убежденията му са по различни/в рамките на библията/.И ред други ,от християнската ни практика.Вероятно и обич към братя е чрез Божия Дух.

Върнете се в началото
 Профил  

Заглавие: Re: не е обич
МнениеПубликувано на: 04 Юни 2010 09:34 
Аватар

aabbaa, визираш сериозни проблеми, които (уви) са реалност в живота ни за много от нас, които се определяме като ученици на Исус. Аз самият се боря с тези грозни черти на характера си, предполагам и повечето от другите християни го правят.

Единствената ни надежда е знаеш в Кой да ни промени :)

Върнете се в началото
 Профил  

МнениеПубликувано на: 04 Юни 2010 12:30 

Драги ,ааbbaa!На едно място беше писал,че "това е виртуална църква".Замислих се какво ли би могло да значи това?"Виртуален"означава като истински,но не реално съществуващ,а плод на фантазията,въображението- измислен.До каква степен това определение може да се отнесе към участниците във форума?- е въпроса,който си зададох.Защото и сам знаеш,че Христовата църква е нещо като жив организъм-Тялото Христово тук на земята(плюс онези,които вече са при Бога).Надявам се,че всички участници в този форум също са "живи камъни"отБожия храм на земята.Но виртуалната "реалност"на този форум може само бегло да се доближи до истинските взаимоотношения в църква.Повечето от нас участват тук с псевдоними,което си е вид анонимност.Това ни осигурява някаква равнопоставеност на ниво субект,която при реалните междуличностни отношения е трудно постижима.Общо взето тук лесно можеш да си" изваеш"един психологически аватар,който семейството ти и дори църквата няма да познаят.Ето сега аз те наричам"драги",но ако се запознаем дали ще мога да употребя толкова лесно това мило обръщение! (Както и ти за мен.) (':)') Ясно е,че целта на този форум не е изграждане на "дълбоки"взаимоотношения между участниците( и въобще личното се мярка някъде в периферията),а главно взаимно интелектуално обогатяване и назидаване.Ето защо братската обич тук можем да покажем като на първо място сме толерантни към правото всеки да има и да може да сподели своето мнение,второ -да не се обиждаме,ако нашето мнение не се приема и да не отправяме лични нападки и обвинения към онези, които не се съгласяват с нас(а и не са длъжни).Наистина всеки е добре да изпита сам себе си: Дали участвам в дискусиите за да "се правя на велик сред братята",т.е.от чувство за малоценност или наистина мога да дам нещо на др.съфорумци-знание,житейска опитност,градивна критика, полезна информация и т.н.Друго ,на което лично аз се уча в тази"виртуална"църква е да приема факта,че другите може да са по-способни от мен в това да тълкуват Словото,да поднасят по-умело и подредено своите мисли.Опитвам се не само да"призная" чуждите дарби,но и да им се радвам искрено-а това наистина може да стане само чрез Божия Дух.

Върнете се в началото
 Профил  

Заглавие:
МнениеПубликувано на: 04 Юни 2010 12:36 

Прав си,както и друг път съм казвал

Върнете се в началото
 Профил  

Покажи мненията от миналия:  Сортирай по  
Напиши нова тема Отговори на тема  [ 24 мнения ]  Отиди на страница 1, 2  Следваща

Часовете са според зоната UTC + 2 часа