Форум за християнския светоглед

дискусии по актуални и вечни въпроси
Дата и час: 22 Авг 2019 09:17

Часовете са според зоната UTC + 2 часа

Напиши нова тема Отговори на тема  [ 34 мнения ]  Отиди на страница Предишна  1, 2, 3  Следваща
Автор Съобщение
МнениеПубликувано на: 04 Яну 2011 10:53 
Аватар

От казаното от теб за апостол Петър (на "ти" ли да говорим или на "вие", ако не е комфортно в случая?) разбираме, че тогавашните ученици са имали нуждата някой да ги води. По логическа индукция, а и от останалото в Традицията на Църквата виждаме, че всички познаващи Бога хора (християните) имат нужда от пастир, който да ги наставлява и да се грижи за събранието, еклесията. Т.е виждаме модела на църквата, каквато е и днес от 2000 години. Не разбирам къде се разминаваме в мненията си.

Относно "еклесия" единственото значение, което съм срещал винаги, е за "събрание", "общество", "съвет" (в смисъл на събрани хора, които решават нещо). Не знам дали има връзка с другата спомената дума "еклиси" като зов към някого, но в оригиналния контекст (на две места в Новия завет) се ползва в смисъла на "събраните мои хора".

Струва ми се, че практиката първите християни да са заедно и да си помагат е жива и днес, поне я виждам в местната църква (събраните хора в името на Христос), част от която съм. Ние се грижим един за друг, помагаме си материално, когато някой е в нужда, подкрепяме се в трудностите, наставляваме се и всичко останало, което става в едно семейство. Къде е разликата днес, за която споменаваш, doksa?

Върнете се в началото
 Профил  

МнениеПубликувано на: 04 Яну 2011 14:08 

Учението на Исус Христос/християнството/не бе учение за господстване и началство.То бе учение на равноправие и по-точно на слугуване.Ще ти цитирам от Мат.20гл.25-28ст.

"А Исус ги повика и рече:Вие
знаете че господарите на народите
господаруват над тях и големци
ги владеят.Във вас обаче няма да е
така;а който иска да бъде големец
между вас,нека ви бъде слуга,и
който иска да бъде пръв,нека ви
бъде роб,както Човешкия Син
не дойде да му служат,но да служи
и да даде живота си откуп за мнозина"

Исус не каза на ап.Петър да началства над овчиците а да им служи с грижата си.
Това е схемата на християнското учение-няма началници а само слуги.
Исус Христос донесе едно ново учение което обърна на 360градуса както обществените/в частност/така и човешките/в общност/порядки на света.
Самият Исус каза че всичко е вече ново и старото отмина.Той не каза това само за новороденият християнин,каза го за цялото общество.Така ще бъде и в Неговото царство.Само онзи християнин който може да бъде слуга на всички ще живее там.
Това обаче и до ден днешен не се е проумяло.
Системата която съществува в двешните църкви няма нищо общо със системата на Исусовото учение.

Върнете се в началото
 Профил  

МнениеПубликувано на: 04 Яну 2011 17:11 
Аватар

О, с две ръце се подписвам под твоите думи! :)

Слугата-водач е единственият образ, който Библията описва, в това няма съмнение. Мисля и че това е принципът, който е заложен още при раждането на Църквата на Петдесятница, април 33-та година след Христос и е ще валидна и този април, 2011 година след Христа.

Кое те кара да виждаш контраст между думите на Христос за "който иска да е пръв, нека ви бъде като слуга" и историческата Църква? Определено хората, застанали на най-високите и отговорни да служат на паството си места се главозамайват и изпадат в извращения, но това е поради концепцията, заложена в управлението на Църквата ли е или е поради погрешното в природата на човека, което според мен се проявява в абсолютно всяка друга сфера на човешка дейност? Навсякъде виждаме алчност, гордост, желание за властване и причината да ги виждаме в хора, управляващи като настойници Божията църква укор към Църквата ли е или укор към всеки един от нас?

Върнете се в началото
 Профил  

МнениеПубликувано на: 04 Яну 2011 17:35 

мисля че е от изкривяването на учението.По точно от навлизането на човешки тълкования които "замазват"концепции от учението на Исус.Концепции които не се харесват и не се изпълняват.
Църквите се превърнаха в "избирателно християнство".
Всяка си взема едно парче от "дрехата"и си шие рокля.
Ала има нещо което не разбират-колкото и голямо да е парчето не достига роклята да скрие голотата им!!

Върнете се в началото
 Профил  

МнениеПубликувано на: 05 Яну 2011 10:35 
Аватар

Ако приемем, че учението е изкривено, то значи Христова Църква не прави това, което Бог е определил за нея. Това ли имаш предвид?

Защото ако е така, то казваме и че Бог не е успял да направи декларираното от самия Него, че портите адови няма да надделеят над Църквата до самия край на Историята.

Върнете се в началото
 Профил  

МнениеПубликувано на: 05 Яну 2011 15:00 

религиозните общества които са тук на земята не са Христовата църква.

Върнете се в началото
 Профил  

МнениеПубликувано на: 06 Яну 2011 17:47 
Аватар

А къде и коя е Христовата църква тогава? Ако тя не присъства, значи няма кой да изпълни Великата заповед "идете и научете всичките народи и ги кръщавайте в името на Отца, Сина и Духа".

Какъв е критерият да кажем "тези са Христовата Църква, а тези не са"? Дотук говорим много общо и по принцип. Мисля, че е време да влезем в някаква конкретика и аргументиране на мненията, иначе остават голословни.

Върнете се в началото
 Профил  

МнениеПубликувано на: 06 Яну 2011 23:05 

разбира се че присъства.
Само че не е зграда,нито доминация.
Исус създава своята църква от хора на които Отец отрива истината за Христос.Тези хора са от цял свят.Има ги на всякъде където има християнски общества.Те са различни по служение,незабелижими по някога.Те не се афишират сами а Светия Дух свидетелства за тях.
Може би и ти си един от тях.
Това са хора призвани по лично откровение.
Христовата църква ще се изяви когато Исус се появи на небосклона.
Членовите на тази църква като комети ще се устремим нагоре за да посрещнем нашият Господ!Амин!

Върнете се в началото
 Профил  

МнениеПубликувано на: 07 Яну 2011 10:55 
Аватар

Съгласен съм с теб, Църквата не е нито сграда, нито [само] деноминация. Това е записано и в девета точка от Никео-Цариградския Символ на вярата, който всички християни приемат за истинен:

Цитат:
Вярвам в една свята (специално отделена), вселенска и апостолска Църква.

Аз също вярвам, че не всеки, стоящ в църква, е част от Църквата, а само тези, които Му се покланят с Дух и истина. По описанието на ап. Павел в посланията му обаче оставам с впечатлението, че Църквата е жив организъм, който взаимодейства и живее в единство. Това е невъзможно, ако главата е в Англия, бъбреците са под Айфеловата кула, а ръцете и краката са съответно в Бангладеш и Китай. Това няма да е организъм, а разчленен труп, който не може да върши всичко.

Идеята, която споменаваш, е като че ли подвластна на индивидуализма -- учение, владеещо ума на съвременния човек (всеки е сам за себе си, самодостатъчен и само-доволен, чете си Библията и си общува истински с Бога). Образът, който виждам в Новия Завет, и който нашите православни братя и сестри осъзнават по-добре от евангелските вярващи (какъвто съм аз по убеждение), е за съборност, за заедност в Църквата, за поклонение на Бога като едно цяло, за помагане на обществото ни като Тяло Христово, а не като Пенчо, Генчо, Атанас и аз.

Да, наистина не всеки, наричащ се християнин, е част от Църквата. Тя е невидима и обхваща всички наистина познаващи Бога хора, но от друга страна видимата изява на тази невидима Невяста за мен е местната църква - с всичките й недостатъци и погрешни практики, клюкарствания, подмолни движения от отделни "криви" хора (както се изразява К.С.Луис в своята книга "Отвъд безмълвната планета").

Точно осъзнаването на "кривите" неща в Църквата ни казва най-силно, че имаме модела, заложен от самия Исус за нея и знаем какво да гоним и да се стремим. Лично аз не съм изгубил надеждата, че Бог се грижи за своята невяста, въпреки своенравието и капризите й. Кое конкретно в "кривите" неща в Църквата е това, което те смущава и разочарова и те кара да мислиш по начина, описан по-напред? Ще е интересно за мен да разкажеш по-задълбочено за впечатлението си.

Върнете се в началото
 Профил  

МнениеПубликувано на: 07 Яну 2011 15:09 

разликата между твоя и моя начин на мислене е че ти гледаш на света като части а аз го гледам като едно цяло над което властва Бог.Нашият небесен баща не направи Америка,Европа ит.нт.,а направи Земята.И земята като цяло е притежаие на Исус.Така че църковното тяло има една глава-Исус,две ръце които обгръщат цялата земя,два крака които обикалят целият свят,едно сърце което тупти за всички хора-бели,черни,жилти,червени,богати,бедни ит.нт.
Изобщо не приемам ендивидуализма като общо.Приемам го в частност-първо да оправя себе си според Божиите изисквания а после да помагам на другите да сторят същото.
Исусовото учение е прдопределено да завладее земята като цяло не отделни градове или държави.
По същия начин е Христовата църква-едно цяло разпростряно върху цялата земя.

Върнете се в началото
 Профил  

МнениеПубликувано на: 07 Яну 2011 15:17 
Аватар

Мисля, че вижданията ни са сходни относно цялостта, поне и аз така виждам нещата.

Различието се проявява в това, че *аз* не мога да оправя сам себе си -- това става единствено и само чрез общуването, наставлението и помощта на Тялото Христово, което е до мен всеки ден. Моят духовен наставник (духовен баща), моите приятели, моето семейство (жена, братя, сестри) са тези, които ми помагат в израстването и познаването на Бога чрез техния пример, чрез техните съвети и действия, но най-вече чрез любовта им към мен.

Точно затова се казва "носете един на друг теготите си" в посланията, това е ролята на местното представителство на Тялото, което е локалното събрание от хората, обичащи Исус. Сам няма как да се изградиш като вярващ и моят живот е печалният пример за това - десет години самостоятелно изучаване и четене на Словото не водят до израстване, а до падения, лутане и духовно колебание.

Абстрактното "вселенско Тяло Христово" е в грандиозния Божий план за света, но не е на дневен ред, когато става дума за ежедневното изграждане и утвърждаване на християнина и трудностите, през които минава. Това показва поне моят опит.

Как виждаш нещата от твоя гледна точка?
Бих се радвал и на други мнения от съфорумците, да не изземам "последната дума" арогантно :)

Върнете се в началото
 Профил  

МнениеПубликувано на: 07 Яну 2011 16:14 

извинявай че аз не уточних нещата когато казах"да оправя сама себе си"
Естествено че не мога сама.Първо имам Светия Дух които ме изобличава.Второ имам Библията като мерило и трето имам братя и сестри в един дух да ми помагат.
Но аз не се затварям в едно християнско общество.Стремя се да контактувам с много и различни вярващи от различни направления на християнството/другите религии не ме интересуват/.
Аз считам че знанието за Бога е мозайка и всеки има своето парче както Бог е решил.Нашата сила е да събираме парчетата/чрез контактуване/за да ни се открива все по голяма част от картината.Порати тази причина дявола атакува отношенията ни и ни разделя-за да не можем да познаем Исус в пълнота.
Поради това че не познаваме Исус по късно ще ни изпрати антихриста.
Църквите са заприличали на жена която е купила костюм на младоженик който не познава,и се мъчи да намери такъв който да му става костюма./разбираш какво искам да кажа нали/.

всеки има право да пише включвайки се с мнение в темата.аз нямам претенции да сте съгласни с моето мнение.Както може би ще се случи аз да не съм съгласна с мнението на някои.Но поради търсенето на истината споделяме.

Върнете се в началото
 Профил  

МнениеПубликувано на: 07 Яну 2011 16:24 
Аватар

От написаното от теб мисля, че сме на много сходни позиции -- в началото те разбрах по-скоро като "официалната Църква е отпаднала от Благодатта и отделни хора самостоятелно изграждат някаква абстрактна Църква", което според мен се разминава с реалната картина.

Права си напълно за склонността ни да си създаваме "опитомен" образ за Бога, който ни харесва и е комфортен за нас. Мисля отново, че това е склонност на всеки човек, а не е характерна черта само за някоя конкретна християнска деноминация. Как самата ти се бориш с този фалш, който сами ние желаем, макар и несъзнателно? Общият отговор, разбира се, е като четем Словото и сравняваме постоянно Божият образ там с този в ума ни, но съм забелязал, че аз самият съм склонен дори насаме с Бога в молитвата да минавам към калъпизиране и формоване на Бога по моя вкус, вместо наистина да опитвам да чуя гласа Му...

Върнете се в началото
 Профил  

МнениеПубликувано на: 07 Яну 2011 16:50 

моят стремеж е да се науча да гледам чрез Христовото учение.Недей да мислиш че тези думи са клише.Ве е само да четеш по важно е да се учиш да слушаш гласа на Светия Божи дух който те води.Библията не дава всички отговори и християните постъпват по два начина-
1/измислят си собствен отговор който им харесва
2/вслушват се в гласа на Светия Дух

Нали си спомняш какво каза Исус на своите ученици преди възнесението?

"А Утешителят,Светия Дух,който
Отец ще ви изпрати в моето име,
ТОЙ ЩЕ ВИ НАУЧИ НА ВСИЧКО
и ще ви напомни за всичко което
съм казал." Йоан14/26

на това се уча-да разпознавам гласа Му и да изпълнявам.

Върнете се в началото
 Профил  

МнениеПубликувано на: 17 Яну 2011 15:06 
Аватар

Привет след една седмица боледуване и неприсъствие във форума.

Съгласен съм с написаното от теб за двата начина, doksa. Можеш ли да споделиш нещо, което ти помага да чуваш по-ясно Божия глас? За мен ще е ценно да споделиш своя опит, :)

Върнете се в началото
 Профил  

Покажи мненията от миналия:  Сортирай по  
Напиши нова тема Отговори на тема  [ 34 мнения ]  Отиди на страница Предишна  1, 2, 3  Следваща

Часовете са според зоната UTC + 2 часа