Форум за християнския светоглед

дискусии по актуални и вечни въпроси
Дата и час: 15 Дек 2018 13:50

Часовете са според зоната UTC + 2 часа

Напиши нова тема Отговори на тема  [ 6 мнения ] 
Автор Съобщение
МнениеПубликувано на: 13 Сеп 2011 05:47 

Тук отдавна не е писано.Интересно е,че междувременно разбрах/слава на Христос/,че водата в библията е символ на праведност,но и на грях,а морето символизира Божия гняв.
Като за начало,това е.
Ще се аргументирам,стига да има пред кого?

Върнете се в началото
 Профил  

МнениеПубликувано на: 14 Сеп 2011 07:02 

Езекил 47

7. А когато се върнах, при брега на реката имаше твърде много дървета и от двете й страни.
8. Тогава ми каза: Тази вода изтича откъм източната страна, слиза към полето и се влива в морето; и когато се излее в морето, водата му ще се изцери.
Водата на реката изцерява водата на морето?

Откровение 12:15 И змеят изпусна след жената от устата си вода като река, за да направи да я завлече реката.
Змея изпусна от устата си вода?

Йоан 7:38 Ако някой вярва в Мене, реки от жива вода ще потекат от утробата му, както казва Писанието.
От тези примри,а то има много други е ясно,че има вода и вода.
Водата символизираща греха ,бе изцерена от водата символизираща праведността на Исус.
И една случка от новия завет,е красноречива:

Матей 14
28. И Петър Му отговори: Господи, ако си Ти, кажи ми да дойда при Тебе по водата.
29. А Той каза: Ела! И Петър слезе от ладията и вървеше по водата, за да иде при Исус.
30. Но като видя силния вятър, уплаши се и като потъваше, извика: Господи, избави ме!
31. И Исус веднага протегна ръка, хвана го и му каза: Маловерецо, защо се усъмни?
32. И като влязоха в ладията, вятърът утихна.
Когато вярваме в Исус, водата е праведност и ние не сме отделени от Бог,приближаваме се към Него.
Когато се съмняваме и не вярваме,водата е грях и тя ни отделя от Бог и ние потъваме в греховете си

А ,че морето е Божия гняв поради греха,за това ще пиша,стига някой да се появи в тоя форум

Върнете се в началото
 Профил  

МнениеПубликувано на: 01 Ное 2011 02:41 

Много интересни разсъждения.Мога да ти кажа че аз мисля за реките от жива вода който ще потекат от нас са словата който ще говорим за Бога думите с който ще благовестим а за другите примери който даваш не съм се замислял ако ми дойде някакво просветление ще го споделя.Благословен ден ти желая.

Върнете се в началото
 Профил  

МнениеПубликувано на: 12 Ное 2011 08:23 
Аватар

Здравейте, aabbaa и Дончо!

Наистина интересна тема, благодаря ти, aabbaa, че я отваряш. Докато четях, се сетих и за водите на Червеното море, които заливат войските на фараона, когато гонят бягащите израелтяни.

В тази връзка, а и в примера със змията, изпускаща вода, за да убие, ми се струва, че водата в това й представяне е по-скоро символ на смъртта, на стихията, която убива, не толкова на греха. Спомнете си и за водното кръщение, където водата отново е символ на гроба, в който старият човек, непознаващ Бога, умира и се ражда нов човек, чиито дух е вече живеещ и животворящ.

Интересна е съпоставката на сладката със солената вода и думата "изцерявам" :) Сигурно тук е вложено практичното наблюдение, че солената вода изсушава и убива растенията и животните, т.е че е "отровна", каквато е и по своеобразен начин.

Как ви звучат тези размишления?

Върнете се в началото
 Профил  

МнениеПубликувано на: 12 Ное 2011 20:22 

Мога да кажа засега само че водата убива плътското или по точно отравя плътските желания и страсти а оживотворява духа ни когато със кротост и смирение приемем Бога в нас и ни измива от светските мръсотии.А за живата вода която ще дава живот и то вечен това е Словото което ни е дал Бог да благовестим на хората и който чуе да се спаси.Не случайно толкова много се търси жива вода само че я търсят не където трябва.Бъдете благословени.

Върнете се в началото
 Профил  

МнениеПубликувано на: 04 Ное 2012 22:39 

Здравей Паули.Отдавна не сме писали.Слава на Христос,ще пиша по темата за водата...........
Има много неща......Сори,че не е писаноотдавна.........

Тезата ми е че водата,в съответния контекст е праведност ,или грях/символи/
а морето е символ на Божия гняв..............

Поздрав,дай съживим тоя форум!

Върнете се в началото
 Профил  

Покажи мненията от миналия:  Сортирай по  
Напиши нова тема Отговори на тема  [ 6 мнения ] 

Часовете са според зоната UTC + 2 часа