Форум за християнския светоглед

дискусии по актуални и вечни въпроси
Дата и час: 22 Авг 2019 08:48

Часовете са според зоната UTC + 2 часа

Напиши нова тема Отговори на тема  [ 35 мнения ]  Отиди на страница Предишна  1, 2, 3
Автор Съобщение
МнениеПубликувано на: 02 Ное 2007 16:08 
Аватар

Тодор написа:
Цитат:
Но (Бог) няма да спре автомобила да не сгази детето, няма да излекува болния ако някой се моли за него, няма да спре едно земетресение или цунами.

Не бързай толкова, Камене :-) Ако лично ти не си видял такива чудеса, откъде знаеш, че статистиката ти е пълна? (Всъщност, чудесата по определение не се подават на статистика.) По-скоро си мисля, че и да видиш, ще потърсиш единствено естествени причини, просто защото чудесата не се съвместяват с твоя философски възглед за Бога. Не мисля обаче, че е научен подход да се отхвърлят с лека ръка ВСИЧКИ свидетелства за чудеса, с които е изпълнена историята на християнството и, в частност, животът на неговия Основател. По-скоро е необходима добросъвестна проверка на историческите сведения и да се отсее реалният опит от легендарни добавки.

Всъщност няма нищо лошо в това да търсиш логично обяснение на чудесата :)
Те са обясними и точно това е Божественото в тях. Бог е сътворил всичко и Той е създал законите /физични, химични и т.н./ Та кой ако не създателят ще може да използва всички "екстри" на "механизма", който е създал. За нас това са чудеса, но само защото ние не сме Бог и не сме достигнали до съвършеното познаване на творенията му .
Науката малко по малко успява да докосне и обясни някои "чудеса", но едва ли някога ще достигне Божието ниво :), затова вярвайте в чудеса - вярата е най-краткия път .

Върнете се в началото
 Профил  

МнениеПубликувано на: 02 Ное 2007 16:19 
Аватар

Здравей, Авигея :) Добре дошла във форума!

Чудесата за мен са когато Божият пръст се докосне до някого или до нещо, съгласно Неговата суверенна воля и план и поради голямата Му любов към всеки човек тук. Мисля си, че има и е имало знамения (чудеса) дело на Създателя, които науката никога не би могла да обясни само с естествени причинно-следствени връзки, защото тя е ограничена да се вмества и мисли само в рамките на естествените причини, а Бог има свободата да действа *свръх*, отвъд тези естествени ограничения, които всяко нещо във вселената ни има.

Отделно има един много хлъзгав момент в предположението, че един ден науката ни може да покаже механизма на всички чудеса, първо защото ще се възгордеем, както в момента, като сме разгадали как Бог е създал ДНК и управлява телата на живите същества, освен това крачката между вярата, че науката един ден ще знае всичко за света ни и неверието в Бога (или вярата в един малък ограничен от много неща либерално-богословен бог) е много, много малка, затова смятам Бог мощно е заявявал многократно с необясними чудеса Своя суверенитет и в дните на Мойсей пред египетските магьосници, и пред днешните наукорелигиозни атеисти с техните грандомански твърдения, че знаят и могат всичко.

Поздрави и ще се радвам на възможността да можем общуваме и в други интересни теми тук! :)

Последна промяна Pauli на 02 Ное 2007 17:00, променена общо 1 път

Върнете се в началото
 Профил  

Заглавие:
МнениеПубликувано на: 02 Ное 2007 16:30 
Аватар

Това казах и аз :)
Човекът никога няма да стане Бог, няма как да надскочи себе си. Създаден е да бъде човек и не може нищо извън своите човешки възможности и измеренията в които е поставен, затова чудеса ще има винаги :)

Хай и от мен.
Дано ми допадне тук. Вижда ми се забавно местенце.

Върнете се в началото
 Профил  

МнениеПубликувано на: 03 Ное 2007 10:32 

Здравей и от мен, Авигея!

Не мислиш ли обаче, че ако всички чудеса са просто част от "механизма", който Бог е създал, независимо колко сложен и неизслидим за нас, тогава в тях ще липсва характерния "подпис" на Бог, като на Някой, Който може да погледне вселената "отстрани" и освен това може да внесе в нея нещо "отвън"?

Но мисля, че логиката не е по-малко присъща на свръхестествените събития отколкото на естествените. Т.е. не е нужно дадено събитие да е естествено за да търсим логика в него. (Само, ако говорим за Божията логика, трябва да внимаваме да не я ограничаваме до нашата логика.) В тази връзка, много ми допада сравнението на К. С. Луис за начина, по който Бог "нарушава" природните закони. Общо взето той казва, че свръхестествените действия на Бога са подобни на композитор, който перфектно познава законите на музикалната композиция и по тази причина знае как точно да ги наруши, за да изрази по-пълно това, което иска. В резултат, в неговото произведение има строга логика и последователност, но не е единствено логика. И очарованието е именно в това, че такава композиция е непредвидима и изненадваща -- усеща се авторът :)

Върнете се в началото
 Профил  

МнениеПубликувано на: 04 Ное 2007 00:07 
Аватар

Ивайло написа:
Здравей и от мен, Авигея!

Не мислиш ли обаче, че ако всички чудеса са просто част от "механизма", който Бог е създал, независимо колко сложен и неизслидим за нас, тогава в тях ще липсва характерния "подпис" на Бог, като на Някой, Който може да погледне вселената "отстрани" и освен това може да внесе в нея нещо "отвън"?

Това е смешно :)
То всичко е "отвън" - Бог го е "вкарал". Достигането на човека до някои обяснения, които ние наричаме логика не прави нещата по-малко божествени. Човек може само да установява, а Бог създава:)

Върнете се в началото
 Профил  

Покажи мненията от миналия:  Сортирай по  
Напиши нова тема Отговори на тема  [ 35 мнения ]  Отиди на страница Предишна  1, 2, 3

Часовете са според зоната UTC + 2 часа