Форум за християнския светоглед

дискусии по актуални и вечни въпроси
Дата и час: 24 Мар 2019 14:49

Часовете са според зоната UTC + 2 часа

Напиши нова тема Отговори на тема  [ 11 мнения ] 
Автор Съобщение
МнениеПубликувано на: 21 Юни 2006 12:50 
Аватар

Днес прочетох следната статия:

"[url=http://www.mediapool.bg/show/?storyid=118489&p=1]Скандалите се превръщат в начин
на живот на българското общество[/url]"

За съжаление намирам статията до голяма степен за правдива и вярна, мислех си доколко натрапването постоянно на зло, корупция, нечестие (което е наистина навсякъде около нас) влияе на всеки един българин, доколко това му вреди и задълбочава още повече проблема, дали поднасянето на черните новини е в името на благото на народа ни или способства за още по-голямата поквара и падане на все повече хора.

Свързвам тези мисли с откъса от Библията, Послание към Филипяните 4 глава, където се казва

8. Най-после, братя, всичко, що е истинно, що е честно, що е праведно, що е любезно, що е благодатно, - ако има нещо добродетелно, и ако има нещо похвално, - това зачитайте.

Доколкото разбирам, думата "зачитам" означава "да обръщам внимание", "да смятам за важно", "да ценя". Ако това тълкувание е вярно, то пълнейки жадно умовете и очите си постоянно със злото от новините, детайлно и старателно подчертано в най-малките кървави подробности, най-малко можем да наречем това "полезно" за който и да е човек, в частния случай и за християните.

Мисля си каква е ползата и защо на обществото ни стават известни имена като "Репата", "Крушата", "Очите", а не пълните имена на криминални престъпници, кратките имена се ползват с цел нещо да е по-интересно, по-лесно запомнящо се, както и създаване на специално емоционално отношение към предмета/човека. Това злонамерено и целенасочено ли е от журналистите или го правят от глупост и неразбиране под какъв казан пъхат дърва за огън?

Далеч съм от мисълта за цензура или скриване на информация, но дали не се култивира у нас жажда и потребност от консумиране на грозни новини, на жестоки сцени и кървави бани, за да гледаме и утре същата емисия, да си купим вестника, за да начешем тази нова краста?

Какво мислите?

Върнете се в началото
 Профил  

МнениеПубликувано на: 22 Юни 2006 17:33 

Pauli написа:
...дали не се култивира у нас жажда и потребност от консумиране на грозни новини, на жестоки сцени и кървави бани, за да гледаме и утре същата емисия, да си купим вестника, за да начешем тази нова краста?

Това, мисля, е и основната идея на автора на статията... Дали умишлено се култивира не знам, но че ние активно консумираме това, е вярно. И действа като бавна отрова. Човек може да си каже: "се ла ви" - такъв е животът и точно това, според мен, е най-опасното за обществото ни. Защото ако "това" е животът, защо да го живеем? Спираш да търсиш нещо по-добро и се приучаваш на апатия...

Човек е ограничено същество, ако се изпълни с помия, няма да има място за нещо друго, дори и то да съществува.

Върнете се в началото
 Профил  

МнениеПубликувано на: 04 Дек 2006 17:04 

Въпросите са реторични и много се радвам, че има хора, които мислят над тях!!!!!!Аз отдавна съм се отказал да търся плодовете на Духа(Галатяни) там - въпросът е дали става въпрос само за новините????Ами тези пълни с кървави и нереални фрагменти филми - приближават ли ни те към истината, която ни прави свободни?
Всъщност много правилно се изразява Ивайло - ограничено същество и помия!А някъде ми говорят, че "ако окото ти бъде чисто, цялото ти тяло ще е светло"!Друг е въпросът, че, ако напуснем "тесния" обсег на ограниченото същество, културната индустрия не помага особено и на междуличностното общуване (всеки може би има опит),на приближаването към нормата за пълноценни семейни, приятелски отношения (сериали, които представят брака като най-голямата грешка???, да не говорим за това как се представя най-чистия Образ в човешката история - или като безпомощен, или като примитивен).
Определено се радвам, че има хора, които мислят по тези въпроси! А то за това, за което не може да се говори, по-добре критично да помълчим - дано повече бащи и майки се сещат, че не с "Биг брадър" могат да възпитат децата си!!!
Поздрави!

Върнете се в началото
 Профил  

МнениеПубликувано на: 04 Дек 2006 17:46 
Аватар

Poliandyr написа:
...сериали, които представят брака като най-голямата грешка???, да не говорим за това как се представя най-чисти

Това наистина е ужасна работа, дори онзи ден по БТВ гледах някакъв филм, в който въпросът беше "за какво да се женим, що за глупост", бях погнусен :|

Мисля си обаче (и не мога да дам отговор за себе си) докъде е мъдро и добро да ограничим влиянието на света върху нас - оттам съответно и влиянието ни върху света? Защото е лесно да избягаме от похотите на очите, негледайки телевизия и нечетейки недобри книги, но бихме ли могли да влезем в гледната точка на човек, гледащ постоянно сапунение сериали и неразбиращи езика и сравненията му? Сам апостол Павел ни казва (1 Коринтяни 5:10) да не търсим това да бягаме от света, но и да не падаме в робство отново на страстите. Балансът е много тънък - как да станем ерудирани и опитни бойци и служители на Царството без да бъдем прелъстени от фалшивите му примамки. Как да го направим?

Върнете се в началото
 Профил  

МнениеПубликувано на: 04 Дек 2006 21:16 

Здрасти, Паули!!!!!
Много правилно отбелязваш, че не трябва да бягаме от борбата със злото (а да го разгромяваме с мъдрост и обич) и от срещата със себе си!А всъщност ми се струва, че ти си намерил един от верните пътища да се противопоставяш на готовите медийни решения, които пълнят душите ни с лъжи и страхове - критично наблюдение!(докато не усетиш, че може би културната индустрия не заслужава и това ти внимание - е, прогнозата за времето все някога ще ни потрябва, ама за всеки случай може да слагаме якето с качулката).
За жалост,настоящите ми занимания ме "принудиха" да се позапозная по-обстойничко с механизмите на аудио-визуалността и определено потвърдиха наблюденията ми, че в 99 процента от случаите влиянието И е свързано със загуба на свобода и инициативност, които са ни много нужни по пътя към възлюбването на Бога и на ближния.
Виж по въпроса с четивата засега съм заседнал на принципа "Който търси,намира", ама и там ми се струва, че има достатъчно неща, от които с удоволствие трябва да се лишим!
А по въпроса за страстите и ап. Павел се сетих за един стих, на който се натъкнах тия дни от някакъв дълбоко неизвестен английски поет от седемнайсти век:
Не са ли стратите езичниците на душата?
Да ни покръсти може разумът единствен.
Определено може би не само Грехопадението, но и покръстването преминават през разума - но докато първия път ставаме слуги на егоцентричните си страхове, то втория път вероятно ставаме истински свободни синове на Вечно Съществуващия, който ни призовава да бъдем "мъдри като змиите и незлобливи като гълъбите"!
Но едва ли съм точно аз човекът,който трябва да говоря тук за облагородяващата сила на разума, точно в този форум, където той е причина за толкова смирение и несамонадеяност, които на мен все още доста ми липсват(уверявам те, пак поради липса на ИСТИНСКО знание, на онова, което ап. Павел нарича "съвършеното знание", Кор.,12) и доста силно отблясъци на които намирам у някои учатници!
Поздрави!!!!

Върнете се в началото
 Профил  

Заглавие:
МнениеПубликувано на: 05 Дек 2006 14:18 

Тъй като пишеш за ап. Павел, аз днес научих, че свети Сава, чийто празник е днес, е фактически Павел преди да му се отворят очите. Това, надявам се, е верно - Савел-Павел, Сава.
Разумът може да помогне, но в по-големи дози е пречка, защото "му" е по-лесно да е скептичен отколкото смирен.

Върнете се в началото
 Профил  

Заглавие:
МнениеПубликувано на: 05 Дек 2006 15:16 
Аватар

Привет Камене!
Свети Сава в никакъв случай не е ап. Павел, защото е живял четири века след него (виж житието му). В най-добрият случай е негов съименник - ако се приеме, че Савел и Сава са варианти на едно и също име.

А въпросът точно кога Савел от Тарс приема името Павел е спорен. В книгата Деяния на апостолите, 13 глава, 9 стих, се казва просто: "А Савел, който се наричаше и Павел..." Доколкото съм запознат, има няколко теории:

1) Савел от Тарс, който е бил по рождение римски гражданин (вж. пак Деяния на апостолите, 22 глава, 28 стих), е имал и римско име. Павел е било много разпространено римско мъжко име.

2) Савел от Тарс приема името Павел (от латински корен, означаващ "малък"), като израз на смирение, след като се обръща към Христос. И в контраст на името Савел, което е носел един от големите израилски царе в миналото (Саул).

3) Савел приема името на римския управител на Кипър, (Сергий) Павел, когото е обърнал към християнството.

Върнете се в началото
 Профил  

МнениеПубликувано на: 05 Дек 2006 15:33 
Аватар

Poliandyr написа:
Здрасти, Паули!!!!!
За жалост,настоящите ми занимания ме "принудиха" да се позапозная по-обстойничко с механизмите на аудио-визуалността и определено потвърдиха наблюденията ми, че в 99 процента от случаите влиянието И е свързано със загуба на свобода и инициативност, които са ни много нужни по пътя към възлюбването на Бога и на ближния.
Виж по въпроса с четивата засега съм заседнал на принципа "Който търси,намира", ама и там ми се струва, че има достатъчно неща, от които с удоволствие трябва да се лишим!

Драги Poliandyr,

Във времената и в страната, в които живеем, "медийният аскетизъм" е най-разумната и естествена реакция на хора, които искат да опазят ума си и помислите си (поне донякъде) чисти и способни да се наслаждават на духовните ценности. Не говоря за абсолютно въздържание от телевизия и вестници, а за изграждане на твърди принципи какво и колко да гледаш/четеш. Принципи, които да спазваш с желязна воля, без склонност към отпускане. Защото изобилната медийна продукция така успешно може да "ти опасе ума" - както се изразяваше покойната ми майка, - че накрая да се превърнеш в един всеяден консуматор, без грам собствена мисъл.

Същевременно християнската загриженост за нашето общество изисква да си изградим известна представа с какво си губят вечерите мнозинството българи. Практичният въпрос е: "Колко трябва да видиш/прочетеш от нещо, за да си изградиш тази представа?" Ако иде реч за пошли и гнусни предавания от рода на Big Brother или за вездесъщите сапунени сериали, отговорът е лесен: един-два пъти по половин час. При тях съдържанието изобщо не зависи от обема. По-трудно е с манипулациите на по-високо ниво, където журналистиката има претенции за анализ и някаква задълбоченост.

Върнете се в началото
 Профил  

Заглавие:
МнениеПубликувано на: 05 Дек 2006 21:39 

Прощавайте за объркването на св Сава с ап. Павел (Савел). Подведох с е по един и-меил на химика проф. Пожарлиев в един форум за проблемите на българската наука, където той обясняваше за св.Сава, но явно се е объркал, а аз , макар да ми звучеше странно, го приех за любопитна истина без да сверя с други източници. тодоре, благодаря ти, че учтиво обясняваш всичко, вместо да започнеш обаснението си с едно "глупости на търкалета!". Но ти си го дал по християнски: "со кроце со благо."

Върнете се в началото
 Профил  

Заглавие:
МнениеПубликувано на: 06 Дек 2006 09:48 
Аватар

Камен Чернев написа:
"со кроце со благо."

Това според мен е основен принцип по всичката Македония - "со кротце, со благо и со малко кютек" :D

По-скоро може би е подходящ принципът, който ми говори много силно последните близо вече две години, от Коринтяни 13 глава:

Любовта дълго търпи и е милостива; любовта не завижда; любовта не се превъзнася, не се гордее,
не безобразничи, не търси своето, не се раздразнява, не държи сметка за зло,
не се радва на неправдата, а се радва заедно с истината,
всичко премълчава, на всичко хваща вяра, на всичко се надява, всичко търпи.
Любовта никога не отпада;

Напълно съм съгласен с думите ти, Камене, че
Цитат:
Разумът може да помогне, но в по-големи дози е пречка, защото "му" е по-лесно да е скептичен отколкото смирен.

Аз самият съм повярвал в Бога и станах християнин чрез разума и години наред подхождах интелектуално към "проблема вяра", затова ми се виждаше и странно посвещението, плод от любовта към Бога, както и поклонението пред Него в богослуженията в църквите, струваха ми се излишни и безсмислени. Но когато човек наистина обикне Бога, а не само да чете за Него и да сравнява с двайсет други източници какво са писали по темата, тогава всъщност започва плодоносният християнски живот, в който прославяме Бога.

Затова бих се противопоставил в известна степен на цитирания от Poliandyr поет, който дава предимство на разума пред останалата част от същността на душата ни - волята и чувствата - в общуването и приближавнето до Бога.

С разум и мъдрувания много хора са стигнали до погибел, затова и Господ ни заповядва да бъдем като децата!

Върнете се в началото
 Профил  

Заглавие:
МнениеПубликувано на: 06 Дек 2006 20:11 

А, ама позволи ми и аз да му се противопоставя на английския поет, Паули!!!! :razz: То няма нищо по-абсурдно от това да сипеш просвещенски идеали в стихове!!!
На сто процента подкрепям, че Бог желае чисти, смирени и отзивчиви добряци, но за да са и смелички може би им е нужна и интелектуална искреност (онази, дето винаги се стреми да проверява твърденията си и да бъде будна на максимум, за да не се окаже, че "Имат вяра за Бога, ала не според разума").
Не мисля, че е толкова лошо да се сравняват източниците, имайки предвид, че примерно десет от тях може да ни кажат, че ние сме всичко друго, ама не и синове на Всевишния - не смятате ли, че можем да изпитаме благотворното въздействие на съвестта и без всяка втора наша книга да е със заглавие "За покаянието", "За усиления плач"?
За Кор.13 мога само да кажа, че е една неопровержима и от най-скептичния разум ,и от най-хипохондричната душичка истина!!!!Поздрави на Охрид :razz:

Върнете се в началото
 Профил  

Покажи мненията от миналия:  Сортирай по  
Напиши нова тема Отговори на тема  [ 11 мнения ] 

Часовете са според зоната UTC + 2 часа