Форум за християнския светоглед

дискусии по актуални и вечни въпроси
Дата и час: 16 Юни 2019 01:53

Часовете са според зоната UTC + 2 часа

Напиши нова тема Отговори на тема  [ 3 мнения ] 
Автор Съобщение
МнениеПубликувано на: 08 Ное 2006 12:38 

Не успях да реша към коя подтема е това, та - отделно.
Преди няколко месеца, по повод акциите в защита на Иракли, стигнах до един спор с близък ми човек (бях пуснала темата в друг форум, но той се оказа слабо активен).
Още нямам свой категоричен отговор, а междувременно се оказа, че дилемата не е само моя...

Цитат:
в момента ме вълнува една сложничка тема и искам колкото се може повече гледни точки. Става дума за земните ни житейски всекидневни битки - доколко те могат да пречат на духовните. Двете позиции:
1. Ненамеса: Всичко става по Божия воля, но духовните битки са много по-важни. Да се смирим и да се занимаваме с най-важното. (спасението на душата)
2. Намеса: Земните битки са продължение на духовните. Длъжни сме да реагираме.
Не знам дали ги предавам достатъчно ясно, но имам нужда да прочета повече за това.

Върнете се в началото
 Профил  

МнениеПубликувано на: 09 Ное 2006 11:59 

Според мен отговорът на този въпрос винаги трябва да включва някакво "НО". Въпросът е откъде човек ще тръгне...

Аз предпочитам да тръгна от активната позиция. За мен пасивната позиция е изключение и е само външно пасивна. Понякога се налага като християни да проявим търпение, понякога се налага да се подчиним на авторитети, понякога се налага да "обърнем другата буза", но в този вид "пасивност" пак има активност, защото е предизвикваща някакво отношение от другата страна. Истинският проблем не е пасивността, а безразличието. Когато то ни владее, за какви духовни битки можем да говорим?

Върнете се в началото
 Профил  

Заглавие:
МнениеПубликувано на: 09 Ное 2006 16:36 
Аватар

Аз смятам, че християнството не прокарва отчетлива граница между "житейски всекидневни битки" и "духовни битки". Самият живот на вяра е едно постоянно и жестоко воюване - в това се състои неговият драматизъм и неговото величие. Една жена, която се стреми да води богоугоден живот в ежедневни грижи за изхранването на своите деца и да показва постоянно християнска любов към съпруг, презиращ нейната вяра, води не по-малко духовна битка от бивш наркоман, опитващ се да се освободи от порока си, или от отшелник, стремящ се да надрасне земното. Първата гледна точка, която посочва Природно бедствие, граничи с егоизъм и безразличие към теготите на света. Християните са призовани към действена и активна позиция в този свят: непримиримост към злото и любов на дело. Само два примера от Новия Завет:

"Тъй като някога си бяхте тъмнина, а сега сте светлина в Господа, обхождайте се като чада на светлината; (защото плодът на светлината се състои във всичко що е благо, право и истинно). Опитвайте, що е благоугодно на Господа; и не участвувайте в безплодните дела на тъмнината, а по-добре ги изобличавайте."
Ефес. 5:8-11

"Но ако някой, който има световните блага, вижда брата си в нужда, а заключи сърцето си от него, как ще пребъдва в него любов към Бога?
Дечица, да не любим с думи нито с език, но с дело и в действителност."

I Йоан. 3:17,18

Други новозаветни пасажи представят християните като войници на Господа в този свят; хора с мисия за спасението на други хора. Ако човек е загледан само в себе си, пък макар и с "духовна цел", как реално може да помогне на други?

Върнете се в началото
 Профил  

Покажи мненията от миналия:  Сортирай по  
Напиши нова тема Отговори на тема  [ 3 мнения ] 

Часовете са според зоната UTC + 2 часа