Форум за християнския светоглед

дискусии по актуални и вечни въпроси
Дата и час: 16 Юни 2019 16:40

Часовете са според зоната UTC + 2 часа

Напиши нова тема Отговори на тема  [ 24 мнения ]  Отиди на страница 1, 2  Следваща
Автор Съобщение
МнениеПубликувано на: 06 Юни 2007 09:59 
Аватар

Пренесено от темата за стволовите клетки:
Камен Чернев написа:
Неак добавим в дискусията и евтанацията. Ако лекарската намеса поддържа живота на един пациент и без тази намеса той би умрял, то ако пациентът или упълномощени от него лица иска да прекъсне тази лекарска намеса(жизнеподдържащи системи) е редно това да се допусне, а не да се споменава че само Бог има право за това (терминиращо)решение, а не напр. Джак Кеворкиан. Ако човек иска да постави в ръцете на Бога - това е друг въпрос. Има случаи родителите отказват лекарска намеса за децата си. ...стигаме до вица за наводнението , когато една жена не сика да се качи на спасителна лодка(три поредни) и чака помощ от небето. Накрая удавена отива и се кара с Всевишния че я е изоставил а той и отговаря- не е верно- пратих ти три лодки....

Камене, мисля, че смесваме понятията, евтаназия е насилствено прекъсване на жизнените функции, т.е предполага се, че те могат да се самоподдържат и по друга причина се желае смъртта на пациента. Ако той се поддържа на апарати изкуствено, то може да е само с целта за неговото подобряване - ако това е невъзможно, то операцията е безсмислена, да не кажа богохулна (стремеж да задържиш смъртта далеч на всяка цена).

Може би е добре да отворим нова тема за евтаназията, това е доста обширна област и май е една от най-напечените съвременни дилеми...

Последна промяна Pauli на 07 Юни 2007 16:46, променена общо 2 пъти

Върнете се в началото
 Профил  

Заглавие:
МнениеПубликувано на: 06 Юни 2007 12:49 

Ти сам казваш, Паули, че има случи когхато е безсвмислено да с епродължава живота с апарати. Именно втакива случай роднините могат да решат да прекъснат работата им. Подобно е при безнадежно заболели от рак или амниотична склероза. Между инжектиране на убийствена доза и спиране на апарати ртазлика няма . но още не е прието законно и д-ктора Кеворкиан излезе от затвора наскоро след 8 години затвор за такива евтаназии.

Върнете се в началото
 Профил  

Заглавие:
МнениеПубликувано на: 06 Юни 2007 16:28 
Аватар

Камен Чернев написа:
Ти сам казваш, Паули, че има случи когхато е безсвмислено да с епродължава живота с апарати. Именно втакива случай роднините могат да решат да прекъснат работата им. Подобно е при безнадежно заболели от рак или амниотична склероза.

Точно тук е същностната разлика, Камене, че НЕ Е подобно (според мен) изкуствено да поддържаш функциониращо тялото на човек на това насилствено да накараш тялото да спре да работи. Защото от някаква изкълчена гледна точка е безсмислено продължаването на живота на хора с тежки увреждания или на човек, който се е развел току-що. Но има разлика, нали ;)

Върнете се в началото
 Профил  

Заглавие:
МнениеПубликувано на: 07 Юни 2007 13:30 

Не те разбирам. с какво насилственото(изкуствено, медицинско-апаратно) продължаване на живота в безнадежни състояния е различно от насилственото прекъсването на същия този (насилствено поддържван) живот в безнадежни състояния? не става дума за самоубийства след развод или раздяла. това не е "безнадежно състояние".

Върнете се в началото
 Профил  

Заглавие:
МнениеПубликувано на: 07 Ное 2007 13:48 
Аватар

Не разбирам как може да се говори за "безнадеждно състояние", само пред вратите на ада пишело "всяка надежда тука оставете" :) значи безнадеждно състояние има единствено в ада.
"Насилствено потдържане на живот" ...звучи ми абсурдно. Щом има възможност някой да е жив тази възможност кой според вас му я дава?

Върнете се в началото
 Профил  

Заглавие:
МнениеПубликувано на: 07 Ное 2007 14:02 

Aparatite, Avigea, апарати, системи за дишане, кръвообръщение, захранване, без тях , ако извадиш маркучите и животът ще спре. А маркучите ги е сложил доктора, макар че мозъкът може да не работи или да не дава знак че работи. И не е ясно за какво това трябва да продължава безкрай, ако на хоризонта лек няма.

Върнете се в началото
 Профил  

Заглавие:
МнениеПубликувано на: 07 Ное 2007 14:06 
Аватар

В дискусията се имаше предвид, че съвременната медицина е в състояние да задържи жизнените функции на автопилот, дори някой важен орган като сърцето да е отказал напълно, преминава се на изкуствено сърце, бели дробове, бъбреци, мозък (!?!?, това е само провокация)... Доколко има смисъл от такова поддържане, на тяло, което вече би трябвало да е мъртво и без надежда органът да започне да работи и човекът е в кома.

Но интересен е въпросът за ролята на болката и страданието в живота на човек и спасението му, дали Бог не използва моментите на страдание, за да ни приближи до себе си и да произведе твърдост у нас, както казва и апостоля Яков в писмото си? Дали "спестяването" на тези болки не е Богопротивно? ОТ друга страна Бог ни е дарил с ум, за да можем да управляваме творението, в частност донякъде и телата си и дали ползването на лекарства за облекчаване на болката не е Богоугодно и милосърдно?

За мен лично разликата между двете е, когато някой започне да се меси в това кога ще е последният земен час на човека, било то по-рано или по-късно от възможното в момента за медицината и волята на човека. Т.е насилственото прекъсване на живота влиза в това.

Върнете се в началото
 Профил  

Заглавие:
МнениеПубликувано на: 07 Ное 2007 15:12 
Аватар

Камен Чернев написа:
Aparatite, Avigea, апарати, системи за дишане, кръвообръщение, захранване, без тях , ако извадиш маркучите и животът ще спре. А маркучите ги е сложил доктора, макар че мозъкът може да не работи или да не дава знак че работи. И не е ясно за какво това трябва да продължава безкрай, ако на хоризонта лек няма.

Кой какво е сложил няма значение :) Ти би ли ги дръпнал?
Аз не.
Защото както казах в една друга тема "нищо не се случва без Бог", Той държи всичко под контрол, Той решава кога някой да си иде. Ако Бог е решил, че някой ще си отива никой човек не ще може да го задържи. От къде знаеш какво се случва наистина, когато някой е в кома? От къде знаеш, че този доктор не е там за време като това ? От къде знаеш, че на този човек не му е нужно това време щом очевидно му се дава? Не можеш да знаеш и затова по-добре не посягай на живота дори според теб да изглежда безнадеждно. Не съди по външното за вътрешното...особено като знаеш колко неизвестно е то все още за нас.

Pauli
горното отговаря и на твоите въпроси :) Ако Бог иска да те боли ...повярвай ми ще те боли, каквото и да правиш ;)

Върнете се в началото
 Профил  

Заглавие:
МнениеПубликувано на: 07 Ное 2007 16:11 
Аватар

Авигея, Бог не иска да ни боли просто за спорта, а с някаква цел според мен, добра при това. Но тази цел е свързана и с нашето желание да следваме Бога и да Му се покоряваме във всичко и навсякъде :)

Относо въпроса за прекъсването на живота, има ситуации, когато не е ясно дали човек е жив или не, дали просто се поддържа някакъв биологичен механизъм по изкуствен начин или само временно се помага в момент на слабост на тялото на човек да премине кризата. Това е дискусионният момент, мисля, а не толкова дали да помагаме с лекарските средства на тежко болни без надежда за оздравяване след години. Разликата е важна според мен

Върнете се в началото
 Профил  

Заглавие:
МнениеПубликувано на: 07 Ное 2007 16:21 
Аватар

Pauli написа:
Авигея, Бог не иска да ни боли просто за спорта, а с някаква цел според мен, добра при това. Но тази цел е свързана и с нашето желание да следваме Бога и да Му се покоряваме във всичко и навсякъде :)

Спомни си Йон, там той не искаше ама спести ли му се? Разбира се че не е за спорта, но когато е с цел няма да го избегнеш. Тук не си говорим за случайни хора нали ... След като си заявил, че искаш да следваш Бог и всеки ден го потвърждаваш мислиш ли, че е възможно да ти се случи нещо извън неговата воля?

Цитат:
Относо въпроса за прекъсването на живота, има ситуации, когато не е ясно дали човек е жив или не, дали просто се поддържа някакъв биологичен механизъм по изкуствен начин или само временно се помага в момент на слабост на тялото на човек да премине кризата. Това е дискусионният момент, мисля, а не толкова дали да помагаме с лекарските средства на тежко болни без надежда за оздравяване след години. Разликата е важна според мен

Като не си сигурен какво правиш? - Избираш да отнемеш живот или да не позволиш да "удължат" нечий живот при положение, че не си наясно какво правиш?
Възможно ли е безкрайно подържане на живот? - Не нали. А защо би ли ми казал ?

Върнете се в началото
 Профил  

Заглавие:
МнениеПубликувано на: 07 Ное 2007 16:38 
Аватар

Не знам дали си чела фантастичния роман "Главата на професор Доуел" от Александър Беляев, там на мъртъвци им отрязваха главите и ги съживяваха, с набор от тръби снабдяваха главите с кръв, въздух и храна и главите бяха в будно състояние. Целта на цялата тази работа беше зла, вече ми убягва фабулата точно, но накрая главата на професор Доуел се жертва за доброто на главния герой, за да го спаси и поиска да я "изключат", защото това не е живот (преразказвам много свободно, може и да бъркам дори). Но ще взема този пример за отправна точка за разсъждения: ако имаме тези средства технически, означава ли това, че на всички наши умрели близки не бива да отказваме *правото на живот*? Колко дълго не бива да го отказваме? А ако можем да го направим за 150 години, това добро ли е пред Бога? Въобще това живот ли е или подигравка с Божието творение, както биолозите могат да създадат животни-мутанти (или пък хора-мутанти, като сме започнали с фантастиката)?

Това са сложни биоетични въпроси, трудно е да се отговори с една дума на тях според мен. Какво е мнението ти, ако беше реалност въпросната хипотетична главна ситуация?

Върнете се в началото
 Профил  

Заглавие:
МнениеПубликувано на: 07 Ное 2007 16:45 
Аватар

Да, чела съм я :)
Ако беше възможно ... - а дали някога изобщо ще стане възможно това? Предпочитам да давам отговори за неща, които са факт и да оставя "утре" да се погрижи за себе си :)
Отговорите никога не идват преди да е настъпило "точното време" и "точното място" - това съм научила досега от Библията. Предварителни отговори няма.
Аз лично за себе си вече дадох отговор, който разбира се е принципен ... не бих взимала решение за прекратяване на живот, бих се помолила Бог да го стори ако е волята му.

Върнете се в началото
 Профил  

МнениеПубликувано на: 31 Яну 2008 16:48 

Евтаназията е върховен хуманен акт на взаимопомощ между интелигентни хора в съвременната ни цивилизация. Агонията на болен, канските болки са едно унижение което обезсмисля последните месеци, дни минути - прави ги цяла вечност, един ад за болния който може да бъде избегнат чрез приспиване завинаги както се прави при евтаназията - тогава няма никаква болка и болния просто заспива в изтощението си заслужено облекчен в края на живота си. Това не е криминално деяние в едни от най-развитите държави - Белгия, Холандия, Швейцария, щата Орегон /САЩ/.

Много болни пробягват до самоубийство /едни скачат от балкона, други се обесват в спалнята и тн./ само и само да не преживеят унижението и болката, за да не са в тежест на близките също. Разликата от самоубийството е, че при евтаназията няма болка и е уважен исконният личен избор на нещастния човек. Считам, че в християнските държави повече от където и да било другаде такава помощ към ближния е похвална.

Върнете се в началото
 Профил  

МнениеПубликувано на: 04 Фев 2008 15:31 
Аватар

Здравей, Антония! :)

Нещата, които казваш, са верни, може би с изключение само на последното, че в християнските държави трябва задължително и най-много да присъства евтаназията като един вид проява на милост/милосърдие.

Какво е мнението ти, каква е причината повечето от държавите (ако прибягваме до статистика, макар че статистиката в етичните въпроси принципно е погрешна постановка за мен), както и католическата, православните и протестантските църкви да застават ясно и недвусмислено зад позицията, че "добрата смърт" не е добра? Какви са мотивите им?

Върнете се в началото
 Профил  

МнениеПубликувано на: 26 Мар 2008 13:35 

Pauli,
дори религиозните водачи нямат истински мотиви против Евтаназията. Може би казват, че живота не сме го дали ние и само който го е дал можел да го отнема - ами какво да кажат тогава атеистите които вярват единствено в това което е доказано, тоест че майките ни ни раждат и бащите ни ни правят. Тогава защо да не може след години дадени хора да ни приспят когато много ни боли, равносилно е да храниш бебе което не може само и да приспиш старец който ИСКА НО НЕ МОЖЕ САМ да вземе лекарството и опиата. Да не говорим вече за това че евтаназията на болен е върховен хуманен акт.
Други доводи на религиозните водачи са че можело да има злоупотреби?!?!?! Във всяка социална дейност в която се изискват двама души са възможни евентуални злоупотреби - като в търговията, като в училище и навсякъде другаде където хората си взаимодействат. Законът за разрешаване на евтаназията може да уреди това, както всеки друг закон за друга дейност.
Казва се също че не можело друг човек да поеме отговорност за смъртта на болния и че това било убийство - пак казвам че винаги сме били взаимно свързани като хора в един общ свят и това значи че сме си и помагали и вредили, но най-върховната хуманност е да уважиш молитвите на смъртно болния, то е същото ако се обадиш в спешното при катастрофа или асистираш на трудно раждане - не точно спасяването на живота ами уважението на личния избор на попадналия в беда е същественото.
Преди няколко дена разрешиха със закон Евтаназията в Лихтенщайн, така вече в 4 държави в Европа е разрешено приспиването на болен /Белгия, Холандия, Швейцария/. В Швейцария преди около два месеца даже разрешиха Евтаназията за душевно болни. Това е свободната демокрация - там където личното желание на човека за собствения му живот е най-важното и решаващо нещо независимо от предрасъдъците.
Не виждам причини и в България да се разреши не само пасивната /както е сега/, но и активната евтаназия!

Върнете се в началото
 Профил  

Покажи мненията от миналия:  Сортирай по  
Напиши нова тема Отговори на тема  [ 24 мнения ]  Отиди на страница 1, 2  Следваща

Часовете са според зоната UTC + 2 часа