Форум за християнския светоглед

дискусии по актуални и вечни въпроси
Дата и час: 22 Сеп 2019 04:10

Часовете са според зоната UTC + 2 часа

Напиши нова тема Отговори на тема  [ 6 мнения ] 
Автор Съобщение
МнениеПубликувано на: 14 Апр 2010 14:38 
Аватар

От доста време размишлявам над темата за заместническото майчинство, т.е една майка да износи плода на друг баща и майка, изкуствено поставени в нейното тяло.

Нуждата от подобно нещо е поради огромния брой двойки, които не могат да имат деца по "нормалния" начин. И колкото и да изглежда идеално решение, сурогатното майчинство има и своите тъмни страни.

Ето една статия във вестник "Дневник", в която те са разгледани пълно според мен:

Сурогатното майчинство не "как", а "дали"

Накратко:

- СМ е вид сделка, най-често с финансово изражение, като предметът на сделка между двете страни не е кола, къща или диван, а живо същество по Божий образ и подобие, с неговите уникални дарби и съдба. Как можем да продаваме или купуваме нечия друга съдба?

- Как се контролира сделката, когато нещо тръгне накриво, например детенцето е с увреждания и бъдещите му родители "не го щат" или пък майката-носител реши да го задържи за себе си поради зародилите се у нея хормонално майчински чувства?

- как ще се контролира този акт да не се превърне в мафиотски бизнес, с изнудвания на една от двете страни или предмет на безчовечни печалби на гърба на въвлеклите се в това хора.

Какво мислите за това, от етична и най-вече човешка гледна точка? И от очите на страдащата бездетна майка, и от очите на бъдещия човек, който един ден осъзнае, че е бил субект на сделка между майка му и баща му и "другите" майка и баща?

Върнете се в началото
 Профил  

Заглавие:
МнениеПубликувано на: 15 Апр 2010 16:21 

Привет,Паули!Отново подхващаш любопитна тема-"сурогатното майчинство".Съвсем скоро чух този термин и да ти кажа право не можах мигом да схвана за какво иде реч.Наложи се да си опресня спомените за понятието "сурогат" и ето какво прочетох в тълк.речник:"продукт,който е непълноценен заместител на др.продукт"(нещо като соев шницел,соево мляко и т. н.).Но прикрепено към думата "майчинство"като определение"сурогатно"вече ми донесе някои доста смущаващи мисли."Непълноценен заместител на майчинството"Майчинството е нещо ,което ние,мъжете не бихме могли докрай да разберем(поне аз).Говоря,естествено,за периода-зачеване-раждане-кърмене.Това си е баш женското,нещо за което вс.жена е предназначена от Бога.Усещанията,емоциите през този период са достъпни само за ж.пол.Ние мъжете(бъдещите бащи)трябва(би било добре)да сме съчувстващи,нежни наблюдатели и отзивчиви помагачи.При момичетата подготовката за този период-майчинство-започва доста рано.Игрите на "майка и дете"грижата за кукли-бебета и т.н.-вс.това е идентифициране с ролята на "мама".Дъщеря ми(почти на 8г.) от доста време не заспива без своята "дъщеря"-пандата,която тя третира като жива.Говори й,гушка я,целува,наказва...Ние с жена ми сме съответно"баба и дядо" на пандата,батко й-"вуйчо".А как ли се чувства една жена ,лишена от майчинство? Предполагам- като осакатена.Ето защо за някои жени сурогатното майчинство е един от вариантите(наред с ин-витрото)поне частично да компенсират неспособността си да имат свое дете по ест.път.Лишени от възможността да преживеят бременност и раждане,те искат да им остане поне радостта от отглеждането на детето По мое мнение това е същината на майчинството(и бащинството съответно).Защо тогава да не изберат варианта "осиновяване"?Една от причините е-искатСВОЯ "издънка",дете с тяхната наследственост.Като го погледнат, да съзрат своите черти,косичка,вежди ,усмивка,трапчинка...Много е вълнуващо,разбира се!А не е ли и доста егоистично?Самият факт,че това става чрез сделка:"наемаш"си утроба,сключваш договор,плащаш за да получиш готовия " продукт"-своето дете е стряскащ.За мен това опошлява същността на майчинството-и за"приемника " и за поръчителя.Първият-защото един вид"продава" тялото си,втория-защото купува бебето си като стока. Като завършек на дългия си постинг ще ви подсетя за старозаветното "сурогатно майчинство"-какбездетните съпруги на патриарсите Авраам,Исак и Яков са процедирали-предлагали робините си на своите мъже. Но ...този скок във времето едва ли е удачен паралел с актуалната тема.

Последна промяна mitoray на 15 Апр 2010 17:03, променена общо 1 път

Върнете се в началото
 Профил  

Заглавие:
МнениеПубликувано на: 15 Апр 2010 16:32 
Аватар

Напротив, напълно уместен е като пример, спомни си само какво става с Агар и Сара, как се скарват, как Агар почва да я гледа високомерно, защото тя може да ражда, а Сара не и как Сара я намразва и иска да я изгонят (тоест да й навреди), после и съдбата на децата, а и на народите, произлезли от тях, враждата още я гледаме по новините вечер... Неслучайно се карат "за наследството на баща си", за земята, точно както не е ясно как законово се регулира онаследяването на сурогатна, истинска и т.н майки.

Въпросът, който най-често се поставя обаче е "кои сме ние да съдим дадено решение на две жени, което не ни засяга", още повече, ако бъде узаконено от държавата и има строги правила и контрол.

Върнете се в началото
 Профил  

Заглавие:
МнениеПубликувано на: 15 Апр 2010 17:28 

Колкото до съденето съм съгласен,че не аз и ти трябва да ги съдим-тук се опитваме да споделим само личните си мнения. Аз лично смятам осиновяването за един по -благороден акт от заместителното майчинство,защото в него присъства(или поне може да присъства)елемента "милосърдие":бездетната двойка осиновява чуждо ,изоставено(най-често)дете,поемайки всички рискове от непозната генетична наследственост,приема го като свое и му дава грижите и любовта си.

Върнете се в началото
 Профил  

Заглавие:
МнениеПубликувано на: 16 Апр 2010 07:59 

На мен ми се струва, че пробемът е по-скоро свързан със майката-заместител. За приемното семейство това не е нещо по-различно от осиновяване на генетично произлязло от тях дете.

обаче именно поради причините, които mitoray изтъкна за важността на майчиното чувство за една жена е оправдано да се пита имаме ли право да отнемаме износеното от нея дете. Още по-зле ако това отнемане е предварително решено с договор.

Върнете се в началото
 Профил  

Заглавие:
МнениеПубликувано на: 19 Апр 2010 14:50 
Аватар

Да, прави си, Иво, не знам как се чувства майка, на която току-що са й взели малкото бебе (пък било то и спазарено преди това), сигурно е неописуемо... или безчувствено-анестезирано предварително с думите за "помагане на другите".

Mitoray, думите ми за съденето бяха по-скоро провокиращи, защото аз самият отговорям на този въпрос примерно с "ако някой реши да се простреля в крака поради неумело ползване на пушка ще си кажем ли 'кои сме ние да му се месим, той си знае' или просто ще му кажем 'стой!' и ще му помогнем да види, ако желае, че е в опасност. Как би отоговорил на провокационния въпрос "кои сме ние пък" в по-агресивен контекст? :)

Определено осиновяването е благородна постъпка и може да е като един вид облекчение на проблема с бездетността. Обаче интересното като коментар беше, че в цивилизованата част на Европа и т.н такива деца просто няма , за разлика от нашата страна... Което е съвсем отделен и чудовищен наш собствен проблем за решаване...

Върнете се в началото
 Профил  

Покажи мненията от миналия:  Сортирай по  
Напиши нова тема Отговори на тема  [ 6 мнения ] 

Часовете са според зоната UTC + 2 часа