Форум за християнския светоглед

дискусии по актуални и вечни въпроси
Дата и час: 18 Сеп 2019 13:51

Часовете са според зоната UTC + 2 часа

Напиши нова тема Отговори на тема  [ 36 мнения ]  Отиди на страница 1, 2, 3  Следваща
Автор Съобщение
МнениеПубликувано на: 02 Ное 2007 17:25 
Аватар

Този въпрос ми е с много противоречиви отговори.
Как мислите имат ли място християнските водачи в политиката?
Наблюдаваме някои такива стремления в близкото минало, а и сега.
Възможно ли е да даваш кесаревото - кесарю и Божието - Богу ако сам ти си кесар?
В Библията царят /ако може да се приеме за политически глава/ е бил подчинен на Бог. Бог е въздигал "политиците" ...следва ли от тук, че е нормално пастори да искат да стават политици?

Последна промяна Avigea на 04 Ное 2007 00:08, променена общо 1 път

Върнете се в началото
 Профил  

Заглавие:
МнениеПубликувано на: 03 Ное 2007 12:58 

Радвам се, че си сред нас, Avigea!!!!!!
Поставяш една много интересна тема, будеща доста противоречиви мисли и у мен. Мисля си, че основната библейска идея, която цитираш е достатъчно категорична - на Бог божието, на кесаря кесаревото.
И все пак как да го разбираме?Сякаш много от хората, изразяващи симпатии към християнското учение, твърде лесно забравят, че то акцентува върху човека като вечно същество, със специфичен вътрешен живот, който или го приближава, или го отдалечава от Бога, от любовта, от небето...Ако си чела едно класическо произведение от Луис /"Отвъд човека"/, със сигурност си спомняш, че там той развива тази идея. От това забравяне възникват и тези, за мен, странни политически инициативи на хора, призовани да разширяват параметрите /да,вярно, още тук/ на Божието царство - както казваш ти, имало ги е преди /имперски религии/, има ги и сега /християндемократически партии/.
Много хубаво според мен споменаваш и за връзката цар-Бог в Стария завет /не съм мислил, честно да си призная, върху нея особено много/. Дали пък такива хора не живеят евентуално с мисълта, че могат да "свещенодействат" и в политиката. За мен обаче това е много наивен подход, при все набиващата се от всички страни секуларизация. Просто не можеш да си позволяваш лукса да мечтаеш, че ще служиш на Христос в една област, в която от около три века Бог напълно съзнателно е изключен, че ще можеш да бъдеш един лавиращ "добряк" или нещо подобно, без да си си направил труда да провериш "контекстуалните" условия.
Тук може би не е лошо да се оразлича от едно мнение, което доста често ме изкушава - мнението, че "политическото" /грижа за общността, за народа, за детските надбавки или майчинските.../ е нещо лошо само по себе си. Напротив, мисля си, че /наред с многото безскрупулни, агресивни, лицемерни, жестоки и алчни хорица/ има и такива, които искрено искат да бъдат от помощ - заради това и изучават и закони, и урбанистични планове и т.н. И смятам, че, колкото по-далеч са тези хора от идеите за политически "свещенодейства", толкова по-отговорно и състрадателно може би вършат своята работа по чистотата, здравеопазването и правата на човека.
Накрая, съжалявам ако ставам многословен вече, искам само да ти споделя /за архива/, че разбрах за съществуването на християнски теолози /Eric Peterson/, които по напълно интелигентен начин са се опитали да отрекат самата концепция за политическата теология, но, предполагам, се досещаш каква е била съдбата им. Всъщност става въпрос за една интересна статия на Владимир Градев в един от броевете на "Християнство и култура" от 2005 година. За жалост, въобще не ми стана ясно каква е ПОЗИЦИЯТА на автора на статията.
Чао и до нови срещи!!!

Върнете се в началото
 Профил  

Заглавие:
МнениеПубликувано на: 04 Ное 2007 00:25 
Аватар

На пръв поглед и аз се засилих да споделя мнението ти, но все пак Исус каза : Оставям ви сред вълци. Не каза "около", не каза "извън". Ние дори християни сме част от това общество, част ме от народа и след като имаме законното право да имаме свои представители във власта не трябва ли да се ползваме от правата си. Бог няма ли да ни държи отговорни, че не сме направили нищо?
Това не е нещо лесно - напротив, много е трудно.
Неизползването на власта, която Бог ни е дал е грешка, която е масова сред вярващите. Ние знаем, че в Исус няма невъзможни за нас неща, но колко от нас имат вярата и смелостта да използват правата си. Мисля, че Бог не е Бог на примирените :)
Не е все едно дали ще "подадеш" и другата си буза или ще те ударят и по другата буза, защото си безсилен да не я дадеш.
Както казах въпросът не е никак лесен.

Върнете се в началото
 Профил  

Заглавие:
МнениеПубликувано на: 06 Ное 2007 22:24 

Напълно съм убеден, че Той най-малко от всичко ще ни държи отговорни за това, че аз и ти примерно не сме се включили със зъби и нокти в безпринципното преразпределяне на 7000 000 000 евро, очакващи се да дойдат след кметските избори.
Имам проблеми с понятието власт, по-точно с теориите, че християнинът трябва да бъде властимащ, и то в политическото. Доколкото си спомням, в Книгата пише, че нашата власт се нарича служение /първият измежду вас нека бъде слуга и други подобни места/. Ти от каква служба мислиш, че се нуждае българският народ, Авигея? Ако не оцелеем нравствено и религиозно, за какво са ни бройките в парламента, дето уж ни чакали?
Длъжен съм да се поправя - EriK Peterson. Доколкото разбирам, човекът направил ЗАДЪЛБОЧЕНИ историко-теологически изследвания, изучил становищата на св. Августин и Евсевий Кесарийски от времето, когато именно се е изобретявал култът към императора, отдал предпочитанията си на Августин заради това, че не клекнал пред култа и т.н. Много уважавам такава интелигентна аргументация, направена с нравствено чувство и чиста съвест. И това ли ти изглежда като бягство от вълци?
Поздрави!

Върнете се в началото
 Профил  

Заглавие:
МнениеПубликувано на: 07 Ное 2007 00:00 
Аватар

Едни се въздигат за да служат, а други за да им служат ... ако я нямаше тази разлика щяхме да сме еднакви.
А за власта ... не си ли чел Дерек Принс, християните са променяли курса на историята и правителствата, като са наблягали на библейските средства молитва и пост. А оръдията на тези промени не са ли хора. Бог не използва ли винаги хора?
"Бъди глава, а не опашка". Кой ще застане глава, ако всички се оставим да бъдем опашки? - Естествено там където няма християни ще има нехристияни :)

Върнете се в началото
 Профил  

Заглавие:
МнениеПубликувано на: 25 Май 2009 19:08 

Ех, Авигея... Намирам псевдонима ви за превъзходен... Но къде сте тръгнала да спорите с уважаемия Ерик Петерсон и "Християнство и култура"??! Там всичко е "не така", както сме свикнали. Те се конфронтират с нехристияните на толкова дълбинни нива, че ни е трудно да проследим помислите и стратегиите им.

Ето например, идеята на Евсевий Кесарийски за християнския император като за епископ на външното е просто профанщина някаква (тинтири минтири - прощавайте израза). Докато колко е по-сериозно да се занимаем с "култа към него"... Трябва да се тънка, милейди...

Върнете се в началото
 Профил  

Заглавие:
МнениеПубликувано на: 27 Май 2009 23:10 
Аватар

Здравей Портос :)

Върнете се в началото
 Профил  

Заглавие:
МнениеПубликувано на: 28 Май 2009 09:27 

"...И Давид рече на Авигея: благословен Господ, Бог Израилев, който те прати днес насреща ми..." (1 Царства 25:32)

В поздрав към тази, която носи за псевдоним името на една от най-прекрасните жени в Писанието.

Посъветвай ме, Авигея (понякога, дори твърде често, женската мъдрост превъзхожда мъжката) как да ги предизвикам да говорят? Виж ги какви са се умълчали! Пък аз толкова искам да споделят и с мене нещо дълбоко, та да се гмурна...

Последна промяна portos на 29 Май 2009 00:51, променена общо 1 път

Върнете се в началото
 Профил  

Заглавие:
МнениеПубликувано на: 28 Май 2009 23:15 
Аватар

portos написа:
"...И Давид рече на Авигея: благословен Господ, Бог Израилев, който те прати днес насреща ми..." (1 Царства 25:32)

В поздрав към тази, която носи за псевдоним името на една от на прекрасните жени в Писанието.

Посъветвай ме, Авигея (понякога, дори твърде често, женската мъдрост превъзхожда мъжката) как да ги предизвикам да говорят? Виж ги какви са се умълчали! Пък аз толкова искам да споделят и с мене нещо дълбоко, та да се гмурна...

Сигурно са се уморили от споделяне :)
Или пък са се извисили и внимават да не паднат ниско ;)

Върнете се в началото
 Профил  

Заглавие:
МнениеПубликувано на: 29 Май 2009 13:00 
Аватар

Портосе, може би "те" нямат всичкото време на света, за да отговорят веднага. Може също за момент да "ги" е отблъснало праволинейното глаголяшане, при това подсолено и с притчами на места. Отношението може да се проличи още от третата дума, доброто общуване трябва да се поддържа волево, точно както и отношенията в любовта. ;) А любовта на Христа е най-добрият пример за нас в това.

Иначе и аз очаквам с интерес дискусията за богословието, обещава да е плодотворна и полезна, стига разбира се всички участници в нея да са сериозни и добронамерени.

Иначе добре дошъл във форума на ХАРТА :)

Върнете се в началото
 Профил  

Заглавие:
МнениеПубликувано на: 29 Май 2009 15:15 

Здравейте и от мен, Портос!

А защо не споделите вие нещо?

Лично аз за християнство и политика бих предпочел да чета отколкото да пиша. Но предполагам, че ако поясните какво казва Ерик Петерсон и какво пише в "Християнство и култура" по въпроса, това би помогнало и на други да споделят.

Върнете се в началото
 Профил  

Заглавие:
МнениеПубликувано на: 01 Юни 2009 16:37 

О! Нима мислите, че знам какво пише Ерик Петерсон и че чета "Християнство и култура"?!? Та аз едва смогвам сам себе си да препрочитам!

Но този път ще се постарая. Ще почета (основно постингите дотук - за друго нямам воля) и ще пиша.

Върнете се в началото
 Профил  

Заглавие:
МнениеПубликувано на: 01 Юни 2009 16:47 
Аватар

Логичният въпрос, който ми хрумва на мига, Портосе, е защо споменаваш неизвестни мени (а както твърдиш и на теб) имена изневиделица в тема, неговорила за тях досега? :)

Като че ли и ти като мен си любител на енигматичния изказ и ползването на образна реч и символи с цел да е по-живо и интересно. Но предполагам знаеш, че нужната предпоставка за това изразяване е хората да познават ползвания символ или метафора, за да ме разберат. Иначе да седна да говоря с програмистки фразеологии и жаргонища по обща тема с някой познат неизкушен от света на UNIX ми гарантира втрещения поглед на човек, оглеждащ чуждоземно теле. ;)

Затова и като цяло се старая да подбирам метафорите според човека, за да осъществим успешно комуникация и трансфер на данни и становища. Иначе дей ползата от файдата?

Какво мислиш за това :)

Върнете се в началото
 Профил  

Заглавие:
МнениеПубликувано на: 01 Юни 2009 21:23 

Ето, драги ми Паули.

Цитат от Полиандър:
Цитат:
Накрая, съжалявам ако ставам многословен вече, искам само да ти споделя /за архива/, че разбрах за съществуването на християнски теолози /Eric Peterson/, които по напълно интелигентен начин са се опитали да отрекат самата концепция за политическата теология... Всъщност става въпрос за една интересна статия на Владимир Градев в един от броевете на "Християнство и култура" от 2005 година. За жалост, въобще не ми стана ясно каква е ПОЗИЦИЯТА на автора на статията.

Но за жалост ни Градев съм чел, ни величавия Петерсон. Тъй че, ми се налага да чакам Полиандър да каже нещо повече. Затова и се държа толкоз възпитано с надежда, че ще проговори.

Върнете се в началото
 Профил  

Заглавие:
МнениеПубликувано на: 02 Юни 2009 08:32 
Аватар

Да, сега разбирам какво си имал предвид. Темата за политиката е от година и половина и съм забравил тотално за какво става дума.

Но така или иначе Полиандър е една приветлива и словоохотлива личност, така че липсата на включване от негова страна е предполагам по обективни причини.

Относно професор Градев, имам удоволствието да го познавам бегло от негово живо участие в дискусия за Рождество (организирана от "Х и К" в София) и ми хареса като човек и мислене. Уви, не знам какво е казал относно политиката и вярата. Ще чакаме Полиандър да разкаже повече :)

А какво е твоето мнение за взаимоотношенията между Църква и Кесаря, още повече и исторически в светлината на всичките първи векове в Римската империя (а ти чети Константинопол също), когато преследваната Църква е растяла и трупала сила, а по-късно официалната църква е западала и е страдала от морални проблеми и корупция?

Върнете се в началото
 Профил  

Покажи мненията от миналия:  Сортирай по  
Напиши нова тема Отговори на тема  [ 36 мнения ]  Отиди на страница 1, 2, 3  Следваща

Часовете са според зоната UTC + 2 часа