Форум за християнския светоглед

дискусии по актуални и вечни въпроси
Дата и час: 20 Окт 2018 18:38

Часовете са според зоната UTC + 2 часа

Напиши нова тема Отговори на тема  [ 10 мнения ] 
Автор Съобщение
МнениеПубликувано на: 08 Ное 2007 13:35 
Аватар

Любопитно ми е какво мислите за това явление. Търсих из нета някакви научни обяснения или някакво по-сериозно мнение, но няма нищо друго освен описание на явлението.
Това истина ли е или просто някакъв трик? Странно ми е че не намерих някое научно обяснение. Не може да не са го обяснили :)

Върнете се в началото
 Профил  

МнениеПубликувано на: 09 Ное 2007 09:26 
Аватар

Avigea написа:
Любопитно ми е какво мислите за това явление. Търсих из нета някакви научни обяснения или някакво по-сериозно мнение, но няма нищо друго освен описание на явлението.
Това истина ли е или просто някакъв трик? Странно ми е че не намерих някое научно обяснение. Не може да не са го обяснили :)

Добре, това чудо ли е или не е чудо, а измама? ;)
Ако е измама, то задължително ще има *научно обяснение*, защото ще е някакъв сложен, но естествен процес. Ако пък е чудо, то Бог може суверенно да се намесва над Творението и да повдига локално енергията на молекулите в малък регион от пространството (снопа свещи) и в един момент те да се запалят. Всички твърдят, че с най-съвременните средства за претърсване, не могат да открият нищо запалително там, следователно е суверен акт на чудо, знамение за вярващите, че Бог е Господ на силите, както го превеждат в Библията от 1940 година :)

Като обобщение, има два вида причинно-следствени връзки:

естествена причина -> естествен процес / събитие
СВРЪХ(над) естествена причина -> естествен процес (химичен, горене)

Върнете се в началото
 Профил  

Заглавие:
МнениеПубликувано на: 09 Ное 2007 10:34 
Аватар

Благодаря :)
Значи светът не е дал никакво обяснение за това явление :)

Върнете се в началото
 Профил  

Заглавие:
МнениеПубликувано на: 09 Ное 2007 11:43 
Аватар

Поне аз не знам за такова, преди време ми беше изключително интересна темата и търсих също информация, но не намерих нищо "научно" :)

Върнете се в началото
 Профил  

Заглавие:
МнениеПубликувано на: 09 Ное 2007 12:04 
Аватар

Не мислиш ли, че науката бива човешка и "нечовешка" :) хахах
т.е. божествена :) и човешката наука със сигурност никога няма да достигне ниво - божествена поради ограничение в капацитета :)
Господин Чернев твърди, че научни доказателства не съществуват, но те съществуват, защото виждаме че нищо около нас не е хаос - напротив, всичко е математика и е с точност до сквилионната част на милиметъра. Само че нямаме достъп до тази висша математика, щото сме компютри "Правец" :) но не е трудно да се досетим, че щом има сметки, значи има и кръчмар и след като със сигурност кръчмарят не сме ние, то кой е тогава? :)

Върнете се в началото
 Профил  

Заглавие:
МнениеПубликувано на: 09 Ное 2007 12:30 
Аватар

Това е така, колкото и да звучи на някои хора (четох един линк, пратен от Камен относно това) обидно да се нарече Бог "Часовникарят", именно тази аналогия или антропоморфия, близка до човешкия ум, може да ни позволи да усетим невероятната красота и да отдадем слава на Този, Който е направил невероятно красивия и сложен механизъм на вселената ни :)

Проблемът с термините "човешка наука" и "божествена наука" е, че като че ли се ползват от най-различни гностически по същността си учения, които всъщност са антихристки по определението на апостол Йоан в посланията му. Всички, които твърдят, че съществува някаква по-висша от нашата наука, нещо, което е истината неявно загатват, че те имат ключа към нея, че можем да се докоснем до тази тайна наука, знание и да станем могъщи, безсмъртни и т.н. Това едно, че е лъжа, и второ, че е Богопротивно.

По дефиниция терминът "наука" мисля обозначава конкретно нещо и то е "изучаване на природата около нас". Т.е откриване на естествените закони, по които работи нашата вселена и всичко останало в нея и впрягането им за ползата на Човека, както Бог му е заповядал да владее над земята.

Тоест науката изучава и прилага естествените закони, с други думи е ограничена в тази област. Когато започнем да говорим за нещата отвъд нея, за нещата касаещи СВРЪХ (отвъд) естеството, правилната и достойна постъпка на науката би била да вдига рамене и да казва "не знаем, това не ни е и работата". Когато физиката почне да се меша във метафизиката и да дава тон как и защо живеем ние като човешки род, тогава идва проблемът на атеистичния натурализъм и чорбата му, която усърдно сърбаме в момента.

Върнете се в началото
 Профил  

Заглавие:
МнениеПубликувано на: 09 Ное 2007 14:05 

Усещането че зад всичко има часовникар - именно усещането, а не доказателството. ние усещаме че зад всичко има нещо, някой, Логос. Не бива обаче да искаме освен този усет, и съображения да има и материални доказателства.
много хубаво си обяснил как науката не бива да се меси извън обсега си. но съгласи се, че ако стане обратното и дойде един ИД-ист(поддръжник на интелигентния дизайн) или креационист и каже- вие не може да обясните това природно явление (организъм и прочие), то е необяснимо по вашия начин и сценарий.
Тази намеса на религиозното, на часовникара, в ежедневната природна работа е смущаваща, защото е вмькване на божеството в конкретния процес, не в поддържането на законността на Природата, и Битието въобще, не в въртенето на планетите, а именно тук, в органичния свят.
Започвам да усещам колко е при сърце един такъв часовникар на всеки, който иска Бог да е "с нас". Но за да е нас, не духовно, но и материално, дай да го омесим в това, което е предмет на материалната наука, дай да го направим не трансцендентен, а иманентен, дизайнер, без който науката не може да продължи, и трябва да промени методиката си и към натурализма да вмъкне некакви магически и божествени вмешателства, и всичко това само и само защото един биохимик не може да си представи как една опашка на бактерия може да бъде конструирана с композиционните средства на Природата....

Върнете се в началото
 Профил  

Заглавие:
МнениеПубликувано на: 09 Ное 2007 15:33 
Аватар

Не ми е ясно как ще се открива истината ако взаимносвързани неща се разглеждат като самостоятелни и без връзка помежду си. Най-важна е отправната точка, ако тя е погрешна всичко нататък е грешно.
Все едно някой да започне да изследва как се е появил синът ти като изключи възможността да го е родила майка му.

Върнете се в началото
 Профил  

Заглавие:
МнениеПубликувано на: 19 Сеп 2009 05:02 

В църквите които имат голяма власт има много политика и лични интереси. В миналото са пращали хора на кладата, продавали са индулгенции и т.н.т. Днес Ватикана притежава 1/5 от недвижимото имущество в Италия а В Рим дори 1/4. На фона на умрелите от глад 20 000 всеки ден , повечето от които деца, става ясно че не милосърдие а коравосърдечие е причината за това разминаване между думи и дела. Православната и евангелската официални църкви не са много по-различни.

Затова смятам че Благодатния огън е много по-вероятно да е рекламен трик на корумпирана върхушка от колкото чудо. Само те имат право да са там тогава, няма кой да ги хване когато ползват кибрита или запалката...

Върнете се в началото
 Профил  

Заглавие:
МнениеПубликувано на: 23 Сеп 2009 14:04 
Аватар

Според това, което казват по телевизията, си има специален ритуал, който е за претърсване на помещенията от независим авторитет (мюсюлмани с част от израелската полиция) и те не откриват нищо. Също така това събитие (знамение или не) се случва от хиляда години, не знам дали тогава са имали портативни средства за палене, както сега.

ОТ друга страна обаче, интересен обрат, част от православните християни смятат това за фалшифо, още повече отричат огънят да се ползва като пропагандно средство или като белег за единствена истинност на учението им. Не че не е единствено и само то истинното, но да не се взима огънят като повод :)

Тук е темата във форума на logos-bg:

http://forum.logos-bg.net/viewtopic.php?p=22679#p22679

Върнете се в началото
 Профил  

Покажи мненията от миналия:  Сортирай по  
Напиши нова тема Отговори на тема  [ 10 мнения ] 

Часовете са според зоната UTC + 2 часа