Форум за християнския светоглед

дискусии по актуални и вечни въпроси
Дата и час: 20 Окт 2018 19:13

Часовете са според зоната UTC + 2 часа

Напиши нова тема Отговори на тема  [ 9 мнения ] 
Автор Съобщение
МнениеПубликувано на: 17 Дек 2008 14:10 
Аватар

В британското християнско издание Christian Today, вчера се появи следния репортаж:

Цитат:
Society
Westminster Abbey adds Hindu snowmen to Christmas displays
by Ethan Cole, Christian Post
Posted: Tuesday, December 16, 2008, 8:25 (GMT)

Some Anglican clergy have added a multicultural twist to Christmas decorations, adding Hindu snowmen, a Chinese dragon and a Jewish temple to the lawn where the traditional scene of a baby Jesus, angels, and the three wise men used to be displayed alone.

Weve done this as it creates a good opportunity for Christians to meet and hear about the stories of people of other faiths, said the Rev Jane Hedges, a canon of Westminster Abbey, according to The Telegraph.

Christmas is an opportunity for everyone to stop and think and is a great opportunity of the different faiths to talk to one another, she said. Wherever youre coming from there should be something to celebrate at Christmas.

The Abbeys canon pointed out that the story of Christs birth is included in the Koran, and noted that the Hindu snowmen is meant to convey that Hindus have something to celebrate during Christmas too.

Strictly speaking, the message of Christmas is about the birth of Christ, but it has a much broader message of peace and goodwill, said Hedges.

Westminster Abbey will showcase life-size snowmen with turbans and bindi dots on their foreheads to send out the message that Christmas is not exclusively for Christians.

The Diocese of Liverpool will stage a nativity that features a Chinese dragon and lantern procession.

But the additions to the Christmas landscape have drawn criticism from those who argue that the multicultural effort is undermining the Christian message.

An evangelical leader in England expressed his disapproval of the nativity scene spin.

People want Christians to celebrate Christmas without compromise, said the Rev Rod Thomas, chair of Reform, according to The Telegraph.

Its only by doing this that people of other faiths respect what we stand for, not by attempting to introduce something that is sub-Christian.

Alison Ruoff, a senior member of the Church of Englands ruling council, commented, Why are they putting such a ridiculous spin on Christmas? Its a nonsense and makes me really quite cross.

Christmas is a time for everyone, but the Church needs to be confident in its message, Ruoff added, which is that Christ came to save people of all faiths and none.

The multicultural Christmas displays come as British society grows increasingly secular and multi-religious, with the Muslim population in particular experiencing rapid growth.

Cardinal Cormac Murphy-OConnor, the head of the Catholic Church in England, expressed concern in May about the considerable spiritual homelessness in Britain, where people do not feel faith is an option.

Не си спомням кой или къде, но наскоро някой сподели с мен как британците се чувстват все още виновни за колониалното си минало и затова сега допускат малцинствата от имигранти (които от своя страна все повече нарастват) да определят собствените им виждания и култура. В много случаи това не се прави под прекия натиск на въпросните малцинства, а е плод на загубата на всякаква увереност у англичаните. От нация, която - за добро или зло - е разпространявала културата си по всички краища на света, Великобритания все по-скоростно се превръща в страна без собствена култура. Или по-скоро отчаяно се опитва да се отрече от нея и да я замени с какви ли не странности.

Пиша това не като форма на оплакване от състоянието на света, а в посока на това да познаваме по-добре света, в който живеем. Добър или лош, той е именно мястото, в което Бог е избрал да ни сложи като Свои посланици/изображения. Колкото по-добре го познаваме, толкова по-добре ще изпълняваме мисията си. Именно с тази цел отварям настоящата тема. Слагам я в раздел общи, защото в идеалния случай тя ще обединява информация и размисли от всички области на познанието, а не само богословие, философия или естествените науки, например.

Заповядайте, настанете се удобно и споделяйте!

e-mail: andrewnedelchev@gmail.com
http://andrewnedelchevnews.blogspot.com

Върнете се в началото
 Профил  

МнениеПубликувано на: 23 Дек 2008 13:53 
Аватар

Делян Делчев, който има сериозен блог, пише коментар относно случая с хвърлените обувки срещу американския президент Джордж Буш-син. Заглавието е: "Как не можа да го улучи?":

Цитат:
Абре не мога да разбера - Клинтън го поляха с вода, Бил Гейтс го уцелиха с торта, Блеър го уцелиха с яйца, Рейгън го уцелиха с куршум, а Буш не можаха да го улучат с обувка, при това два пъти. Тоя човек явно има много опит!

Малко ми е тъжно, че човек, който някогаш си е мислил (щото дали е факт никой не знае), че е държал бика за рогата и е имал (най) голямо влияние върху света завършва така най-високата точка на политическата си кариера. Обаче каквото повикало, такова се обадило. Ако едно е сигурно, след Буш-син дълго никой няма да възприема толкова на сериозно американските президенти, колкото до тогава. За добро или лошо.

Обръщам внимание на този коментар, защото ми се иска да мога след 5 или десет години да го разгледам пак в севтлината на онова, което ще се е случило дотогава. Сега всички плюем Буш и американската политика в Ирак с чувството, че виждаме по-добре. Подозирам обаче, че след години ще открием поразени колко ограничено сме виждали и преценявали ситуацията. Ще ми е интересно тогава да преценя достойнствата и приноса на Буш-син.

Пояснение: Причината да звуча про-Буш е, че не харесвам повърхностните критики на масовите медии и либерални среди в наше време. Твърде много умни хора познавам, които твърдят, че Буш-син не е никак глупав, а достоен човек и много добър президент. Не съм сигурен, че са прави, но твърденията им ме правят предпазлив в оценките. Нещо, което напълно липсва на гореизброените критици. Както се казва, времето ще покаже...

Рави Закарайъс в една своя лекция цитираше някакъв известен френски съвременен историк, който в отговор на въпроса какво е значението на Френската революция отговорил, че е твърде рано да се каже. Има голяма мъдрост в това. Разбира се, че човек не може да няма мнение, но трябва да си припомняме, че обикновено мненията ни са условни и подлежат на промяна и развитие. Честно казано ми е писнало вече от категоричните изказвания на хора, които нямат (или не би трябвало да имат) основания да са абсолютно сигурни в заключенията си. Такива за съжаление има дори в този форум, а най-жалкото е, че в подобни "грехове" изпадам и самият аз. :D Не е лесно...

(Като потърсих в Google извора за този цитат, се оказа, че май-въобще не е сигурно кой е изрекъл тези думи. Според мнозина авторът им е първият министър-председател на Народна република Китай Жу Инлай: виж тук, тук и края на следната статия. Според други, думите е изрекъл Мао Дзе Дун: виж тук и тук.)

Върнете се в началото
 Профил  

Заглавие:
МнениеПубликувано на: 25 Дек 2008 00:53 

Здравей Анди,

Тази тема ми харесва много. Наистина трябва да опознаваме света и да го променяме (доколкото можем, със съзнанието, че Бог е на наша страна), а не само да повтаряме колко е затънал в грях.

Коментарът на Делян Делчев е несериозен (според мен); може би на някои хора им харесва. Масовите медии пишат подобни неща понякога още по-несериозни - и създават общественото мнение. В резултат на това виждаме не само анти-Буш настроения, а и силен антиамериканизъм у нас напоследък и в Европа отдавна. Вкл. по времето, когато американците и англичаните са се готвели да дебаркират във Франция 1944 г. и по-късно, по времето на плана Маршал.

Съгласен съм за категоричните изказвания без сигурни основания. Това е човешка слабост; аз също съм се изказвал така, вкл. и в този форум. Ти си прав, че е добре събитията да се видят в историческа перспектива. Има обаче и изключения. За разлика от Мао Дзе Дун и съвременния френски историк, британският политик и философ Едмънд Бърк не е имал нужда от 200 години или повече. Достатъчна е била 1 година от началото на революцията и е написал Размисли за революцията във Франция (1790) книга с категоричен извод:

Цитат:
... революцията е зло, чиито последствия ще разтърсят из основи европейската цивилизация, излагайки на риск нейното оцеляване.

Цитатът е от статията на Св. Малинов Едмънд Бърк срещу френската болест, сп. Разум, бр. 2/2003.

Върнете се в началото
 Профил  

МнениеПубликувано на: 27 Фев 2009 23:07 
Аватар

Ники Кънчев е написал много смислена статия в "Градски вестник". Озаглавена е "В името на Отца" и провокира размисли относно "християнската" атмосфера в София и България. Отпращам към нея тук, защото ми се ще повече българи да виждат и мислят сходно с Ники по въпроса. А що се отнася до коментарите под статията, за жалост са типични за българското (и не само) интернет пространство. Мъдрите хора изглежда рядко имат време да пускат коментари под статиите.

Върнете се в началото
 Профил  

МнениеПубликувано на: 27 Фев 2009 23:20 
Аватар

Друга статия от "Градски вестник" - пример за това как трябва да разсъждава възпитания и чувствителен човек. "За човека и четирикракия му приятел" от Вера Генова. Защо публикувам връзка към този материал във форум посветен на християнския светоглед ли? Ами именно защото светогледът оформя цялостното ни поведение. Не можем да претендираме да сме християни, ако държането ни показва неуважение към другите човеци, липса на себеконтрол, егоизъм и т.н. Или поне не може да не ни пука, ако сме паднали толкова ниско!

Върнете се в началото
 Профил  

МнениеПубликувано на: 01 Мар 2009 23:05 

Наистина смислена статия. Малко се изненадах, че Ники Кънчев е написал този текст.

Върнете се в началото
 Профил  

Заглавие:
МнениеПубликувано на: 02 Мар 2009 02:47 
Аватар

Нима не го смяташ за сериозен или умен? :D Не, мисля, че знам какво имаш предвид. И аз се изненадах.

Върнете се в началото
 Профил  

Заглавие:
МнениеПубликувано на: 05 Мар 2009 12:16 
Аватар

Хубава статия, Анди, и на мен ми допадна :)
Интересно беше надолу коментарът на една жена, която беше написала:
Цитат:
Аз рядко влизам в църква, не знам дали има бог, но това не ми пречи да бъда добра християнка.

Очевидно все още има нужда да говорим и да повтаряме каква е разликата между това да харесваш дадени принципи и да ги спазваш и това да повярваш в Бога, да Му се довериш и да му покориш живота си напълно, което вече наистина те прави християнин.

Върнете се в началото
 Профил  

Заглавие:
МнениеПубликувано на: 16 Апр 2009 13:49 
Аватар

В последния брой на в-к "Култура" (бр. 14, 10 април 2009 г.) има чудесен редакционен коментар от Милена Кирова по повод неотдавнашния случай в Австрия с Йозеф Фрицъл. Сигурно си спомняте - този, който с години държал дъщеря си в мазето, изнасилвал я и имал деца от нея. Повече за случая тук:
- Йозеф Фрицъл получи доживотна присъда (Capital.bg/Blog)
- Извратеният живот на Йозеф Фрицъл (vsekiden.com)

В статията си "De profundis", Милена Кирова задава въпроси относно състоянието на обществото, от което е част Фрицъл. В хода на размислите си прави паралел и с предсмъртната книга на Томас Бернхард - "Изличаването". Не съм сигурен дали цитираните откъси дават най-удачно обяснение на случая "Фрицъл", но навеждат на размисъл. А със заключението на г-жа Кирова съм напълно съгласен:

Цитат:
Всъщност, далече съм от мисълта да кажа, че всичко това се случва само защото е в Австрия. Опровергава го самата действителност, всички онези подобни случаи, които се разкриха през последните години из целия свят. По-скоро трябва да знаем, че всеки живее в своята Австрия така, както всяка Дания е затвор. Истинският въпрос е в безразличието, в изличаването" на способността за човешко съприкосновение. Именно то е истинската причина да изпитваме шок, сблъсквайки се с поредния Фрицъл.

В случай, че препратката вече не отвежда към въпросния текст, пишете ми и ще го копирам тук.

Върнете се в началото
 Профил  

Покажи мненията от миналия:  Сортирай по  
Напиши нова тема Отговори на тема  [ 9 мнения ] 

Часовете са според зоната UTC + 2 часа