Форум за християнския светоглед

дискусии по актуални и вечни въпроси
Дата и час: 18 Ное 2018 06:04

Часовете са според зоната UTC + 2 часа

Напиши нова тема Отговори на тема  [ 4 мнения ] 
Автор Съобщение
МнениеПубликувано на: 09 Мар 2007 16:00 
Аватар

Здравейте :)

Използвам заглавието на календарите на издателство "Верен", които са пълни с красиви снимки на животни и пейзажи, но този път смайващото е животът в самата клетка, невероятно красиво анимирано!

Клип тук

Какво мислите за видяното?

Върнете се в началото
 Профил  

Заглавие:
МнениеПубликувано на: 09 Мар 2007 22:39 

Има два начина, да прекараме живота си: да вярваме, че няма чудеса или да вярваме, че всичко е чудо.

Чудо е, че всяко едно телце си е на мястото, знае точно какво да направи, за да убие враждебното тяло, точно къде да разреже нишката на две, всяка клетка знае своето място и точен момент, в който да изпълни тази или онази задача, кога да се раздели.

Други казват, че е случайност...тяхна си работа.

Но не доказва ли това съвършенство, че телата ни са направени за вечен живот, и че само един вроден грях, едно наказание, може да накара цялата тази вечна хармония да спре, против нейната воля, и против волята на нейния Създател...

Това са обработени изображения от електронен микроскоп, те показват живота на клеткака такъв, какъвто е.

Грях е, да се види чудо, и да не се повярва. Човек непрекъснато изучава божиите творения: независимо дали отправя душата си "надолу" - от човешкото тяло, към тъканите, клетките, минава през молекулите и стига до невероятната Вселена на елементарните частици. Други поглеждат нагоре, към звезди, мъглявини, звездни купове, галактики, свръхкупове от галактики...човек непрекъснато е свидетел на най-голямото чудо, чудото на Сътворението. И който вярва (а трябва много силна вяра!!), че това е плод на случайността, е сляп. Наистина, трудно е да не се вярва в Бог пред свидетелството Неговите творения, Той ни очаква на края на всяко размишление...защо не приемем религията, и не го поставим и в началото(като Планк)...

Върнете се в началото
 Профил  

Заглавие:
МнениеПубликувано на: 09 Мар 2007 22:41 

Жалко, че няма съпровождащи обяснителни надписи. Аз, който уж работя в тази област(демек вътре в клетката. Само то време на време разпознавах "героите" на филма. Не ми е ясно как всичко това се движи в клетката. ДНК например е цял метър дълга , но е суперспирализирана до миниатюрните размери на ядрото. Знам,че Паули ще попита: е , може ли всичко това да възникне случаино, след като е такова чудо че го има? отговрът е - не, не е съвсем случайно(както в лотарията), но има локално статистически характер. Генералната посока някак си се диктува от обкръжението (демек околната среда насочва къде да става търсенето на възможните вариации). А обкръжението - откъде се диктува? Е това е вече Божа работа.
Поздрави

Върнете се в началото
 Профил  

Заглавие:
МнениеПубликувано на: 12 Мар 2007 10:01 
Аватар

Цитат:
Паули ще попита: е , може ли всичко това да възникне случаино

Паули по-скоро беше изумен от красотата и реда, по който ставаха нещата, вярвам не са украсявали фактите допълнително, за да изглеждат по-щарени и лъскави.

Далеч съм от мисълта, че това е доказателство за интелигентния дизайн (макар че всъщност е :) ), по-скоро бях изумен от всичко видяно и по естествен път миг по-късно ми дойде на ум стихът от Римляни 1:20 "Понеже от създанието на света това, което е невидимо у Него, сиреч вечната Му сила и божественост, се вижда ясно, разбираемо чрез творенията; така щото, човеците остават без извинение".

Не знам каква е била мотивацията на създателите на филмчето от Харвард, но предполагам и те са искали да изявят невероятната красота на Творението, будещо по естествен начин благоговение пред Създателя му :)

Ето и малко "креационистка пропаганда", едно добро филмче, апелиращо към хипотезата за "Творец -> творение", слагам го тук по-скоро за закачка, отколкото като пропаганда, но мисля, че си струва да се види, дори да не споделяме идеята му:

The Watchmaker

"He is the masterful Watchmaker, Lord over all"

Върнете се в началото
 Профил  

Покажи мненията от миналия:  Сортирай по  
Напиши нова тема Отговори на тема  [ 4 мнения ] 

Часовете са според зоната UTC + 2 часа