Форум за християнския светоглед

дискусии по актуални и вечни въпроси
Дата и час: 18 Ное 2018 05:42

Часовете са според зоната UTC + 2 часа

Напиши нова тема Отговори на тема  [ 22 мнения ]  Отиди на страница Предишна  1, 2
Автор Съобщение
 Заглавие:
МнениеПубликувано на: 14 Авг 2008 13:47 

Павка,

Мерси за статията. Четох я, но не ми изглежда въобще сериозна и с научно съдържание .... И все пак е интересна идеята за безкрайната скорост на светлината, макар че ми се струва недоказуема.

Аз мисля да започна нов клон в креационизма. Ще се казва Middle Earth Creationism... Шегувам се!

Върнете се в началото
 Профил  

Заглавие:
МнениеПубликувано на: 14 Авг 2008 14:42 
Аватар

boyan написа:
Аз мисля да започна нов клон в креационизма. Ще се казва Middle Earth Creationism

Важното е да привлечеш на своя страна клубовете на Толкин, тогава движението ще стане по-многобройно от хобитите в Графството и всички елфи, взети заедно :D

Надявам се някой от физиците или астрономите във форума да могат да кажат повече по темата за светлината, да ни осветлят, така да се каже, какво е положението със скоростта :lol:

Върнете се в началото
 Профил  

Заглавие:
МнениеПубликувано на: 16 Авг 2008 16:48 
Аватар

Последният постинг на Pauli някак ме задължава да взема отношение :-) Теории с варираща скорост на светлината (в течение на еволюцията на Вселената) съществуват отдавна. Съвременната космология е шеметно развиваща се област, в която нови теории и нови наблюдателни данни непрекъснато се разминават и срещат, взаимно отричат или взаимно съгласуват. Параметрите, които определят еволюцията на Вселената като гигантска система, не са малко и дори специалистите спорят за броя им. В хода на тази дискусия някои учени (доколкото ми е известно, без религиозни убеждения) предлагат скоростта на светлината също да се разглежда като параметър, т.е. да не е константа. В рамките на един теоретичен модел това е напълно допустимо. Отделен въпрос е, че засега няма никакво наблюдателно потвърждение за такава смела стъпка.

Нещо, което определено в поведението на младоземните креационисти, е че те "дебнат" и използват елементи от такива авангардни теории, без да ги разбират. Целта им е единствено да покажат, че Вселената е млада и така да наложат буквалистичното си тълкувание на Битие. Само че не могат да предложат модел, въпреки гордия епитет "научен креационизъм". И това според мен не е случайно.

Защото боговдъхновеният автор на Битие не ни предлага модел на Сътворението. Изобщо типично научното мислене чрез модели е било напълно непознато на библейските автори. Техният фокус е Кой е Бог, какво е отношението Му към човека и какъв е пътят на спасението. Въпроси, към които не могат да се предложат модели ;-)

Върнете се в началото
 Профил  

Заглавие:
МнениеПубликувано на: 20 Дек 2008 20:02 

Здравейте!

Моето дълбоко убеждение е, че смъртта НЕ е съществувала преди Грехопадението, защото това сякаш е библейската гледна точка. Два са и цитатите, които ме навеждат на тази мисъл:
-"Затова както чрез един човек грехът влезе в света и чрез греха - смъртта, и така смъртта премина във всичките човеци, понеже всички съгрешиха" (Рим. 5:12)
-"Бог не е създал смъртта и не се радва кога гинат живите" (Притчи 1:13)

Съгласен съм също и с Pauli, че е малко пресилено да разделяме толкова рязко физическата от духовната смърт (въпреки че в Библията акцентът, естествено, се поставя на втората). Христос е вторият Адам, следователно, докато първият Адам не извърши акта си на неподчинение спрямо своя Творец, той е нещо повече от платонисткото\Декартово разделение душа-тяло. Когато духът е изцяло господар над тялото (а единственият здравословен начин това да стане е, когато той е подчинен на Бога), няма причина тялото да загине. По същия начин прославеното тяло също не е призрак, а духовно, неподатливо на смъртта.

Въпросът с животните, признавам, е малко по-сложен. Проблемът изниква преди всичко при тези с по-развита нервна система, където има може би наченки на съзнание (котето ми сънува, изпитва благодарност, признателност, радва се чисто почти като дете...). И аз като Луис ("Проблемът болка") не виждам никакъв проблем за Бог да възкреси добре възпитаните домашни животни, но В техните господари, също както ние, хората възкръсваме В Христос. Не приемам обаче крайно алегоричното и несигурно тълкуване на Луис за мястото от пророк Исая, глава 11, което и Pauli привежда. Алегорията за мира в него е ясна, но защо да не се разглежда и като буквално пророчество за един нов Едем, в който няма хищничество?!

Що се отнася до възрастта на Земята, интересно ми е какво мислите за т.нар. ефект на "привидната старост" (appearance of age) на Земята. Доколкото знам, основната критика към тази теория е, че приписвала на Бога някаква лъжливост, превръщала Го в някакъв трикстер. Не е ли обаче точно за нас, християните пределно ясно колко същностна е разликата между лъжата, изкушението и изпитанието?

Поздрави! :)

Върнете се в началото
 Профил  

МнениеПубликувано на: 26 Мар 2009 11:20 

Здравейте,

Понеже видях, че не мога да пускам нова тема в рубриката "Коментари към статиите", реших да си напиша коментара тук, тъй като е точно по темата за смъртта преди грехопадението.

Вчера прочетох статията, беше ми интересна и полезна. Но ми възникна леко недоразумение спрямо частта, която описва тезата за "Смъртта преди греха".

Цитирам:
Цитат:
Сред животните, създадени от Бога на шестия ден, са и земните зверове (chayyah). В 20 от 24-те случая на употреба на това понятие в Стария Завет, става дума за хищници. Освен това, ако в Бит. 1 глава chayyah се отнася за тревопасни, тогава няма нужда да се споменава отделно и добитъка, включващ съществена част от тревопасните.

Еврейските имена, които Адам е дал на някои животни, са описателни и говорят за хищнически начин на живот:

Лъв пронизвам, пробождам; в смисъл на насилие
Орел разкъсвам, раздирам
Бухал насилвам, действам с насилие
Корморан грабителска птица; нахвърлям се

Това изглежда логично. Явно, че се прави разлика между "добитък" и "земни зверове". Но пък сякаш са пропуснати стиховете от Битие 1:

Цитат:
29. И Бог рече: Вижте, давам ви всяка семеносна трева, която е по лицето на цялата земя и всяко дърво, което има в себе си плод на семеносно дърво; те ще ви бъдат за храна.
30. А на всичките земни зверове, на всичките въздушни птици, и на всичко, което пълзи по земята, в което има живот, давам, всяка зелена трева за храна; и стана така.

Т.е. дори да има разлика между добитъка и земните зверове, тук се казва, че и на земните зверове е дадена "всяка зелена трева" за храна. Което ми се стува, че по-скоро не се връзва с тезата за хищничеството преди грехопадението. Как мислите?

Върнете се в началото
 Профил  

МнениеПубликувано на: 26 Мар 2009 11:41 
Аватар

Здравей, Боряна! :)

Съжалявам за проблема с коментарите, наистина не е възможно в момента да се пуснат за дадена статия. Обещавам да бъде коригирано в близко време.

Относно мислите ти - моето усещане е също подобно, че като че ли Битие 1 глава (ако разбирането на текста в буквалния му смисъл е правилното, което е и моето мнение) говори за липса на смърт преди грехопадението.

Същият смисъл според мен може да се намери и в Римляни 5 глава:
Цитат:
Затова, както чрез един човек грехът влезе в света и чрез греха смъртта, и по този начин смъртта мина във всички човеци, понеже всички съгрешиха

Но този цитат би могъл да бъде тълкуван, че говори само за човешката смърт, а пък предното от Битие като някакво по-изкълчено изказване за непряка растителна храна, вече изядена от някое друго животно ;)

Не знам, честно казано този тип анализ на библейския текст с познаване на оригиналния език и филологически особености ми е почти непознат. Ако може някой от форума да хвърли допълнително светлина върху споменатия от теб стих, ще е най-добре.

Върнете се в началото
 Профил  

Заглавие:
МнениеПубликувано на: 26 Мар 2009 20:16 

Здрасти и от мен, Боряна! :)
Моето убеждение по принцип също е, че няма смърт, респективно хищничество, преди Грехопадението, защото бог, който създава неща с цел те да се изтребват едни други, не е Богът, за Когото ап. Павел казва, че ще прослави цялото творение при Възкресението (Римляни, глава осма). Теологичният въпрос обаче е "Кога влиза грехът в творението?". Естествено е Библията, като центрирана върху изкуплението на човека, да се фокусира върху греха на Адам (както прави и ап. Павел в посланията си). Но ако спрем дотук и кажем, че "гласът на змията" е бил само и единствено алегория за човешкото невежество, ставаме последователни просвещенци и започваме да вярваме в доктрината за безкрайния прогрес - много наивна доктрина. Така отново възниква въпросът: "Имаше ли грях преди Адам?".
Теорията за паузата, посочена в статията, която ти коментираш, ми се струва, че правилно обръща внимание на факта, че в Библията се говори и за един друг бунт (този на Сатана). Няма нищо странно, тоест, този бунт да е нанесъл ужасни поражения на първоначалното Божие творение и да го е потопил в хаос и мрак. Но това е само една теория, естествено. И все пак, бих посочил, че теорията на паузата далеч не се обляга само на филологически шмекерлъци - от това, което съм чел, тя разчита на силно вътрешнобиблейско тълкуване и на геологическите данни (авторът на статията казва, че нямало прекъсвания на геологическите пластове, за да е вярна теорията за паузата, тоест априори се предполага, че катастрофизмът в геологията е преодолян, което не е истина). Лично мен теорията за паузата ме прави склонен да преосмисля убеждението си, че смъртта не е съществувала преди човешкото грехопадение.
Що се отнася до хищничеството и добитъка, и на мен не ми се вярва, че филологията ще разреши проблема. Всъщност не мислиш ли, че въпросът дали лъвът разкъсва антилопата по Божия воля, може да се свърже и с един друг: "Вирусът по Божия воля ли убива?" По повод вируса четох някаква статия (не помня къде), че съдържа ДНК, която се предполага, че е служила за пораждане на разнообразие в животинските видове и че именно грехопадналите условия го правят паразитно съществуващ. Та защо и зверовете да не могат да носят големите си зъби за украшение, вместо да избиват добитъка :) ?!
Накрая, интересно ми е какво е мнението ти за животинското безсмъртие като християнка?

Поздрави!

Върнете се в началото
 Профил  

Покажи мненията от миналия:  Сортирай по  
Напиши нова тема Отговори на тема  [ 22 мнения ]  Отиди на страница Предишна  1, 2

Часовете са според зоната UTC + 2 часа