Форум за християнския светоглед

дискусии по актуални и вечни въпроси
Дата и час: 17 Юли 2019 05:18

Часовете са според зоната UTC + 2 часа

Напиши нова тема Отговори на тема  [ 50 мнения ]  Отиди на страница Предишна  1, 2, 3, 4  Следваща
Автор Съобщение
 Заглавие:
МнениеПубликувано на: 17 Фев 2007 20:37 
Аватар

По-рано беше спомената книгата на Франсис Колинс "The Language of God". Ето една рецензия (http://www.firstthings.com/article.php3?id_article=5378) от списанието First Things, за което, между другото, в ХАРТА сме абонирани.

e-mail: andrewnedelchev@gmail.com
http://andrewnedelchevnews.blogspot.com

Върнете се в началото
 Профил  

МнениеПубликувано на: 21 Фев 2007 14:07 
Аватар

Един невероятно интересен текст, деца (русначета) пишат писма до Бог:

http://slackpack.net/?q=node/363

Ето някои по-интересни цитати:

Аз Те обичам, разбира се, но повече обичам мама и татко. Нали не се сърдиш?
Зоя, 3 клас

Може ли да не умирам, а?
Юля, 1 клас

Със сигурост ли всички легенди за Тебе са истина?
Галя, 3 клас

Католиците си имат един Бог, мюсюлманите друг, юдеите трети, лютераните четвърти, православните пети. И там колко общо сте?
Игор, 4 клас

Христос е Твой син. А той обича ли Те като баща?
Рита, 3 клас

Добре ли Ти е там?
Артьом, 1 клас

За да ми простиш греха, отначало трябва да съгреша ли?
Петя, 1 клас (пряка препратка към Римляни :) )

Значи, ако аз съм разбрал правилно еволюцията, Ти си създал Адам и Ева, а по-нататък човекът е произлязъл от маймуната?
Сергей, 3 клас

Защо на едни Ти помагаш, а на мене не?
Алик, 2 клас

А мен има ли ме в действителност?
Люба, 3 клас (ето това звучи много будистки-объркано)

Защо се страхуваш да се покажеш на хората?
Нема, 4 клас

Как живееш там: добре, средно, лошо или ужасно?
Алла, 4 клас

Ти какво мислиш, ние ще имаме ли нормален свят или не?
Света, 3 клас

А Ти как си се появил на света?
Альоша, 1 клас

Кажи ми под секрет, обича ли ме някой?
Анзор, 3 клас

А Ти как стана всемогъщ?
Ира, 1 клас

Ами сега Ти би ли създал човека за втори път?
Олег, 3 клас

Ти защо си създал този свят, Ти не разбра ли, че това ще е такава грешка?
Марина, 4 клас (пак теодицеен проблем от дете-песимист)

В различните книги Тебе те описват по различен начин. Къде да намеря Твоя снимка? Пък била тя и допотопна?
Рая, 3 клас

Вярно ли е, че преди Тебе всички хора са били маймуни?
Сергей, 4 клас

А атеистите молят ли те за нещо?
Ояр, 3 клас

Ти защо всичко прощаваш на хората, а учителите не?
Костя, 2 клас (най-простият и грешен отговор сигурно е: "защото не са християни" :P)

Колко са вярващите сред вярващите?
Зоя, 4 клас

Скъпи Боже, моля те, направи така, че започвайки от баба и завършвайки със слоновете, всички да бъдат щастливи, сити и обути.
Тоня, 2 клас

Когато умра, не искам нито в рая, нито в ада. Искам при Тебе.
Вера, 3 клас

Искам тиха спокойна старост.
Юра, 1 клас

Когато Те видя за първи път, Господи, за нищо няма да те моля. Ти ще си кажеш: какво скромно момче и ще ми подариш "Мерцедес".
Антон, 4 клас

Научи моите врагове да прощават на своите врагове.
Гера, 4 клас

Знаеш ли, откакто разбрах за тебе, вече никога не преписвам.
Ина, 2 клас

Господи, като чете човек надписите върху паметниците в гробищата, и се замисля: А къде са погребани лошите хора.
Олег, 4 клас

Кога все пак ще дойде за втори път Иисус Христос? Нали трябва хората да се подготвят, че да не стане като при първото му идване.
Алина, 4 клас

Хубаво Ти е на Тебе, Господи, с живия Висоцки общуваш.
Рудик, 4 клас

Защо трябва ние да страдаме, заради непослушанието на Адам и Ева?
Аркадий, 2 клас

Прости ми за всички грехове, знам, че съм направил много, но не знаех, че Те има.
Шурик, 2 клас

Ще можеш ли Ти да ми простиш моите грехове, ако не, тогава ще греша и по-нататък вече със спокойна душа.
Ернст, 4 клас

Аз съм още малка, уча се в трети клас, грехове засега нямам, но се събират.
Ева, 3 клас

Върнете се в началото
 Профил  

Заглавие:
МнениеПубликувано на: 04 Апр 2008 11:12 
Аватар

Преди няколко дена попаднаха на статия, описваща уникалната роля, която Луната играе в астрономията, географията и биологията на Земята и реших да я споделя с вас тук. Нейният адрес тук:

Life Without the Moon

Кратко резюме на статията:
  • Уникална като близък размер (тя е голям спътник) и състав със Земята спрямо всички други познати небесни тела
  • Другите небесни спътници на планетите от Слънчевата система са с произход от други места, само Луната е с произход от Земната маса (според определена теория, че парче от Земята се е откъснало и превърнало в спътник, не знам дали няма и други теории-предположения)
  • Луната стаблизира като жироскоп оста на въртене на Земята и прави по-редки климатичните катастрофи от резки смени на полярните шапки
  • Луната е причина за приливите, което е помогнало на ранния живот (тук всички креационисти да поемат дълбоко дъх и да се въоръжат с търпение) да преодолее прехода водна среда-суша по-лесно (в областите на прилив половината време си под вода, половината изпълзял в тинята като доволно прасе в прохладата). Също приливите поради постоянното местене на вода, оттам и триене, правят моретата по-топли.
  • Луната забавя въртенето на Земята и я държи в разумните граници за 8-часов работен ден с един час почивка за обяд. Без Луната Земята би се завъртала все по-бързо с времето, което би довело до огромни вихри и бури-циклони и алабала.
  • Уникалната комбинация между размер и отдалеченост на тройката Луна-Земя-Слънце така, че Луната да може да прави перфектно слънчево затъмнение чат-пат. При това перфектно в смисъл не на пълно припокриване, а на един косъм по малко така, че да виждаме короната на слънчевата сфера по един невероятен и красив начин. Мисля си, че това е едно от подаръците-намигване, които Бог е направил за нас, защото само ние можем да му се насладим и да го осъзнаем :)

Мисля си като цяло, че всичкото това за пореден път подкрепя апологетично текста в посланието към румънците (както може да се преведе грубо от английското му име) първа глава, където апостол Павел говори за Божието общо откровение към нас, изразено в Творението, с невероятната красота и хармония, която виждаме навсякъде около нас :)

Приятно четене и надявам се да споделите и впечатленията си и коментарите, които имате също!

Изображение

Последна промяна Pauli на 15 Апр 2008 09:01, променена общо 1 път

Върнете се в началото
 Профил  

Заглавие: Истината
МнениеПубликувано на: 10 Апр 2008 11:11 
Аватар

Тези дни слушам няколко аудио лекции от сайта на European Leadership Forum, ежегоден форум в Унгария, където се събират християни от всички европейски страни и се изграждат в разнообразни сфери на апологетиката с помощта на лектори от Европа и Америка. В една от тях, на Стефан Густафсон, с тема "Атаките срещу истината днес" се обсъжда темата за каква е същността на истината и как понятието "истина" се възприема в днешното постмодерно общество.

Истината е централна и същностна за вярата на в Христос: ако не е истина това, което проповядваме, то "празна е нашата вяра и от всички човеци ние сме най-много за съжаление" (1 Коринтяни, 15 глава), затова като християни е жизнено важно да осъзнаваме какво е Истина и как отношението към нея пряко се отразява на всичко в живота ни.

Ето един цитат, който ми се стори ценен и желая да го споделя с вас:

Цитат:
the Christian faith is not true because it works; it works because it is true. It is not true because we experience it; we experience it, deeply and gloriously, because it is true. It is not simply true for us; it is true for any who seek in order to find, because truth is true even if nobody believes it and falsehood is false even if everybody believes it. That is why truth does not yield to opinion, fashion, numbers, office or sincerity; it is simply true, and that is the end of it.

Кратък импровизиран превод за по-лесно разбиране от невладеещи английски:

Цитат:
Християнската вяра не е истинна, защото "работи", а сработва в живота ни, защото е истинна. Дадено нещо не е истинно, защото го преживяваме; преживяваме го дълбоко и разстърсващо, защото е истинно. Нищо не е просто "истина за мен", то е истина, дори ако никой не го вярва, както и лъжата е лъжлива, дори ако целият свят я приема за чиста монета. Затова истината не се създава от дадено мнение, мода, бройки, традиция или пълна искреност, тя е просто вярна, истинна, и с това се изчерпва темата.

Върнете се в началото
 Профил  

Заглавие:
МнениеПубликувано на: 14 Апр 2008 23:23 
Аватар

Хм, Павка, по повод на последния цитат, който си дал за истината... Съгласен съм, че в наше време има нужда да се говори за същността на истината като концепция, понеже твърде много хора си вземат отпуск от обмислянето на всякакви идеи, които предизвикват установения им светоглед, като просто твърдят, че всеки е прав за себе си, а истината е просто въпрос на гледна точка. Такива тотализиращи твърдения наистина заслужават присмех и адекватна критика. Но от друга страна, консервативните християни твърде често отговарят изключително неадекватно.

Познавам лично Стефан Густафсон и макар че не си спомням конкретната лекция, допускам, че продължава по-адекватно. Иначе, един нормално интелигентен съвременен младеж би отговорил на цитираните от теб думи: "О, така ли? И откъде знаеш, че истината е всичко това? Нима смяташ, че си над всички нас и вместо просто част от истината, познаваш истината като цяло? Ама че самовлюбен и наивен човек!" :D

e-mail: andrewnedelchev@gmail.com
http://andrewnedelchevnews.blogspot.com

Върнете се в началото
 Профил  

Заглавие:
МнениеПубликувано на: 15 Апр 2008 08:53 
Аватар

Това като че ли е дискусията за ню-ейдж слона, метафора на непознаваемата абсолютна истина, само че в друга опаковка, Анди :), затова мисля, че и аргументацията му би могла да се приложи тук. Да, истината е обективна, съществуваща извън и без нас, а понеже е и активна и действена Истина (самият Бог) затова е възможно да се познае, макар и с нашия несъвършен и ограничен ум. Единственото необходимо е желанието и постоянството човек да я търси и да желае да я приеме, каквато и да е, дори да не му хареса в началото какво казва. Това според мен често е най-големата спънка за съвременния нормално интелигентен изцяло обсебен от собственото си "Аз" поради ред причини млад човек, който желае по-скоро да промени целия сват, за да пасне на собствения му микросвят, отколкото да стане обратното.

Всъщност цитатът е от писмения конспект на лекцията на Густафсон, но Стефан също само го цитира, авторът е Оз Гинес (пра-правнук на пивоваря от Ирландия :) ) и е цитирана някаква негова книга с име "Време за истината". Ето статия в Уикипедия за него.

Върнете се в началото
 Профил  

МнениеПубликувано на: 08 Май 2008 16:35 
Аватар

На интересна новина попаднах днес, тя е от края на април:

1/3 от руснаците не знаят нито една от Десетте заповеди (на английски)

В новината е цитирано проучване, което показва следните резултати:

• 28% от жените и 40% от мъжете в Русия не могат да си спомнят нито една от Божиите заповеди
  • Най-познаваната заповед е "Не убивай" - 56%
  • Втора е "Не кради" - 52%
  • Трета е "Не прелюбодействай" - едва 25% знаят за нея
  • 13 % са наясно със заповедта да почитаме своите родители
  • 10 % знаят, че е зло да лъжесвидетелстваш против своя ближен.
  • Всички останали заповеди могат да си ги спомнят под десет процента от интервюираните хора.

Питам се дали положението в Русия с като цяло високо религиозния руски народ е подобно на това в България, за съжаление няма проучвания от подобен род, поне доколкото знам.

Върнете се в началото
 Профил  

МнениеПубликувано на: 13 Май 2008 09:59 
Аватар

Днес попаднах на следната статия, предаваща изказването пред полския парламент през 1996г. на д-р Бернард Натансон:

Необикновеният свидетел на истината

Според статията Натансон е бил един от водачите-активисти през 60-те години в САЩ за легализиране на абортите, допринесъл е изключително за приемането на абортите във всичките щати.

През 80-те години след серия изследвания и изучаване какво става по време на аборта с майката и детето, както и изучаване на заченатите деца още в най-ранните седмици от развитието им, той застава на противоположната на досегашната си позиция и започва активно да защитава човешкия живот, работейки активно да разяснява какво представлява абортът - за детето, за майката и за всички други замесени.

Статията ме впечатли, затова я споделям с вас.

Върнете се в началото
 Профил  

МнениеПубликувано на: 27 Юни 2008 17:00 
Аватар

Вчера четох една статия, пратена ми по пощата. Основната й тема е какво разбираме под "ортодоксалност" и какво означава тя в контекста на историческото развитие на Църквата от първите векове до сега. Препоръчвам я!

An Emerging Understanding of Orthodox

Върнете се в началото
 Профил  

МнениеПубликувано на: 29 Юли 2008 15:28 
Аватар

Онзи ден попаднах на една статия в неизвестен мени блог (от гугъл контекстуална реклама), в която се обсъждаше въпросът за злото, което религиите по света са донесли на човечеството. Събития като ловът на вещици, кръстоносните походи и подобни неща, извършени от хора, наричащи себе си християни, са отблъскващи за нас днес и с право търпят укор. Авторът на статията обаче изказва тезата си, че не религиите, а хора са извършителите на всички тези престъпления, точно както не пистолетът убива хора, а човекът, който го използва (или злоупотребява с него).

Още по-интересно, показва се изследването на R. J. Rummel, който е направил статистика на убийствата, извършени през вековете от държавни репресивни органи. Оказва се, че зверствата на походите и инквизицията бледнеят с много порядъци пред ужасиите, извършени от тоталитарни, и по-точно атеистични тоталитарни режими в нашето модерно и напредничаво време. Въвежда се даже терминът "Демоцид", когато правителството и официалната власт официално избиват своя народ.

Беше интересно за четене и в никакъв случай целящо да оправдае злини, извършени в името на добри неща. Ето връзките към статиите:

Religion as the Worst Crime Committed?

Democide - уикипедия

Върнете се в началото
 Профил  

МнениеПубликувано на: 10 Сеп 2008 14:53 
Аватар

Често християните биват обвинявани в това, че са "нетолерантни" и не допускат нищо друго освен това, което вярват, да е истина и подобни неща. Една интересна статия за толерантността на вярващите и на новите атеисти-фундаменталисти ми допадна много, затова я споделям тук:

The "tolerant" Sir Elton wants to ban religion

Оказва се, че крайно левите атеисти, пропагандатори на атеизма като официална философия, са и крайно агресивни, безпардонни и нетърпими към чуждото мнение или право на позиция, дори призивите "да се забрани религията със закон" им се виждат оправдани и съразмерни със "злото, с което се борят". Всъщност такива подбуди и дела "ние много добре ги знаеме" от личен опит, преживели сме го по времето на комунизма :wink:

Статията е интересно проникновение.

Върнете се в началото
 Профил  

МнениеПубликувано на: 12 Ное 2008 12:51 
Аватар

Миналата седмица ми попадна следната статия от вестник "Култура":

Социализъм за богатите

Тя разглежда причините за настоящата световна финансова криза, като опитва да види отвърд привидната причина, фалита на Н банки в Америка.

Като че ли същността на кризата е балонът на илюзията, че можеш да живееш на кредит, да генерираш изкуствено печалби чрез финансови врътки, а не чрез инвестирането и създаването на реални стоки и услуги, които увеличават общото богатство.

За мен това е пряко свързано с консуматорския и материалистичен стил на мислене и преживяване на света. Да си щастлив не е достатъчно да имаш дом, кола и прилична работа, трябва да имаш ПО-нова и мощна кола, ПО-голяма къща от съседите, ПО-лъскав телефон всеки месец и така нататък. А нуждата да се чувстваш щастлив е общочовешка, жизнена нужда, която може да удовлетвори единствено и само общуването ни с Бога, нашият Създател.

Ето още една статия от http://semeistvo.bg

Истината за милионерите

Тя говори за натрупването на богатство по стария, работещ начин, също интересна статия.

Върнете се в началото
 Профил  

МнениеПубликувано на: 13 Ное 2008 23:38 

Извинявай, Паули, но първата статия не ми харесва (за разлика от втората). Авторът разсъждава върху марксисткия и немарксисткия подход към икономическите процеси, и то така, че един млад читател ще ги помисли за равностойни с лек превес на марксисткия. Очаквайки логичния въпрос, по-долу Иванов пише:
Цитат:
След политическия провал на марксистката теория в нейното съветско издание, ценностното махало се люшна в другата крайност

Може би той се надява на друго политическо издание на марксистката теория? Според мен коментарът е излишен.
В статията има и много полезни и верни неща, разбира се за инвестиционните банки, за това кой плаща сметката и др.
Pauli написа:
За мен това е пряко свързано с консуматорския и материалистичен стил на мислене и преживяване на света.

Тук съм напълно съгласен с тебе.

Върнете се в началото
 Профил  

МнениеПубликувано на: 14 Ное 2008 02:01 

Мисля, че авторът говори за Марксистки модел от икономическа гледна точка и оставя политическите идеи развити върху него като тема на друг разговор. Но дори в чисто икономически термини не намирам призиви да се върнем към разбирането на Маркс, че единствено човешкият труд генерира стойност в икономиката, а доколкото схващам, идеята е, че в стремежа си да избяга от него, либеранната идеология е отишла в друга кайност -- да върти финансовите механизми, независимо от реалното производство на блага. Според автора, практическите последици от това са, че отново имаме нещо като социализъм поради самият факт, че живеем в глобално общество и основни принципи на капиталистическата икономика са нарушени. Именно, анулира се отговорността от предприетите действия - провалът на системата е отместен във времето докато всичко толкова се е сраснало с бита ни, че реалният провал става немислим и централизирано се налага същата тази система и големите финансови институции да се поддържат живи.

Интересен за мен е краят на сатията, нещо за което и аз си мислех докато четях:

Цитат:
Почти двадесет години след разпадането на социализма спомените избледняват и току-виж на някого му хрумнало, че един централен планов комитет може и да не е толкова лоша идея. За да се избегне подобно люшване на махалото в обратна посока, ще са необходими доста интелектуална храброст, самокритичност, нестандартно мислене и здрав разум. Дали световните финансови елити ги притежават, е все още открит въпрос.

Интересно, че нужният в случая здрав разум е бил присъщ на ап. Павел, както разбираме от заръките му към църквата в Солун (2 Сол. 3:7-12)

Цитат:
Понеже сами вие знаете, как трябва да ни подражавате, защото ние не се обходихме безчинно между вас; нито даром ядохме хляб у някого, но с труд и усилие работихме нощен и денем, за да не отегчим никого от вас; не че нямаме правото, а за да ви представим себе си пример; за да ни подражавате. Защото и когато бяхме при вас заръчахме ви това: Ако не иска някой да работи, той нито да яде. Понеже слушаме, какво някои постъпвали безчинно между вас, като не работели нищо, а се месели в чужди работи. На такива заръчваме и ги увещаваме в името на Господа Исуса Христа да работят тихо и да ядат своя си хляб.

Според мен не можем да го обвиним в комунизъм само защото съветва някои да не живеят на гърбовете на други. Става дума за проста хигиена на взаимоотношенията.

Върнете се в началото
 Профил  

МнениеПубликувано на: 14 Ное 2008 10:36 
Аватар

Имам възможността да познавам автора лично и също не мисля, че апелира към нов вид социализъм, а по-скоро го ползва в негативен контекст, че западните финансови акули, като се оклепали, сега очакват някой друг да опира пешкира и че самата икономика в момента макар и на хартия капитализъм, представлява нещо друго.

Статията засяга и идеите на Кейнс, които са модерни и се ползват в момента. Като че ли тази философия "Живей назаем и докато не се е разпаднало всичко" е наистина много по-близо до социализма, отколкото до здравия капиталистически дух от едно време.

Ето още една статия от semeistvo.bg , която като че ли е хибридът между първа и втора в предния постинг:

Лоши кредити 3

Забележете и не се подвеждайте: статията е писана 2006 г. и говори за 20-те години на XX век, не за сегашната криза :D

Върнете се в началото
 Профил  

Покажи мненията от миналия:  Сортирай по  
Напиши нова тема Отговори на тема  [ 50 мнения ]  Отиди на страница Предишна  1, 2, 3, 4  Следваща

Часовете са според зоната UTC + 2 часа