Форум за християнския светоглед

дискусии по актуални и вечни въпроси
Дата и час: 17 Ное 2018 21:19

Часовете са според зоната UTC + 2 часа

Напиши нова тема Отговори на тема  [ 23 мнения ]  Отиди на страница Предишна  1, 2
Автор Съобщение
 Заглавие:
МнениеПубликувано на: 29 Май 2009 23:02 
Аватар

Времето ще покаже дали съм прав или не, но ми се струва, че някои хора се хранят от това да спорят с някого. Това подклажда самочувствието им, а и колкото повече и по-уважавани опоненти имат, толкова повече се увеличава значимостта им в собствените им очи, както и в очите на онези, които са склонни да им се възхищават. Нямам време за подобни глупости.

Сигурен съм, че ако някой е човек на място, сам ще си даде сметка (а и Бог ще му покаже) къде бърка и защо го игнорират.

Ще бъда обвинен, че бягам, защото съм слаб и позициите ми са незащитими. Не ме интересува. Пак времето ще покаже кой прав и кой крив, а зрелите могат да се ориентират и сами.

Ако греша, нека Бог да ме коригира. Пък вярвам, че е суверен, така че нищо, дори собствената ми воля не може да му попречи в това... :D

П.П. Основната причина да не искам да споря с хора като Божидар и Светослав, а вече и с Явор, е, че като са така убедени в позицията си, аз трябва - по всичко изглежда напразно - да се опитвам да им покажа защо тя почива на погрешни презумпции, след което да защитя моята. Много трудно е да спориш с някото, който не е готов да разгледа критично собствените си презумпции. А всичко опира до тях. Затова и вече писах: да, реконструктивизма е много кохерентна система, но само ако приемеш за даденост презумпциите й. Не случайно приемат единствено презумптивната апологетика. Защото тя е възможна единствено, ако приемеш презумпциите им. А тъй като естествено много хора няма и не могат да го направят, те имат готово обяснение: въпросните са "глупаци" (по въпроса виж Грег Бансен и "Винаги готови"), т.е. умовете им са заслепени от греха. Такива аргументи вършат работа само пред хора, които понятие си нямат от развитието през 20 век на философията (по-конкретно епистемологията), богословието, лингвистиката и херменевтиката. Лесният отговор на това е: "Така ли, защо тогава ап. Павел не използва само презумптивна апологетика, когато разговаря с езичници?" Може би, защото разбирането му за поквареността на ума на човека не е идентично с това на реконструкционистите.

Разбира се, малко хора в България са чували за презумптивна апологетика и реформирано/заветно богословие преди да им заговорят за това реконструкционисти. Така че мнозина са запленени от това, понеже не са чували и не познават нищо по-добро. Ако някой иска да види къде грешат реконструкционистите, нека чете и други, а не само техните писания. В историята на християнската мисъл реконструкционистите са само една задъдена уличка, сред мрежата от повече или по-малко прави магистрали.

Докато Бог ми дава години и сили, съм ги посветил на това да представям (дотам, докъдето сам разбирам и зная) дълбочината и многообразието на истината, такава каквато я е разкрил в Библията. Които я търсим, Бог ще води и просветлява, в каквито и грешки да изпадаме междувременно. Намирам го за загуба на време и пилеене на способностите си да се опитвам да поправям всеки, който смята, че е достигнал последната дума в богословието.

e-mail: andrewnedelchev@gmail.com
http://andrewnedelchevnews.blogspot.com

Върнете се в началото
 Профил  

Заглавие:
МнениеПубликувано на: 01 Юни 2009 16:41 

Моля да ме извините, г-н Тодоре. Но ме изгониха от всички други форуми, затова пиша тук... Освен това... Ами ужасно много си приличате със споменатите, дявол го взел :oops:

Върнете се в началото
 Профил  

Заглавие:
МнениеПубликувано на: 16 Юни 2009 02:58 
Аватар

portos написа:
Моля да ме извините, г-н Тодоре. Но ме изгониха от всички други форуми, затова пиша тук... Освен това... Ами ужасно много си приличате със споменатите, дявол го взел :oops:

Ела в нашия, там никой няма да те гони. Има пълна свобода на мненията. Можем да се справяме с мнения всякакви :)
http://strangerzone.info/

Върнете се в началото
 Профил  

Заглавие:
МнениеПубликувано на: 16 Юни 2009 09:06 
Аватар

Ей, алоу, каква е тази реклама тука :wink:

Върнете се в началото
 Профил  

Заглавие:
МнениеПубликувано на: 27 Яну 2011 01:30 

Сетих се, че преди почти две години бях писал в този форум относно модерирането, и ми беше отговорено, че не съм знаел как се води дискусия пред "широка аудитория" и "извън църковните среди." Та реших да видя как точно се развиват нещата под ръководството на онези, които знаят.

Очевидно не съм бил прав. Аудиторията се е разширила неимоверно много, и то далеч отвъд "църковните среди." Направо човек едва успява да проследи темите и пишещите. И толкова много постинги от тогава насам, цели 1,000 постинга - горе-долу колкото в Church.BG натрупвахме за две седмици.

Ще мина отново след две години. Уверен съм, че дотогава аудиторията ще се е увеличила с поне 50% - тоест още трима-четирима души.

Върнете се в началото
 Профил  

Заглавие:
МнениеПубликувано на: 27 Яну 2011 09:32 
Аватар

Божидаре, здравей! Радвам се да те видя и се надявам тези две години да са били успешни за теб!

Коментарът, който си направил, е с цел да ни утвърди, насърчи и напъти в нещо, което не правим достатъчно добре или показва горчивина, желание за реванш и подигравка? Усещам по-скоро второто, за съжаление. Няма да те упреквам за това, казвам го, а ти прецени дали това са мотивите ти или не. За мен винаги централно е било напътствието в Римляни 14:4 :

Цитат:
Кой си ти, за да съдиш чужд слуга? Пред своя си господар той стои или пада. Но ще стои, защото Господ е силен да го направи да стои.

Този принцип ме е карал да се стремя да подминавам и да не коментирам (одумвам) излишно грешките и слабостите на другите братя и братовчеди християни, когато не е моя работа да ги изправям. Те отговарят, както и аз самият, пред своя Господ за думите и делата си.

Така че, добре дошъл отново и ще се радвам да прочета мнението ти по темите, които разискваме. Това, ако желаеш да се включиш. Дискусиите се водят по предварително приетите и огласените от домакините на форума правила, с които всички се съобразяват.

Бъди здрав и силен в Господа!

Върнете се в началото
 Профил  

Заглавие:
МнениеПубликувано на: 28 Яну 2011 03:29 

Коментарът, който направих, е коментар, който направих. Вашето отношение към моя коментар е това, което го прави да е напътствие или подигравка. Голямата подигравка не е моят коментар, а очевидното несъответствие между бомбастичните ви претенции от преди две години и реалното състояние на форума ви сега. Аз даже няма нужда да се подигравам, само да посоча несъответствието.

Когато преди две години направих съвсем сериозен коментар, вие ми се подиграхте. Неделчев "искрено се смял" на плоския хумор на някой си по отношение моето искрено желание да ви "утвърдя, насърча и напътя." Тогава май не се замислихте за своите си мотиви когато ми се подигравахте. Сега обаче сте много бързи да ми казвате аз да се замислям за моите си мотиви. За гредата и съчицата да си чел някъде?

Аз с удоволствие ще разисквам теми, ама какви теми, като нямате никакви? Когато Явор влезе във форума тогава, се отнесохте несправедливо с него, и така и нямаше извинение към него, само подигравки към мен за моя опит да ви помогна. Така че сега имам пълното право да ви се подигравам - вие си го заслужавате.

Ще си говорим пак след две години.

Върнете се в началото
 Профил  

Заглавие:
МнениеПубликувано на: 28 Яну 2011 10:03 
Аватар

Нека Божията благодат и сила да те водят и напътстват в Истината, Божидаре.

Бог с теб и успех на Божията нива за Негова слава!

Върнете се в началото
 Профил  

Покажи мненията от миналия:  Сортирай по  
Напиши нова тема Отговори на тема  [ 23 мнения ]  Отиди на страница Предишна  1, 2

Часовете са според зоната UTC + 2 часа