Форум за християнския светоглед

дискусии по актуални и вечни въпроси
Дата и час: 21 Сеп 2019 17:24

Часовете са според зоната UTC + 2 часа

Напиши нова тема Отговори на тема  [ 7 мнения ] 
Автор Съобщение
МнениеПубликувано на: 16 Сеп 2010 16:10 

Тук отдавна не е писано.Но ще питам,след като Бог е дух и несе променя,кой ще ми обясни следното:

В началото бе словото,то стана плът,после възкръсна и се взнесе в тяло нетленно отдясно на Отец.Да ама Исус казва-пипни /след като възкръсва/и виж дух меса има ли.Исус яде,говори,има ребра и рани след възкресението.

Тогава Бог променен ли е ,след като Исус е в нетленно тяло,което обаче не е дух-Исус го казва.Още ли е Дух,или не е само Дух?Променен ли е Бог,който не се променя.Дух ли е Бог,след възкресението? А и словото казва Исус е същия вчера днес и завинаги.Същия ли е?

Върнете се в началото
 Профил  

МнениеПубликувано на: 20 Сеп 2010 09:11 
Аватар

Здрасти, aabbaa! :)

Интересен въпрос поставяш, не съм се замислял аз самият досега за това.
Очевидно тялото на Исус се променя през земния Му живот. Също и въпросът е човек променя ли се по принцип или не? За мен също очевидният отговор е "ДА", човек се променя. А Исус е пълнокръвен човек. Както и Единият Бог в пълнота :)

Тези парадокси в Божията същност са нещо, което Го отличава от нас, които сме логични и подредени. Интересно ми е какво мислят по-богословите от нас за това, надявам се и другите форумци да споделят мислите си.

Върнете се в началото
 Профил  

МнениеПубликувано на: 30 Сеп 2010 15:10 

Да, въпросът е интересен...

А аз ще се опитам да избегна богословската му страна, защото мисля, че може да бъде поставен същият въпрос по-широко. Мисля, че въпросът дали Бог се променя не е тясно обвързан с въплъщението, възкресението и възнавянето на Исус Христос. Струва ми се, че нищо от същността на въпроса няма да се изгуби ако го поставим така:

Дали Бог е същият преди и след Сътворението? Бог променил ли се е от това, че е създал всичко, което е създал?

Ако бъркам, моля да ме поправи някой. (Може да пропускам целта.) Нямам за цел с тази нова формулировка да заобиколя неудобни въпроси, които произлизат от въплъщението на Исус Христос. Просто мисля, че зададено по този начин обхващам стария въпрос като по-частен, защото всяка Божия намеса в сътворения от Него свят можем също да я разглеждаме и като част от творческите Му действия.

Обаче, като задавам въпроса по този начин, парадоксът ми изглежда малко по-прозрачен. В какъв смисъл можем да говорим за "времето" преди Сътворението? Дали времето е нещо съвсем външно за Вселената? Дали тя е била създадена в рамкта на време, което си е цъкало преди и независимо от нея? Ако отговорим с "да" ще трябва да пренебрегнем Айнщайновата обща теория на относителността, която предполага, че времето е част от "тъканта" на Вселената. (Ето един пример, в който физиката помага на философията, а оттам косвено и на богословието.)

Така че, според мен няма да е лишено от здрав разум нито логически противоречиво ако позволим на този парадокс да си съществува. Разбираемо е, че в мисленето си не можем да избягаме от понятието за време и е разбираемо, че в такива понятия измерваме всяко нещо, което познаваме. Просто трябва извънинтуитивно да приемем, че Бог не е подчинен на същото това време, чийто създател е Той самият.

Може обаче у Бога да съществува някаква вътрешна характеристика, на която времето във Вселената е просто аналог или частично отражение. Тогава е приемливо да си мислим, че могат да съществуват някакви понятия според които Бог "се променя". По подобен начин човек може да си мисли, че планината се променя като тръгне да я изкачва - в подножието е широколистна, после иглолистна, след това идват храсти, мъхове, лишии, снежен пояс... Това можем да го допуснем, макар, че си е чиста спекулация. Нищо не знаем за това дали такава характеристика у Бога действително съществува.

Това, което според мен не можем да кажем и е вътрешно противоречиво е, че Бог в един момент е един, а в следващия е различен. Това би означавало да смалим Бога до нашите възприятия.

Върнете се в началото
 Профил  

МнениеПубликувано на: 01 Окт 2010 09:35 
Аватар

Да, Иво, много проникновено разсъждение, личи си последователният ум на човека на науката :)

Много е вярно това, че Бог е извън времето, защото Той е създал Вселената, характеристика на която е времето. Ние опитваме винаги да мислим в границите на това време и това ни спъва да видим "отвъд".

И все пак въпросът-парадокс остава: дали част от Божията същност е била да бъде човек? Човека, който сам Бог е създал. Получава се рекурсивна концепция, която винаги сочи към безкрайността, първия братовчед на вечността.

Напълно разбирам защо богословите са най-склонните към еретизиране, да стигат до заключения и мисли, далеч от Божието слово. Опитвайки с мощта (слабостта) на своя интелект само да разкрият Божиите тайни, те стигат до противоречия и парадокси и се произнасят присъдата в своя полза и в Божий ущърб :)

Върнете се в началото
 Профил  

МнениеПубликувано на: 01 Окт 2010 14:09 

Това, което казвам от общи съображения, Павка, е че с Авраам е говорил същият този Бог, който вече е платил цената за осиновяване на човеците в Исус Христос 2500 по-късно. Или, че като се молим, ние общуваме с Бога, който вече е извоювал окончателната победа над смъртта и за когото битката при Армагедон е история (ако и да не е за нас).

Иначе, твоят въпрос, за това как е възможно въплъщението, си е наистина чисто богословски и аз ще продължа да го избягвам поради некомпетентност. Има там тънкости в използването на богословски термини като същност, природа и т.н., които не съм сигурен, че разбирам достатъчно...

Все пак, и теб може би не разбирам напълно. Защо ми се струва, че предполагаш, че Бог има в себе си човешки образ, вместо просто да приемем, че човек е създаден по Божи образ, както пише в Библията? Къде точно е парадоксът за теб?

Върнете се в началото
 Профил  

Заглавие:
МнениеПубликувано на: 01 Окт 2010 18:14 

Малахия 3:6 Греховете на народа
Защото, понеже Аз, Господ, не се изменям,
затова вие, Яковови деца, не загинахте.

И Исус е същия-се казва
Бог е Дух-също

Може ли да се разсъждава така: Бог на ниво вселена е Дух и е същия .
На ниво изкупление-се въплатява.
На ниво възкресение и възнесение- в тяло нетленно,което не е дух

Тоест,действайки на различни нива,се променя,заради изкуплението,но е същия на най високото ниво-Вседържател на цялата вселена.Но това са само догадки,без потвърждение от словото.

Върнете се в началото
 Профил  

Заглавие:
МнениеПубликувано на: 20 Окт 2010 16:30 
Аватар

Извинявайте, приятели, не съм видял последните постинги от сума време.

aabbaa, идеята ти звучи интересно и може би е отговорът как Бог хем е различен в различните ситуации, хем не се променя.

Иво, проблемът за мен се състои в това: човек е направен по Божий образ, НО не е част от Бога. Т.е той е различна субстанция. Затова и в учението на Църквата се набляга толкова на това, че Исус е 100% човек, а не Бог (с божествена същност), който привидно е станал човек с човешка същност.

С две думи, ако разбирам правилно написаното от мен, човешката и божествената същност са различни, макар че едната прилича на другата както индигото копира машинописния текст. Това е догматът за несливане на двете природи в Исус - божествената и човешката, визирам точки 2. и 3. от изследването на божественото и човешко естество на Христос тук:

http://harta-bg.info/resources/papers/b ... ristos.pdf

(Четейки там, се замислих дали не изказвам еретична теза в духа на Несторианството, но вече не мога да определя със сигурност :) )

Върнете се в началото
 Профил  

Покажи мненията от миналия:  Сортирай по  
Напиши нова тема Отговори на тема  [ 7 мнения ] 

Часовете са според зоната UTC + 2 часа