Форум за християнския светоглед

дискусии по актуални и вечни въпроси
Дата и час: 19 Юни 2019 23:19

Часовете са според зоната UTC + 2 часа

Напиши нова тема Отговори на тема  [ 16 мнения ]  Отиди на страница 1, 2  Следваща
Автор Съобщение
МнениеПубликувано на: 18 Май 2006 11:25 
Аватар

Наскоро говорих с един колега за книгата "Шифърът на Леонардо" и му споделих, че не желая да я прочета поради това, че нещата в нея са преповтаряне на отдавна известни и стари ереси и доказани лъжи и че самата книга не би ми донесла каквато и да е полза - нравствена, естетическа или емоционална - освен възмущение от умело набъркания гювеч от измислици.

Самият автор на книгата също изказва мнението, че тя е художествена измислица и просто един любопитен поглед в хипотетичното "ако нещата бяха така и ако това беше истина, то какво ли?". Макар и подозрително като идея, все пак е честно.

Вчера обаче по БТВ гледах реклама на филма и след обичайните накъсани сцени и реплики от филма, целящи да събудят любопитството и желанието у нас да дадем 6 лв за билета много силно ме възмути краят й - един дълбок мъжки глас каза на черен екран "Открийте истината!". Като че ли тя е във филма, въпреки усилията на световната конспирация да я заглушат :x

Какво е отношението ви към филма и книгата? Ако сте я чели, ще ми е много интересно да споделите личното си впечатление и отношение към нея!

Върнете се в началото
 Профил  

Заглавие:
МнениеПубликувано на: 19 Май 2006 16:09 

Паули, определено засягаш вълнуващи теми, поне за мен.

Абсолютно споделям мнението за филма и книгата Шифъра на Леонардо, смея да кажа, че това е много силен удар по християнството от страна на тъмните. Мисля, че човечеството е стигнало до абсолютното задоволяване на низките си страсти. Но не бива да ги осъждаме, нито пък да си позволяваме да изпитваме някакви силни емоционални състояния на недоволство, защото нали знаеш, че всякакви силни емоции ни отдалечават от Божественото. Аз също съм говорила с колеги и приятели относно книгата, но интересното е, че никой не посмя нищо да каже в защита на гледната си точка, след като бях категорична, че това противоречи на християнските разбирания и си е чиста ерес.

Но исках да напиша друго.
Защо през последните 10-15 години прогресивно се развиват и предизвикват интерес такива филми?
Защо празнословието по радиото и телевизията завладява така хората, че 95% от тях се прибират след работа и прекарват безсмислено времето си в празни приказки, клюки и задоволяване на някакви низки страсти и емоции?
Защо след като човечеството усеща необходимостта от духовност и вижда, че я губи, търси тази духовност в различни езотерични учения, разбулване на мистики и т.н ?

Върнете се в началото
 Профил  

Заглавие:
МнениеПубликувано на: 22 Май 2006 10:16 

Здравейте.

Очаквах темата да се появи рано или късно във форума. Естествено, обграден съм от много хора, които отдават особена почит на тази книга (честно казано, чудя се дали да не отида да гледам филма, нещо, което ще ми спести прочита). За основното твърдение за сватбата на Христос и Магдалена не мога да "изляза на глава" с никого, но книгата се оказва пълна с неточности и широко прилагане на методите на Нагласьов-Нагодиго: казва се, примерно, че плочките на Лувъра са 666, който не вярва - да отиде и да ги преброи..само че пред Лувъра всеки ден хора броят плочки, и според общото мнение са над 700....

Според мен това нямаше да е такъв удар по християнството, ако църквата го беше подминала като поредното анти-християнско интелектуалничене и не раздухваше допълнително "материала".

Върнете се в началото
 Профил  

Заглавие:
МнениеПубликувано на: 22 Май 2006 13:20 
Аватар

Здравей Петре!

Според мен позицията на Православната църква е за пръв път от много години толкова смела и мъжка, заставайки открито зад една непопулярна в обществото ни кауза. Жалко, че гласът на протестантската и католическата църква не е изявен тук в България по този въпрос, но си мисля, че идва време, когато да мълчим не е добрата позиция, защото ще се изтълкува като гузно съгласие с обвиненията, неумело скалъпени в книгата.

Добре е хората да чуят, че християните ИМАТ против написаното, защото то е ЛЪЖА, днес сутринта по БТВ имаше репортаж с хора "християни" (разбирай родом българи) гледали вече филма, които казаха "че защо Христос да не се е оженил", "че защо да не е вярно написаното", "не може да няма нещо вярно в обвиненията към Църквата, вижте ги колко века крият тайните си" и т.н

Това е и ролята на апологетиката, защита на вярата ни чрез разум, логика и факти, противопоставени на лъжливи факти и логика, но сервирани като чиста монета на публиката. Бащата на всяка лъжа дяволът не показва нищо ново, а все старите изтъркани, но ефективни трикове на заблуда, всяване на смут, лъжи, обвинения, клевети и страх. Не бива да мълчим и да го оставим да шета в нашия народ повече!

Наистина ли позицията ти е, че филмът е неподходящ момент и повод за повдигане на подобен дебат в обществото ни? Има и доста негативи в нея, но мисля, че е смела и достойна за уважение.
Днес водещата по БТВ (изключително непрофесионално поднесла дискусията с личащо си пристрастие анти-църквата) попита "защо не сте си направили едно православно радио и там да говорите защо и как, пък в обществото си мълчете"... Не бива да мълчим според мен. Особено за сватбата, която не е била никога :)

Делфин, мисля си, че положението на деградация и изпадане в най-гнусните низости и заблуди факт днес не е изненадващо, макар и изключително трагично, Бог е говорил, че това ще започне да става в последните дни преди завръщането на Исус като Бог и Цар. Това, че хората се водят по тези неща и търсят да задоволят с лъжливи думи нуждата си от познаването на Бога, ми напомня за онзи пасаж от 2 Тимотей трета глава, където апостол Павел описва, че

в последните дни ще настанат усилни времена.
2. Защото човеците ще бъдат себелюбиви, сребролюбиви, надменни, горделиви, хулители, непокорни на родителите, неблагодарни, нечестиви,
3. без семейна обич, непримирими, клеветници, невъздържни, свирепи, неприятели на доброто,
4. предатели, буйни, надути, повече сластолюбиви, а не боголюбиви,
5. имащи вид на благочестие, но отречени от силата му;

Просто тези хора са далеч от Бога, не Го познават и се лутат в страстите си в тъмното, наш дълг е да им покажем, ако желаят, пътя към Бога и как могат да се променят чрез новорождение в Христа!

Поздрави и на двама ви, приятели :)

Върнете се в началото
 Профил  

Заглавие:
МнениеПубликувано на: 27 Май 2006 15:58 

И аз съм въодушевен от позицията на църквата по въпроса, но: не трябваше ли да има реакция при излизането на книгата, тогава? Защото на мислещите люде влияе повече написаното на хартия... А заслужава ли този "шедьовър" такова внимание, дори и от църквата? По този начин не го ли прави по-важен....

Има и много хора, които смятат, че няма проблем, книгата и вярата са съвместими, а това е нон-сенс: тук идва ролята на църквата да обясни, че именно чудото на Възкресението стои в основите на вярата, и че простено е на този, които не вижда чудеса, и не вярва, но богохулство е, когато видиш чудо и не повярваш....

В крайна сметка, това не е нито първата, нито последната лъскава ерес, която утре ще си замине като еднодневка от битието на хората...

Върнете се в началото
 Профил  

Заглавие:
МнениеПубликувано на: 29 Май 2006 09:20 
Аватар

PetaRZ написа:
не трябваше ли да има реакция при излизането на книгата, тогава?

Уви, прав си, трябваше още тогава Православната църква да заяви позицията си, сега отникъде изведнъж изскача тя и макар и правилна, изглежда странно. Дано поне това да е предвестник на добри промени към активна позиция към важни за всички ни неща!

Вчера говорихме с хората от екипа на Харта също за това дали не е пресилена позицията на християните и дали не правим грешка с това, може би е така и не бива да изпадаме в паника и гняв, показвайки Христовата църква като безумна и склонна да се "върже" на всяка провокация. От друга страна обаче, можем и трябва да използваме този добър момент, за да говорим за ранната църква, за истинността на новозаветните текстове, за същината на вярата в Христос - все неща, които иначе биха били висящи в нищото, ако се започне подобна тема просто така. Време е християните да кажат пред публиката защо именно се противопоставят и кое е измислицата и фантазията в подобни книги, на какво се основава нашата вяра в Христа. Може би това е чудесен шанс, който Бог ни подарява :)

Върнете се в началото
 Профил  

Заглавие:
МнениеПубликувано на: 29 Май 2006 23:31 

Pauli написа:
От друга страна обаче, можем и трябва да използваме този добър момент, за да говорим за ранната църква, за истинността на новозаветните текстове, за същината на вярата в Христос

Това ми навява един много приятен спомен: когато бях гимназист, и преди това, около десетина дни преди Великден, по телевизора започваха да показват филми по библейските текстове. И с баба ми(която има основна роля в християнското ми "образование") ги следяхме, и се кахъряхме да не изпуснем някоя серия...

Сега, разбира се, не мога да съдя(мога ли въобще!) по спомени за каноничността на тези филми, но това ми даваше приятното усещане, съм част от някаква общност, която споделя тайнството на чудото, за което се говори в тези филми...спомням си също така, че като бях още по-малък, вървеше детско анимационно филмче за деца, които пътуват в миналото към библейските времена, и следят виждат "на живо" историята, за която се говори в Светото писание. Значи, тогава е било "модерно" говоренето за вярата(добре, това са първите години от ""демокрацията"), а сега не е! Е, сега има хора, които втълпяват на другите, че интелектуалците да атеисти, че (каква лъжа само!) учените са атеисти, че е признак на интелектуално бунтарство е прочита на историйката на някой си Дан Браун!

В допълнение на това се сещам, когато един приятел ми подари първата книга на К. С. Луис, която имам ("Великата раздяла") ми каза: сега всички четат ШЛ, но има много по-стойностни книги..Колко се оказа прав! Тази творба на Луис прочетох за първи път на един дъх и после няколко пъти препрочитах. Ето че има достъпен начин да се говори за Вярата и смисъла от нея. Разбира се, Луис е ненадминат майстор на това, и Нарния е друго доказателство, и филма го прави добре (е, още по-добре щеше да го прави, ако не беше произведен от Дисни, но вече споделих това свое си мнение).

Апропо, защо тази дискусия е в "Личност и общество", а не в "Култура и ИЗКУСТво"?

Върнете се в началото
 Профил  

Заглавие:
МнениеПубликувано на: 30 Май 2006 16:37 
Аватар

PetaRZ написа:
Апропо, защо тази дискусия е в "Личност и общество", а не в "Култура и ИЗКУСТво"?

Уместна забележка, премествам темата в "изкуството" :)

И аз си спомням с умиление за тези филмчета ("Летящата къща" и "Книгата на книгите"), както и за една серия от игрални филми за всички библейски хора в Битие, даваха ги по Рождество и по Великден мисля, завършиха накрая с филм за Исус по някое от евангелията и много съжалявах, че не ги повтарят, бяха добри по спомени.

И аз харесвам много Луис и книгите му, а дори още не съм прочел всички, предстои интересно и полезно пътешествие май :)

Върнете се в началото
 Профил  

Заглавие:
МнениеПубликувано на: 30 Май 2006 23:01 

Да, точно за "Книгата на книгите" май се сещам и аз: деца се телепортираха в библейските времена в компанията на роботче!

Точно сега пътешествам по чуден начин в света на Луис - "Обикновено християнство"...

Върнете се в началото
 Профил  

Заглавие:
МнениеПубликувано на: 31 Май 2006 13:26 

PetaRZ написа:
Точно сега пътешествам по чуден начин в света на Луис - "Обикновено християнство"...

Чувствай се свободен за всякакви коментари по "Обикновено християнство". Такива книги си струва да се коментират... :)

Върнете се в началото
 Профил  

МнениеПубликувано на: 01 Юни 2006 13:23 
Аватар

Приятелите от Кампус/ Агапе вече разпространяват нещо като "контраудар" - едно добре направено списание, което може да се поръча он-лайн - www.leonardobg.com (предполагам не е качено за да може да има лични срещи със заявилите).

Върнете се в началото
 Профил  

Заглавие: Лекция по темата
МнениеПубликувано на: 02 Юни 2006 17:20 

Днес разбрах за една лекция по темата за "Шифъра на Леонардо". Ето каква е анотацията за нея от блога на Анди Неделчев:

Цитат:
В разгара на интереса към филмовия вариант на "Шифърът на Леонардо" ("The DaVinci Code"), в неделя (4 юни) от 18:00 ч., в салона на Първа баптистка църква - ул. Осогово 63, Владимир Райчинов ще изнесе лекция върху "доктрините зад" творбата. Лекцията е отворена за всички, които се интересуват.

Върнете се в началото
 Профил  

Заглавие:
МнениеПубликувано на: 05 Май 2010 14:43 

Здравейте, според мен, ако филмът или книгата бяха забранени от църквата или когото й да е било това само щеше да засили интереса на хората към тях. Мисля, че всички, които са гледали филма, имат до известна степен яснота, че това е просто една измислица. Нямаше да е лошо просто да се чуе мнението на цъквата по въпроса, но не е нужно той да бъде забранен. Така хората нямаше да се чудят, защо никой не реагира - истина ли е или лъжа. Все пак ние сме хора и имаме избор. Не можеш да накараш някого на сила да се промени или да го накараш да вярва в Бог, ако той или тя сам не желае. Така и Бог ни е дал избор. Той не ни насилва. Хубаво също според мен би било да има повече християнски "мероприятия", които да помагат на хората да играждат себе си.

Върнете се в началото
 Профил  

Заглавие:
МнениеПубликувано на: 05 Май 2010 15:17 
Аватар

Здравей, Рая, и добре дошла във форума! :)

Връщаш към дискусия една тема, която постоянно се преповтаря в обществото ни - идеята за "тайните" на Христовата църква и "истината" за нещата, които теми Дан Браун много успешно конвертира в парично изражение (за което браво на него и таланта му).

Проблемът за хората днес (и може би специално хората в България), е че са загубили чувството си за правдивост, склонни са да повярват на всеки слух, защото няма дим без огън, и въобще критичното мислене е на изчезване поради рефлекса ни днес да вярваме на всичко, "което чуем по телевизията" или прочетем в интернет. В тази връзка не ме учуди и това, което бях цитирал преди:

Цитат:
днес сутринта по БТВ имаше репортаж с хора "християни" (разбирай родом българи) гледали току-що филма, които казаха "че защо Христос да не се е оженил", "че защо да не е вярно написаното", "не може да няма нещо вярно в обвиненията към Църквата, вижте ги колко века крият тайните си" и т.н

Същото продължава и сега, често ми се случва колеги или познати да кажат че "Библията е написана четвърти век, след като император Константин издал заповед", че истинските евангелия са тези "от Юда", "Тома", "Мария Магдалена" и т.н

А със сигурност си права, че забрани и ритуално заклеймяване ефект днес нямат. Днешният човек подминава с насмешка такива неща. По-скоро хората от Христовата Църква трябва да имат активна, ясна и точна позиция по конкретен такъв проблем, която да изразяват също толкова ясно и точно.

Случвало ли ти се е да дискутираш подобни теми с приятели или познати преди или след излизането на книгата на Дан Браун? Какво мислиш ти самата за подобни тези, защото предполагам знаеш, че книгата на Дан Браун (художествена измислица) се базира на друга книга, вече претендираща за историческа достоверност:

The Holy Blood and the Holy Grail

Върнете се в началото
 Профил  

Заглавие:
МнениеПубликувано на: 06 Май 2010 15:52 

Смятам, че подобни художествени измислици са плод на нечие въображение, на някой, който въобще не разбира каква е същността на Христос и не разбира Библията (или не я е чел). Много странно е, че хората са способни да вярват в някоя книга или някоя подобна фантазия повече отколкото на Библията (може би причината също е, че не са чели Библията или е по-лесно така - не знам).
Много по-интересно е за всички да търсят и откриват някакви тайни, които може и да не са истина. Нещо като под вола теле.

Кога е написана Библията? Това с точност никой не може да каже, отделните евангелия са написани по различно време.
След това, че се били (приети) са събрани заедно е друг въпрос. (поправете ме, ако греша)

Христос може и да е бил женен, но неговата невяста е Църквата, а не Мария Магдалена. Христос може и да е обичал Мария, но по същия начин както обича всички нас.

За дискусиите, ами като че не съм дискутирала тази тема, за това ми стана интересно. Скоро разглеждах по разни форуми, за идеята, че Христос е бил женен за Мария Магдалена, честно казано не съм коментирала.
Стана ми интересен този форум и за това се регистрирах, струва ми се по-нормален, ако мога така да се изразя. Даже, не забелязях, че темата е от 2006-та.

За този цитат, не съм го чула, но си мисля, че този човек се е объркал или не е знаел какво да каже, притеснил се е.не знам, дано наистина да не мисли така.....нямам коментар.
Трябва да се молим на Господ да отвори сърцата им, те са загубили пътя си, заблудили са се.
Според мен, българската църква ми се струва не много активна (може би греша), но рядко чувам по телевизията, радиото или някой вестик нещо християнко (въпреки, е сега не съм в България) или свързано с църквата и хората (независимо дали са вярващи) заедно. Вярно е, че и хората сами няма да се сетят да отидат на църква. Може би, самите християни трябва да сме по-активни. При мен така се получи, докато бях в България, някак се страхувах да повярвам истински в Бог, но явно атмосферата си оказва влияние. Срещнах много хора, които ми помогнаха.
Вярвам, че всички хора могат да бъдат и по-добри и да живеем в един по-хубав свят.
Поздрави и Бог да е с всички нас.

Върнете се в началото
 Профил  

Покажи мненията от миналия:  Сортирай по  
Напиши нова тема Отговори на тема  [ 16 мнения ]  Отиди на страница 1, 2  Следваща

Часовете са според зоната UTC + 2 часа